E3 Prijs Vlaanderen – Harelbeke’de Tom Boonen Bugün Tarih Yazdı

23/03/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Bugün E3 Prijs Harelbeke’nin 55.edisyonunda 195 sporcunun start alması bekleniyordu. Ancak, Lotto Belisol takımından Lars Bak ve Project 1T4i takımından Dominic Klemme Harelbeke’deki start alanına gelmedi. Ve Flanders klasiklerinin devamı olan E3 Prijs Harelbeke 193 sporcu ile start aldı. Parkur açıklamalarında günün zorlu tırmanışları ve özellikle ilk tırmanış olan Muur’a değinmiştik. Az sayıdaki Arnavut Kaldırımlı sektörler de bugün yarış akışına yine müdahale ettiler. Özellikle Cancellara’nın 3 kilometre içerisinde 2 kez lastik patlatmasında, Paddestraat Arnavut kaldırımlı sektör bölümünün etkisi büyük.

 

Bugün start alan E3 Prijs Harelbeke tarihindeki eski kazananları belirtmekte farda var. Tom Boonen, Fabian Cancellara ve Filippo Pozzato ex kazananlar olarak bugünün olağan şüphelileri olarak galibiyetlerini pekiştirmek üzere start alan isimlerdi.

 

 

Harelbeke startı sonrası, tek günlük klasik için kaçış heveslileri de şanslarını denemeye başladı. Grup uzun süre kaçışlara izin vermedi. Yarışın agresif geçen ilk kilometreleri, çok sayıda kazaya da sahne oldu. Özellikle 33.kilometrede gerçekleşen; Fabian Cancellara, Daniele Bennati’nin de karıştığı kazada Frederique Robert(Lotto Belisol) kazadan en çok etkilenen isim oldu ve yarışın henüz başında gerçekleşen bu kaza ile yarıştan çekildi. İlerleyen kilometrelerde yine kazanın etkisiyle acı çeken Steven Van Vooren(Topsport Vlaanderen)’da yarışı bırakmak zorunda kaldı.

 

Günün kaçışı 50.kilometreden sonra içlerinde 3 Farnese Vini sporcusunun bulunduğu, 9 kişi ile oluştu. Gert Dockx(Lotto Belisol), Gregor Gazvoda(AG2R), Michael Morkov(SaxoBank), Nico Sijmens(Cofidis), Luca Ascani(Farnese Vini), Oscar Gatto(Farnese Vini), Kevin Hulmans(Farnese Vini), Sebastien Delfosse(Landbauwkrediet), Damien Gaudin(Europcar)’in bulunduğu kaçış grubu zorlu Arnavut kaldırımlı sektör Paddestraat(64.km) öncesi 6 dakika 45 saniyeye kadar çıkarttı. Paddestraat’da bulunan 2,3 kilometrelik Arnavut Kaldırımlı sektörün şanssız ismi, son iki yılın galibi Fabian Cancellara oldu. Paddestraat’da 2 kez lastik patlatan Spartaküs’ün bu yıl E3 Prijs Harelbeke galibiyetini yenilemek hedefinde olduğu biliniyordu. İsviçreli sporcunun aksiliklere rağmen yılmadan, geri kalmadan grup içerisinde yerini alması da uzun sürmedi. Elbette bu aşamada henüz başlamamış olan tırmanışların ilki olan Muur bekleniyordu. 99.kilometrede geçilecek olan Muur(anlamı:Duvar)’un 900 metrelik tırmanışında ortalama eğim %9,3, maksimum eğim ise %19,8 lik kısımda geçilecekti. Ve bu aşamaya doğru ana grup önünde tempo veren Omega Pharma Quickstep’in ilk tırmanış öncesi kaçıştaki 9’luya zaman farkını eritmesi bekleniyordu. Muur tırmanışına başlarken zaman farkı 4 dakika 20 saniyeye kadar kapatılabilmişti.Bu yarış için yeterli farkı oluşturamayan kaçış grubu finişe 41 kilometre kala yakalandı.

 

İlerleyen kilometrelerde günün başka önemli kazası gerçekleşti. Ana grup içerisinde gerçekleşen kazada David Millar(Garmin Barracuda) köprücük kemiğini kırdı. Kazadan diğer etkilenenler ise; Jens Mouris(GreenEdge), Sebastien Hinault(AG2R), Koen de Kort(Project 1T4i) ve Jan Ghyselinck(Cofidis) oldu. Yrışın özellikle son 60 kilometresinde ana grup defalarca bölündü, sayısız kaçış takip grubu oluştu. Cancelara 3 yıl üstüste kazanma şansını yaşadığı aksikliklere rağmen devam ettirmeye çalışırken finişe 33 kilometre kala virajda tekrar kaza yapıp sırt üstü yere düşünce Cancellara açısından yarışın kader anı olarak geride kaldı. Cancellara ile düşen Carlos Barredo(Rabobank) ile yarışa döndüyse de geride kaldı. Zira bu aşamadan sonra tempo artmış, yarış daha da agresif ataklara sahne olmaya başlamıştı.

 

Finişe 31 kilometre kala atak yapan Sylvain Chavanel(Omega Pharma Quickstep), Simon Spilak(Katusha) ve Dimitry Muravyev(Astana) yeni kaçış grubunu oluşturdu. Sylvian Chavanel’in muhteşem kaçış temposuna Muravyev tempo uydurabildiyse de 2 kişi kalan kaçış grubu finişe 7 kilometre kala yakalandı. Gün boyu agresif ataklar, kaçış denemeleri Harelbeke’deki finiş çizgisine doğru toplu sprint finişine doğru şekil aldı. 13 tırmanış, Arnavut kaldırımlı sektörler, kazalar, yarış temposunun yorgunluğu sonrası toplu sprintte hala gücü kalan yarışı alacaktı. Son 500 metrede grup önünde Tom Boonen, Edvald Boasson Hagen, tüm gün Hagen için çalışan Bernard Eisel, Omloop Het Nieuwsblad’ın sürpriz galibi Sep Vanmarcke vardı. Gün boyu kaçışın yakalanmasında çalışan, hatta bizzat grubu çeken Boonen’in toplu sprint finişine gücü kalmışmıydı? Son anda Oscar Freire’nin finişinden önce, az farkla yarışı kazanan Tom Boonen yarış sonrası son sprintini “Akıllı Sprint” olarak yorumladı. Bacaklarımda sprint finişi için hala güç kaldığını sanmıyordum. Bu yüzden iyi bir tempo yakalayıp o hızla finişe girdiğini söyledi. E3 Prijs Vlaanderen-Harelbeke yarışında bugün yeni bir tarih yazıldı. Bu güne kadar yarışı en fazla kazanan, 4’er kez olmak üzere 2 isim vardı.1964,1965,1966,1969 galibiyetlerinin sahibi Pik Van Looy’un ismini yarış tarihinin rekorlar bölümünden bugün 5.galibiyetini kazanan Tom Boonen sildi.

 

E3 Prijs Vlaanderen Harelbeke Finiş Sıralaması:

1. Tom Boonen – Omega Pharma Quickstep   05:18:20

2. Oscar Freire   – Katusha

3. Bernard Eisel – Sky

4. Leonardo Duque -Cofidis

5. Sep Vanmarcke  – Garmin

6.John Degenkolb – Project 1t4i

7. Alexandre Pichot – Europcar

8. Alessandro Ballan – BMC

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın