E3 Prijs Harelbeke Heyecanı 23 Mart Cuma Günü Start Alıyor

22/03/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

23 Mart Cuma günü 55.Edisyonu start alacak olan Belçika haftasının 2.klasiği E3 Prijs Harelbeke’de bu yıl bambaşka bir heyecan var. İlki 1958 yılında apılan tek günlük klasik, 2011 sezonunda World Tour Takvimi onayını aldı. Bu yıl World Tour Listesindeki ilk, tarihinin ise 55.startını alacak. Organizasyonun bu başarısı ile Belçika adeta World Tour listesinde bir haftayı kendi organizasyonlarına kapattı. 21 Mart’ta gerçekeleşen Dwars door Vlaanderen de World Tour listesine dahil olursa Mart sonu Belçika’ya özel kalır. Ki Organizsyon komitesinin eski ve istikrarlı isimlerine bakılırsa sıradaki hedef Dwars door Vlaanderen’in de listeye ekletmeleri olacaktır.

 

23.03.2012 – 23.03.2012 E3 Prijs Vlaanderen – Harelbeke Belçika –
25.03.2012 – 25.03.2012 Gent – Wevelgem Belçika –
01.04.2012 – 01.04.2012 Ronde van Vlaanderen / Tour of Flandres Belçika –

 

E3 Prijs Harelbeke tarihinde en fazla kazanan 4 galibiyetle iki isim var. İlki, 1964,1965,1966 ve 1969 yıllarındaki galibiyetleri ile Belçikalı sporcu Rik Van Looy, diğeri ise ardarda 4 kez kazanan tek isim olan Belçikalı Tom Boonen. 2004,2005,2006,2007 yıllarının galibi Tom Boonen’in bu sezon oldukça formda dönüş yaptığını sezon başından beri izliyoruz. Boonen eğer bir kazaya karışmaz ise finişte güçlü fark yaratıyor. Belçikalı sporcu, kendi evinde yapılan bu yarışı, ilk kez World Tour statüsünde düzenlenmesi ile kazanmak isteyecektir. Ve elbette eğer kazanırsa 5 galibiyet ile E3 Prijs Harelbeke’nin en çok kazanan ismi olarak yarış tarihine bu sezon formdayken girmek isteyecektir.

 

Öte yandan, 2010-2011 galibi Fabian Cancellara’nın sadece E3 Prijs Harelbeke galibiyetine odaklandığını ve öncelikli hedefindeki yarışlar arasında olduğunu da belirtmekte fayda var. Spartaküs ile Tornado Tom arasında kıyasıya bir rekabet Cuma günü Belçika’da yaşanacak anlamına geliyor.

 

 

203 kilometrelik E3 Prijs Harelbeke parkuru; Harelbeke’den start alıp yine Harelbeke’de geçilecek finiş çizgisi ile bitiyor. Ancak parkur elbette ki Belçika klasiği parkuru olunca pek de mesafe ile sınırlı değil. 13 tırmanışın bulunduğu parkurda, arnavut kaldırımlı sektörler de mevcut. Etabın 47.kilometresinde Brakel’de 1,2 kilometre mesafesiyle geçilecek ilk sektörün hemen ardından Holleweg’de 1,5 kilometrelik diğer sektöre girilecek., 64.kilomtetrede ise Paddestraat var ki orada da 2,3 kilometrelik arnavut kaldırımlı sektör mevcut. Sektörlerle sarsan etabın tırmanışları;

1.Muur:  Muur-kelime anlamı: Duvar… Tırmanışlar 99. kilometrede Muur ile başlıyor. 900 metre tırmanış mesafesinde ortalama eğimi %9,3 olan Muur’un bir bölümünde eğim %19,8’i bulacak. Kısacası ilk tırmanış, kısa mesafede oldukça dik ve bir kısmında da duvar gibi geçilecek.

2.La Houppe: 122.kilometrede geçilecek olan 2.tırmanış La Houppe 3.440 metre tırmanış mesafesi, %3,32 ortalama eğimi ve maksimum %10 eğimi ile tırmanış olarak geçilse de korkutucu değil. La Houppe aslında Berg Stene öncesi yani fırtına öncesi sessizlik gibi geçilecek. Fırtına aslında La Houppe ile yeni başlıyor ve artık tırmanışlar ardarda gelecek.

3.Berg Stene: La Houppe’dan 7 kilometre sonra yani 129.kilometrede geçilecek olan Berg Stene 1,560metrelik tırmanış mesafesinde ortalama eğimi %7,3 Maksimum eğimi ise %17’leri bulacak.

4.Boigneberg: Berg Stene’den hemen 5 kilometre sonra yine bir tırmanış olan Boigneberg’in 2,180 metrelik tırmanışına geçilecek. Ortalaması %5,8, maksimum eğimi ise %15’i bulan Boigneberg’de laktik asit sınırları zorlamaya başlayacaktır. Laktik asit eğişiine vücudunu en iyi eğitenlerin yarışı…

5.Eikenberg: 5 kilometre sonra bir tırmanış daha… Eikenberg tırmanışı 1200 metre mesafede gerçekleşecek. Ortalama eğimi %5,5 maksimum eğimi %11 olan Eikenberg’in sırrı, tırmanışta arnavut kaldırımlı sektör olması.

6.Stationberg: Ekenberg’den 4 kilometre sonraki tırmanış Stationberg %3,2 ortalama eğimi ve maksimum eğimin %5,7 olduğu 460 metrelik mesafede geçilecek. Stationberg’de de yine Arvanut kaldırımlı sektör yarışa heyecan katacak.

7.Taaienberg: Ronde Van Vlaanderen(Tour of Flanders)’de de geçilan Taaienberg 148.kilometrede geçilecek. 1.250 metrelik tırmanış mesafesinde Arnavut kaldırımlı sektör, ortalama eğim %9,5 olan bu zorlu tırmanışın bir bölümünde eğim %18’i bulacak.

8.Kruisberg: 156.kilometrede geçilecek olan Kruisberg’in tırmanış mesafesi 1270 metre ve ortama eğimi %6 olarak geçilecek.

9.Kapelberg: Kruisberg’den 4 kilometre sonra 1260 metrelik tırmanış, %7,14 ortalama eğimi ve maksumum eğimin %13,8 olduğu Kapelberg’e tırmanılacak.

10.Paterberg: Kapelberg’den yine 4 kilometre sonra zorlu Paterberg tırmanışına geçilecek. İçerisinde Arnavut kaldırımlı sektör de bulunduran Paterberg’in 362 metrelik tırmanış mesafesinde ortama eğim %12. Tırmanışın bir bölümünde %20’lik eğime meydan okunacak ki, ardarda geçilen tırmanışlar sonrası Paterberg yarış için büyük ölçüde belirleyici olacaktır.

11.Kwaremont: 169.kilometrede, paterberg’den 5 kilometre sonra yine içerisinde Arnavut Kaldırımlı sektör bulunduran Kwaremont tırmanışı 2.200 metre mesafede, ortalama eğimi %4,2, maksimum eğimi ise %11 olarak geçilecek.

12.Knokteberg: 178.kilometrede geçilecek olan Knokteberg; 1.530 metre tırmanış mesafesinde, %5,3 ortalama eğimde geçilecek. Tırmanışın bir bölümünde %13,3 eğim barındırıyor.

13.Tiemberg: 188.kilometrede, yani finişe 15 kilometre kala geçilecek son tırmanışın, tırmanış mesafesi 1.000metre. Ortalama eğimi %6,5 maksimum eğimi ise %9 olarak geçilecek. Öncei tırmanışlara oranlar yumuşak eğim derecesi yanıltıcı olabilir. Günün yorgunluğu, ardarda tırmanış yükü kaslara binerken, finişe dogru olan son tırmanışların eğimi düşük olsa da bacakların laktik asit savaşında sporculara oldukça sert gelecektir.

 

 

Takımlar ve Kadrolarındaki Önemli Katılımcıları: Elbette takımın her bireyi önemli. Ancak, kadrodaki güçlü isimlere bakıldığında, takipçiler takım stratejilerini de az çok çıkartabilirler.

 

Team RadioShack-Nissan-Trek: Fabian Cancellara, Daniele Bennati

BMC Racing Team: Philippe Gilbert, Alessandro Ballan, Greg Van Avermaet

Lotto-Belisol: Lars Bak, Jens Debusschere

Omega Pharma-Quick Step: Tom Boonen, Sylvain Chavanel, Stijn Vandenbergh

AG2R-La Mondiale: Kristof Goddaert, Sebastien Hinault, Lloyd Mondory

Astana: Borut Bozic, Jacopo Guarnieri, Maxim Iglinskiy

Euskaltel-Euskadi: Gorka Izaguirre, Juan Jose Oroz, Ruben Perez

FDJ-BigMat: Arnaud Démare, William Bonnet, Mikael Delage

GreenEdge: Baden Cooke, Jens Keukeleire, Sebastian Langeveld

Katusha Team: Oscar Freire, Vladimir Gusev, Luca Paolini

Lampre-ISD: Alessandro Petacchi, Grega Bole, Davide Vigano

Liquigas-Cannondale: Peter Sagan, Daniel Oss, Mauro Da Dalto

Movistar Team: Jose Joaquin Rojas, Francisco Ventoso, Giovanni Visconti

Rabobank: Lars Boom, Matti Breschel, Bram Tankink

Team Sky: Edvald Boasson Hagen, Juan Antonio Flecha, Bernhard Eisel

Garmin-Barracuda: Heinrich Haussler, Johan Vansummeren, Sep Vanmarcke

Team Saxo Bank: Karsten Kroon, Anders Lund, Matteo Tosatto

Vacansoleil-DCM: Stijn Devolder, Björn Leukemans, Marco Marcato

Accent Jobs-Willems Veranda’s: Leif Hoste, Staf Scheirlinckx, Andy Cappelle

Cofidis: Jan Ghyselinck, Edwig Cammaerts, Nico Sijmens

Farnese Vini-Selle Italia: Filippo Pozzato, Oscar Gatto, Kevin Hulsmans

Landbouwkrediet-Euphony: Bert De Waele, Davy Commeyne, Baptiste Planckaert

Project 1t4i: Bert De Backer, John Degenkolb, Dominic Klemme

Team Europcar: Thomas Voeckler, Yukiya Arashiro, Alexandre Pichot

Topsport Vlaanderen-Mercator: Pieter Jacobs, Preben Van Hecke, Pieter Vanspeybrouck

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın