Euskaltel-Euskadi Pelotonda 20 Yıllık Geçmişe Veda Ediyor

21/08/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Euskaltel-Euskadi takımı, ikinci bir sponsor bulamamaları nedeniyle, 2014 sezonundan itibaren yarışlarda olmayacağını onayladı. Takımın sporcularına ve çalışanlarına, Pazartesi günü yapılan toplantıda bilgi verildi ve takım yönetimi Salı sabahı yaptığı açıklamada bu sezon sonu itibariyle takımın faaliyetlerinin durdurulacağını bildirdi.

 

Yapılan açıklamada, “İkinci bir sponsorun bulunması, takımın sürdürülebilirliği açısından gerekliydi, ancak bulunamadı. Bu da takımın 2014’te devam etmesini imkansız kıldı. Şu andan itibaren Euskaltel, takım üyelerinin sözleşmelerinin sonlandırlıması da dahil olmak üzere projenin sonlandırılmasına dair çalışmalarına başlayacaktır,” ifadeleri yer alıyordu.

 

Takım, tamamen yerel hayranlar tarafından desteklenerek var olan, Euskadi adında bir proje olarak kurulduğu 1994 yılından beri varlığını koruyordu. Telekomünikasyon firması Euskaltel ise 1997’de takıma sponsor olmuş ve böylece takım da UCI WorldTour’da yarışmaya başlamıştı.

 

Yapılan açıklamada ayrıca,“Bugün Euskaltel, takım, şu anki sponsorlar ve bu projeyi destekleyen herkes için üzücü bir gün. Hiçbir firmanın, dünya bisiklet elitleri arasında duayen olan bu takıma destek vermek için adım atmamış olmasından pişmanlık duyuyoruz,” ifadeleri de bulunuyordu.

 

Takımın sona erişi, kısmen Bask ülkesindeki tasarruf kesintileriyle de ilgili olduğu düşünülüyor. Bu yıl Ocak ayında Euskaltel takıma dört yıl daha sponsor olacağına dair söz vermişti. Ancak Bask kamu kuruluşları tarafından verilmesi beklenen 3.5 Milyon Euro gelmeyince, Euskaltel 2013’teki yıllık yatırımını iki katına çıkarmak zorunda kaldı. Firma, yaz başında bu durumun 2014’te sürdürülemeyeceğini, ikinci bir sponsor arayışının da başarısız olduğunu belirtmişti.

 

Euskaltel-Euskadi açıklamasında konuyla ilgili olarak, “Geçtiğimiz aylar boyunca takıma bir gelecek sağlamak için birçok firmayla kontak kurmak adına aktif olarak çalıştık ve anlaşma sağlamak için her yolu denedik,” ifadelerine yer verilmişti.

 

Bu sezon sonundan itibaren Euskadi Vakfı ile takımın yollarının ayrılmasının sonucunda takımın 14 sporcusu – Samuel Sanchez, Mikel Nieve, Igor Antón, Mikel Landa, Ion Izaguirre, Romain Sicard, Egoi Martínez, Gorka Verdugo, Juan Lobato, Garikoitz Bravo, Jon Aberasturi, Pello Bilbao, Ruben Perez ve Miguel Minguez – 2014 için yeni bir takım bulamazsa Euskaltel’in bu sporcuların sözleşmelerine riayet etmeleri bekleniyor.

 

Sanchez, Nieve ve Antón, takımın katılacağı son Vuelta a España’da takıma liderlik edecek.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın