Edvald Boasson Hagen Team SKY ile 3 Yıllık Sözleşme Yeniledi

22/12/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

2011 sezonunda yıldızı büyük güçle parlayan sporcular kervanında Edvald Boasson Hagen’in ismini geçmeden olmaz. Profesyonel bisiklet yarışları takipçilerinin 2011 sezon sonunda Team SKY ile sözleşmesinin sona yaklaştığını bilenlerce olası yeni takım veya SKY’ın sözleşme tazelemesi konusu merakla beklenmekteydi. Önümüzdeki sezon SKY’da yarışmaya devam edecek sporcunun sonraki yıllar için odak noktası olduğu da kesin. Konu Edvald Boasson Hagen olunca 2011 sezonunda zor durumlarda Team SKY’ın günü çokça kurtarmasına sebep olmuş, başarılı bir sezon geçirdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu sebeple diğer takım görüşmeleri ve transfer dedikoduları fazla dolaşmadı. Team SKY’ın 2011 sezonundaki kurtarıcısını başka takıma kaptırmayacağını aslında çoğu bisiklet fanatiği tahmin etmiştir. Beklenen haber geldi. Team SKY, Edvald Boasson Hagen ile 3 yıllık sözleşme yenileyerek 24 yaşındaki Norveçli sporcusunu başka takıma kaptırmadı ve sözleşmesini 2014’e kadar uzattı.

 

2007 yılından beri Norveç ulusal zamana karşı şampiyonu Edvald Boasson Hagen 2 yıllık SKY tecrübesinden oldukça memnun. Bu iki sezonda da muazzam başarılar elde etti. Ailesinin finişte beklediği ve kariyerinin ilk Fransa Bisiklet Turu etap galibiyeti olan 6.etap ile sezon formunu bir kez daha hem de Fransa Bisiklet Turu etap galibiyeti ile sergiledi. SKY takımının Fransa Bisiklet Turunda Bradley Wiggins’e odaklı stratejileri 7.etapta yaşanan kaza sonrası yarıştan çekilmek zorunda kalan Wiggins ile SKY takımı tam bir ümitsizliğe düştü. Ancak Edvald Boasson Hagen gerçekten formdaydı. Takımı kurtacak kadar formda. 16 etapta kaçış grubunda kalarak şansını denedi ancak son anda Thor Hushovd’a etap galibiyetini kaptırdı.

 

 

Ancak son an şokunun rövanşını 17 etap’ta Pinerolo finişindeki galibiyeti ile tamamladı. Kariyerinin 2. Fransa Bisiklet Turu galibiyetini SKY takımının takım lidersiz kalıp, mutsuzlukla boğuştuğu anlarda kazandırdı. Son 2 yıldır Tyler Farrar’ın kazandığı Vattenfall Klasiğinde 2011 için Farrar yerine Thor Hushovd gelince Vattenfall için olağan şüpheliler bazında kimin kazanacağı merakla beklendi. tek günlük yarışın galibi Edvald Boasson Hagen’den başkası değildi. Böylece Boasson Hagen kariyerine 2011 Vattenfall Klasiği galibiyetini de ekledi.

 

Edvald Boasson Hagen; “SKY’daki iki yılımda gerçekten çok iyi zaman geçirdim ve takımın bir parçası olmaktan gerçekten çok mutluyum. Burada gerçeten iyi takım kaptanları ve fantastik takım destek personeline sahibim. Son 2 yılda gelişimimi çok iyi desteklediler. Gelecekte daha da yardım edeceklerini umuyorum.” dedi. Ayrıca, ” Önümüzdeki birkaç sezon klasikler benim için asıl odak noktası olmaya devam edecek.  Milan-San Remo yada Paris-Roubaix gibi klasikleri kazanmak istiyorum. Kariyerime bu galibiyetleri katmak için çalışacağım.”, “Önümüzdeki 3 sezon neler yapabileceğimi göstermek için bolca fırsatım olacak. Kazanmak için yarışmadığım zamanlarda takım arkadaşlarım için çalışacağım. “dedi.

 

 

Edvald Boasson Hagen için Dave Brailsford “Hiçkimse onun gerçek sınırlarını bilmiyor. Biz onun yetenek potansiyelini geliştirmek üzere çalışmaya devam edeceğiz. Edvald sadece yetenekli bir sporcu değil aynı zamanda SKY takımı ve Norveç milli takımı için profesyonel yaklaşımıyla birlikte çalışması çok keyifli bir sporcu”. dedi.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın