Daryl Impey’in, Probenesid Pozitif Örneği ile Başı Dertte

02/07/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Güney Afrikalı sporcu Daryl Impey’in gündemine etkili ve bir o kadar da can sıkıcı bir haber oturdu. 6 Şubat 2014’de Ulusal Şampiyonada alınan örneğinde Probenesid pozitif sonucunu, A ve B örnedğinde doğrulandığı bilgisi ile alan Impey ve takımı Orica GreenEdge için kötü haber ve sonuçları ile mücadele safhası başladı. Takım bu sabah açıklama yaparken, dava dosyası kapanana kadar Daryl Impey’in açığa alınacağı vurgulandı.

 

Impey13

 

29 yaşındaki Güney Afrikalı sporcu, geçtiğimiz Kasımda Avusturalya’nın World Tour takımı ile sözleşme yenilemiş, takımı ile 3.sezonuna bu yıl start almıştı. Geçtiğimiz yıl, Fransa Bisiklet Turu Orica GreenEdge takım kadrosunda yarışan Impey, 6. ve 7. etapta tur liderliğini, taşıdığı sarı mayo ile temsil etmişti. Bu başarısı, sarı mayoyu giyen ilk Güney Afrikalı sporcu olarak tur tarihine geçmesini sağlamış, dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak, Probenesid pozitif bulgusunun hem A örneğinde hem de B örneğinde tespit edildiği sonucu, genç sporcu için son günlerin kötü gelişmelerini beraberinde getirdi. Kişisel bloğu üzerinden açıklama yapan Impey, ” Probenesid hakkında hiçbir bilgim yok dolayısıyla bu maddeyi bilinçli olarak almış değilim. Kendimi dopingsiz spora adamış biri olarak, adımı temizlemek için , gereken tüm adımları atma niyetindeyim. 8-9 Şubat’ta bana yapılan test sonuçları olumsuz iken, Fransa Bisiklet Turuna start almama birkaç gün kala gelen bu haber, tam bir şok etkisi yaratmıştır. Haber üzerine 27 Haziran 2014’de hemen Güney Afrika’ya uçtum ancak B örneği de ilk sonucu destekledi. Sonuçtan büyük sıkıntı duyuyorum. Kariyerim boyunca temiz sporu destekledim ve şimdiye kadar elde ettiğim tüm sonuçlar tamamen sıkı çalışma ve özveri sayesinde olmuştur.” açıklamasını yaptı.

 

Olumsuz gelişmelerde kendisine sahip çıkan takımı, Orica GreenEdge’e teşekkürlerini ileten Impey, savunma sürecinin takipçisi olarak sıkıntılı günlere yelken açıyor. Impey’in takımı bu sabah yaptığı açıklamalarda, sporcusuna duyduğu güveni vurguladı. “Impey, 6 Şubat 2014’de gerçekleşen Güney Afrika Şampiyonasında, A ve B numuneleri ile destekli Probenesid pozitif sonucu içeren sonucu almıştır. Takım, Daryl Impey’in hakkını savunma sürecinde ona saygı duymaktadır. Bu sebeple, dava kapanana kadar hiçbir şekilde yorum yapılmayacağını, altını çizerek belirtmek isteriz. Yine, konu dava kapanana kadar, Impey takım kadrosunda yer almayacaktır.” açıklamaları resmi takım açıklaması olarak paylaşıldı.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın