Elia Viviani Giro’ da Etap Galibiyetine Odaklandı

13/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Tour of Oman için şu anda Umman’ da bulunan Cannondale Pro Cycling’ in başarılı bisikletçisi Elia Viviani bu sezonki hedefleri ve beklentileri hakkında bazı açıklamalarda bulundu. 

 

Bu yılın daha farklı olacağını söyleyen, kendini artık daha rahat hissettiğini ve bu yıl kendini daha hazır hissettiğini söyleyen İtalyan bisikletçi, bu sezondaki en büyük hedeflerinden birinin, Giro d’Italia’ nın, Napoli’ de başlayacak olan ilk etabında pembe mayoyu giymek olduğunu söyledi. 

 

Giro’ da yarışacağı için oldukça heyecanlı olan 24 yaşındaki bisikletçi, ” Bu yıl Giro’ da ilk defa yarışacağım. Bir İtalyan için bu büyük bir olay. Hayalim Napoli’ deki etabı kazanmak ve pembe mayoyu sırtıma geçirmek. Bu yıl yarış sprinterler için uygun bir etapla başlayacak. Ben de elimden gelenin en iyisini yapacağım.” 

 

Ancak dürüst olmak olmak gerekirse Viviani’ nin, bu amacına ulaşması pek de kolay değil. Zira önünde Mark Cavendish faktörü var. Ki zaten Cav, geçtiğimiz hafta Tour of Qatar’ da sezona nasıl hazır olduğunu ve beklentileri fazlasıyla karşılayacağını gösterdi. Ayrıca Cavendish, geçtiğimiz yıl Napoli’ de pembe mayoyu kimseye kaptırmamıştı. 

 

Elia Viviani ise bu sezon ki ilk yarışın da pek de iyi performans gösteremedi ancak bunun sebebi biraz da yaşadığı şanssızlıklar. Aslında Katar Turu’ na iyi başlayan Viviani, ilk etapta 5. sırada yer almış ancak 3. etapta meydana gelen kazada kaburga kırığı şüphesi ile kontrol edilmiş ancak sadece darbeye bağlı ezilme olduğu saptanmıştı. 

 

 

Cannondale Pro Cycling’ in sportif direktörü Alberto Volpi’ de Elia Viviani’ den beklentileri hakkında bazı açıklamalarda bulundu; “Bu yıl önemli bir yıl olacak. Elia daha önce önemli yarışlar kazandı ancak ondan daha da fazkasını bekliyoruz. Galibiyetlere ihtiyacımız yok, ancak Viviani kendi izin zaferler elde etmeli. Buna potansiyeli var.”

 

“Önemli yarışlarda elinden geleni yapmalı. Ancak bu galibiyet elde etmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Bazen hedefe adım adım yaklaşmak gerekebilir. Bence Giro’ da etap galibiyeti alabilir ve Gent – Wevelgem’ de üst sıralarda yer alabilir. Bence onun beklentisi de bu yönde.” 

 

Cannondale Pro Cycling’ in bu sezonda Giro’ da ve klasiklerde yarışacağı kadroları biraz değişikliğe uğradı. Etap yarışlarının yıldızı Vincenzo Nibali Astana’ ya transfer oldu. Böylece Elia Viviani’ de özellikle klasiklerde Sagan’ la birlikte çalışma fırsatı bulmuş oldu. Ayrıca Ivan Basso da Genel klasman liderliği için takımın elindeki en önemli kozlardan biri. 

 

Takımdaki bu kombinasyon Napoli’ deki ilk etapta Viviani’ nin Mark Cavendish ile olan savaşında ona yardımcı olacaktır. 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın