Edvald Boasson Hagen, Tour de France Kazası Sonrasında Tur Dışı

12/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu’nun dün gerçekleşen 12.etabın sprint finişi beklentisi yeniden kazaya konu olmuştu. Finişe 2,5 kilometre kala, toplu sprint finişine hazırlanan ana grup içerisinde gerçekleşen kazada en çok Lotto Belisol treninin etkilendiği görülmüştü. Kazaya karıştığı görülen Sky takımının Norveçli sporcusu Edvald Boasson Hagen’in kötü haberi etap sonrası yapılan kontrollerin sonuçları açıklandığında geldi. Kaza sonrasında etabı tamamlayan Edvald Boasson Hagen’in röntgen taramalarında sağ kürek kemiğinin kırıldığı kesinleşti.

 

Sky takım doktoru Alan Farrell, “Kazadan sonra, yerel hastanenin röntgen sonuçlarına göre Edvald sağ kürek kemiğinin kırıldığı kesinleşti.”, “Neyse ki, bu kırık ameliyat gerektirmiyor. Ancak Edvald daha fazla araştırma ve tedavi için evine, Norveç’e dönecek. Onu yaz sonuna doğru yeniden yarışlarda görmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

 

Edvald Boasson Hagen’in Fransa Bisiklet Turu’ndan erken ayrılmasıyla SKY takımı 7 kişilik kadrosunu sarı mayoyu korumak üzere kullanacak. Sarı Mayoyu taşıyan Chris Froome(Sky), genel sıralamadaki en yakın rakibi Alejandro Valverde(Movistar) ve diğer güçlü rakiplerine karşı mücadeleye devam edecek.

 

 

Sky takımının ilk kaybı, Vasili Kiryienka zaman sınırında tamamlayamadığından, turdan çekilmişti. Fransa Bisiklet Turunun açılış etabında gerçekleşen kaotik kazada, Geraint Thomas kalça kemiğini kırmış, ancak tura kırık ile devam etme kararı almıştı. Dinlenme gününden itibaren Geraint Thomas’ın kendini daha iyi hissetmeye başladığı biliniyor. Takımın tek tesellisi, Froome’un kazalarda uzak tutulmuş olması ve elbette ki genel sıralamadaki üstünlüğü. Pazar günü geçilecek Mont Veuntoux ve 3.hafta Pireneler’deki perofrmans Sky ve diğer takımlar için hayli önemli olacak.

 

Takım müdürü, Sir Dave Brailsford “Edvald gibi yetenekli bir sporcuyu kaybetmiş olmamız iyi olmadı. Ama sonuçta biz sporcularımızla devam ediyoruz. Kalanı birlikte çekerek, yarışı tamamlayacağız. Plan değişmedi. Chris’i desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.“dedi.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın