Duggan’ın Katılımı Saxo Bank’ın ProTeam Lisansını Kurtarabilir

15/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Geçtiğimiz çarşamba takım tarafından duyurulan Timmy Duggan transferi Saxo Bank – Tinkoff Bank için, A.B.D Ulusal Şampiyonu’nu takıma katmaktan fazlası anlamına geliyor.

 

Duggan’ın takıma transferi ile birlikte takıma getirdiği puanlar giydiği ulusal şampiyonluk forması sayesinde Saxo Bank’ın önümüzdeki sezonki ProTeam Lisansı’nı korumasını sağlayabilir. Bjarne Riis’in önderliğindeki Saxo Bank – Tinkoff Bank, UCI WorldTour sıralamasındaki yerini bu transfer ile üst sıralara taşımış oldu. Bu lisans sayesinde takım önümüzdeki yıl büyük turlara ve klasik yarışlara katılma hakkını da elde etmiş olacak.

 

Saxo Bank’ın, WorldTour sıralamasında bu kadar altlarda kalmasının sebebi ise UCI’ın bir kuralından kaynaklanıyor. Kurala göre en az 2 yıl yarışlardan men cezası alan bisikletçi yarışlara döndüğü sezon da takımına puan kazandıramıyor. Alberto Contador bu sezon haziran ayında cezasının bitmesi ile birlikte sadece 3 aylık dönemde 290 puan toplamıştı. Ancak bu puanlar kural nedeniyle boşa gitmiş oldu.

 

Contador’un puanlarının yok sayılması sonucu geçtiğimiz ay yayınlanan 20 takımdan oluşan WorldTour sıralamasında takım son sıralarda yer almış oldu. Bu da takımın WorldTour Lisansı almasının çok zor olduğu anlamına geliyordu.

 

Duggan’ın takıma gelmesiyle birlikte Saxo Bank WorldTour lisansı alabilecek olan 18 takım arasına da girmiş oldu. Ancak Duggan’ın A.B.D şampiyonluğundan aldığı 100 puanı var ancak, ulusal yarış olduğu için bu puanlar direk olarak ProTour puanlarına çevrilmiyor. UCI bu tarz puanları değerlendirmeye alıp, lisans kararlarını alırken puanların dahil edilip edilmeyeceğine karar veriyor. 

 

ProTeam lisansı verilmese de Contador’un takımda olmasından dolayı özellikle büyük turlara ve bazı klasiklere takım wildcard ile girebiliri. Ancak Riis, takımının 18 takım içerisinde yer almasını ve lisansı alarak yarışlara katılmak istiyor.

 

Belki de sadece bu yüzden Timmy Duggan transferi gerçekleştirildi. UCI World Tour sıralamasında Duggan’ın katılmasıyla 15. sıraya yükselen Saxo Bank, İlk 15’e otamatik olarak verilen lisansı alabilir. Ancak alt sıralardaki takımlar sürpriz bir transfer yaparsa ve sıralama değişse de bile yaklaşık 200 puanlık avantajı olan takım büyük ihtimalle ilk 18 içerisinde yer alarak lisansını koruyacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın