DWARS Door VLAANDEREN 2011- Saxo Bank Takımından Nick Nuyens Galibiyetiyle Sona Erdi

24/03/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

66.sı gerçekleşen Dwars door Vlaanderen’de 201 km. dolu dolu aksiyonla geçti. Sporcuların verdiği savaş izleyicilere de bol adrenalinli seyir keyfi yaşatarak tamamlandı. Saxo Bank takımından Belçika’lı sporcu Nick Nuyens’in finişe 37 km kala başlattığı atak, yarış içerisindeki azmi ve galibiyet sevinci ile herkesi büyüledi. Bugün Catalunya Turu 3.Etabını Yine Saxo Bank Takımından Alberto Contador kazanırken, Nick Nuyens’in galibiyeti Saxo Bank Takımına günün 2. zaferini getirdi.

 

9 Arnavut Kaldırımlı sektör ve 12 tırmanış için yarış Roeselare’den start alırken korkulan olmadı. Hava bugün Belçika’da güneşli, sıcak fakat biraz rüzgarlıydı. UCI 1.1 kategorisinde düzenlenen yarı klasik yarışta UCI Kararı sebebiyle bugün telsizsiz yarış yapıldı. 188 sporcu Roeselare startı sonrası uzun süre sakin ve peloton birlikteliğiyle devam ett. Yarışın 90.kmSinde bulunan ilk tırmanışa kadar bir kaçış beklenmiyordu.  Fakat beklenildiği gibi olmadı. Frederick Amorison(Landbouwkredit)’in başlattığı kaçış atağına Rob Goris(Veranda’s Williems Accent), Tom Veelers(Skil-Shimano) ve Dries Hollanders(An Post-Sean Kelly)’den atağa karşılık geldi ve 4 kişilik kaçış grubu oluştu.

 

Yarış uzun süre kaçış grubu liderliğinde devam etti. Herkesin gözü, kulağı yarışın favorileri olan Fabian Cancellara, Tom Boonen, Juan Antonio Fletcha’daydı. Fakat favorilerden bu kaçışa ciddi bir atak gelmedi. Kaçış grubundan Dries Hollanders finişe 80 ve 60 kilometre kala olmak üzere 2 kere düşmesi sebebiyle kaçış grubundan geri kaldı. Kaçışın yarış içerisinde ana gruba açtığı maksimum zaman farkı finişe 68 km kala 5 dakika 51 saniye oldu.  Bu aşamadan sonra ana gruptaki tempo artışı sebebiyle ilerleyen kilometrelerde zaman farkı kapanmaya başladı.

 

60 km kala peloton içerisinden Tom Boonen(QuickStep)’den atak geldi. Tam olarak Eikenberg tırmanışında başlattığı bu atağa Sky takımından Mathew Hayman cevap verebildi. Finişe 37 km kala Kaçış grubunun ana gruba farkı 2 dakika 3 saniyeye geriledi. Ana grupta zaman farkı hırsı ve telsizliğin baskısıyla olsa gerek, 4 yol kavşaklarında hiç viraja girmeden orta göbekten çimleri geçerek dümdüz devam edenler oldu. %11,6 ya varan eğime sahip 2200 metrelik tırmanışta yarışın ön kısmında Frederic Amorison(Landbouwkredit) solo kaçış edasıyla kaçış grubundan kpmaya başladı. Artık finişe az bir mesafe kaldı diye düşünülse de kaçış grubundan böylesi bir solo atak başlatmak pek de akıllıca değildi. Arnavut kaldırımlı sektörün geçildiği bu sıralarda yollar dar ve zeminin yapısı sebebiyle peloton bölük gruplar halinde geliyordu. İşte yine bu arada finişe 37 km kala peloton içerisinden Nick Nuyens(Saxo Bank) atak yaptı. Thomas Graint(SKY) ‘den cevap gelince 2 sporcu atağı paylaşarak pelotondan kopmaya başladı. Bu atak yarışın kaderini belirleyen ataktı.

 

Finişe 31 km kala maksimum eğimin %20,3 gibi ciddi eğimi gördüğü tırmanışta kaçış grubunun ana gruba farkı 1 dakika 24 saniye idi. Kaçış grubunu takip eden Tom Boonen’ın başlattığı atağa katılan 20 kadar sporcu içerisinde Fabian Cancellara, Sylvian Chavanel, Lars Boom, Juan Fletcha, Nick Nuyens, Thomas Geraint ve beraberinde yaklaşık 15 kadar sporcu ile takip grubu olarak geliyor hemen arkalarından da ana grup geliyordu.Kaçış grubunda bulunan Tom Veelers(Skil-Shimano) finişe 27 km kala ana gruba yakalandı. 20 km kala Kaçış grubunda bulunan Frederic Amorison(Landbouwkrediet) ve Rob Goris kaçış takip grubundan kopan Nick Nuyens ve Thomas Greint tarafından yakalandı. Yarışın lideri durumundaki yeni oluşumlu kaçış grubu artık 4 kişiydi. Fakat finişe 16 km kala tempoya daha fazla dayanamayan Rob Goris ana gruba yakalanana dek tempo düşürdü. yarış 3 kişilik kaçış grubuyla devam etti.

 

Finişe 6 km kala Nick Nuyens, Geraint Thomas ve Frederic Amorison zorlanarak finişe ilerliyordu. Takip grubunda ise Niki Terstrpa(QuickStep)’den atak geldi. Fakat Terstrpa’nın atağı SKY Takım kaptanı Juan Antonio Fletcha tarafından baskılandı. Fletcha takım kaptanı olarak önde kaçış grubunda olan Geraint Thomas için atağı baskılayarak Thomas’a galibiyet şansı kazandırmaya çalışıyordu. Ve başarılı da oldu. Kaçış grubu zaman farkını uzun süre 7 saniyeye sabitleyerek devam etti. Frederic Amorison günün muhteşem kaçışını daha fazla sürdüremedi ve 2 kilometre kala yakalandı. Yarışın liderliği Nick NUyens(Saxo Bank) ve Geraint Thomas(SKY) ile muhteşem bir tempo ve çekişmenin yarattığı adrenalin ile son sürat devam etti.

 

 

Son kilometre içerisinde kaçış grubu ardından son sürat gelen ana grubun artık sprinte girmesi acaba yakalanacaklar mı? Düşüncesiyle adrenalin yüklerken. Nick Nuyens sadece hedefe odaklandığından olsa gerek son bir hamle yaparak Geraint Thomas ile birlikte son metrelere girdi. Bu son hamle… Ana grup tarafından yakalanamadı. Günün kahramanı, Dwars door Vlaanderen 2011’in galibi Nick Nuyens(Saxo Bank) oldu.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=_imNXPuJkkg:550:0]

 

 

Dwars door Vlaanderen 2011 Listesi:

Listeleri büyütmek için listeler üzerine tıklayınız.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın