Denis Menchov 14. Profesyonel Sezonunda Emekliliğini Açıkladı

21/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Giro d’italia ve Vuelta a Espana eski şampiyonlarından, Rus sporcu Denis Menchov, Pazartesi günü(dün) diz problemlerini gerekçe göstererek emekliliğini açıkladı. 35 yaşındaki Menchov, 14. profesyonel sezonu içerisinde artan diz problemleri sebebiyle bisikletini profesyonel ligden kaldırıp, emekliliğe çekilme kararını açıklayarak sürpriz yaptı. 2011 yılında katıldığı Rus takımı Katusha tarafından doğrulama haberi erken saatlerde gelmedi. Ancak röportajında emekliliğini duyuran Denis Menchov’un artık yarışmayacağı bekleniyor. Elbette, bu ani ve beklenmedik karar bisikletin kaynayan doping kazanından başka seslerin yükselmesine sebep oldu. Kimileri, zoraki emeklilik olarak iğneleme yorumları yaptı. Kimi Menchov ve bisikletin zorlu spor dallarından biri olduğunu kabul edenler ise yaşattığı keyifli zaferler ve mücadeleler için Denis Menchov’un emeklilik haberine üzüntülerini dile getirdi.

 

 

14 yıllık kariyerinde iki kez Vuelta (2005-2007) galibiyeti alan Menchov, 2009 yılı Fransa Bisiklet Turunda Danilo Di Luca ile epik rekabetten galip çıkan taraf olmuştu. 2005 Vuelta galibiyetinde Denis Menchov, Vuelta’nın 15. etabında İspanyol sporcu Roberto Heras’a geçilmişti ve yarışı ikincilikle tamamlamıştı. Sonrasında Heras’ın örneği doping pozitif sonucu verince, resmi duyuru ile 2005 Vuelta a Espana galibi Denis Menchov olmuştu.

 

Menchov, birkaç kez doping süphesi ile karşı karşıya kaldıysa da hiç bir zaman doping pozitif sonucu vermedi. Ancak, La Gazzetta dello Sport’un iddiası, Menchov’un italyan Antrenör Michele Ferrari ile bağlantılı olduğunu haber yapınca Rus sporcu için şüpheler yeniden belirdi. 2002 yılı CONI ve 2012 yılında da U.S. Anti Doping ajansı tarafından suçlandı. Ancak, delil ve net doping sonucu olmadığından sürümcemeye kaldı.

 

Bu sezon, ParisNice beşinci etabında ikinci oldu. Volta ao Algarve genel sıralamasında ise dördüncü sırada tamamladı. Menchov’un, Mart ayında yaptığı son yarış, Vuelta a Catalunya’yı tamamlayamamış, yarıştan çekilmişti..

 

Katusha’dan resmi açıklama bugün öğleden sonra geldi. 2013 sezonunu kapsayan sözleşmesinin karşılıklı anlaşma ile sonlandırıldığı netleşti.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın