Cyclingtr – UCI Başkanı Pat McQuaid ile Röportaj

13/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

UCI (Dünya Bisiklet Federasyonu) Başkanı Pat McQuaid, Tour d’Azerbaidjan’ın final etabına katılarak turu onurlandırdı. McQuaid, henüz ikinci startını alan ve Haydar Aliyev anısına yapılan Tour d’Azerbaidjan’ın, 2.2 kategorisinin çok üzerinde sunduğu organizasyon başarısını gözlemlemek üzere başkent Bakü’de final etabının startında yer aldı.

 

 

McQuaid ile start öncesi görüşmemizde, “Mali krizden etkilenen Avrupa haricinde, bisikleti geliştiren ülkelerin organizasyonlarına bakıyoruz. Malezya ve Türkiye gibi, organizasyonlarını hızla ilerleten, devlet desteği olan ülkeleri örnek görüyoruz,” dedi.

 

Azerbaycan turu final etabı sonunda yapılan basın toplantısında Kazakistan’ın UCI işbirliği ile yapmış olduğu büyük ve üst düzey velodromun, sadece Kazakistan değil çevre ülkelerdeki sporcular için de antrenman yapma hedefinde olduğu konuşuldu. Türkiye’nin henüz standart velodromunun dahi olmayışının vermiş olduğu ümitsizlik sebebiyle, Asya’ya ve Türkiye’ye yakın, yeni bir bisiklet merkezi projesi öne sürdük. McQuide, sempatik yaklaşımı ve esprisi sonrası, bu fikrin oldukça pozitif olduğunu, ancak Azerbaycan’ın üst düzey bir velodrom yapmasının şart olduğunu belirtti. Kore’de hayata geçecek olan yeni Dünya Bisiklet Merkezi’ni örnek göstererek Afrika’ya ve diğer bisiklet merkezi hedefindeki ülkelere ilerideki dönem için sıcak baktıklarını belirtti. Vergiler Bakan Yardımcısı ve Azerbaycan Bisiklet Federasyonu Başkan Yardımcısı Sahib Alakbarov bu soru ve öneri teklifi  neticesinde basın toplantısı sonrası Türk basını olarak Cyclingtr.com’a teşekkür etti. Bunu harika bir proje olarak değerlendiren Alakbarov, “Bu hedef için birçok yapılması gerekenler listesi oluştu. Ama yapacağız… İlk yapacağımız talep kesinlikle velodrom olacak,” dedi.

 

 

 

Yıllardır birçok makalemizde Türkiye’nin velodromsuzluğunu dile getirdik. Hal-i hazırda bu öneriler ülkemizde hayata geçememişken, komşu ülke Azerbaycan’da velodrom yapılmasını sağlamak, Türk bisiklet basınının başarısı sayılabilir.  Azerbaycan, kriterleri hızlı yerine getirirse bize yakın bir dünya bisiklet merkezi, komşumuz Azerbaycan’da yer alabilir.

 

Basın toplantısı sonrası, Pat McQuaid ile röportajımızda, Türkiye için de kendisinin görüşlerini aldık. Türkiye Turunun başarılı gelişim grafiğini Azerbaidjan’a örnek gösteren McQuide, Türkiye Turunun üst düzey yapısının farkında olduklarını belirtti. Önümüzdeki dönemde World Tour statüsüne yükselmesi için tek eksikliğin yaral takım azlığı olduğunu belirten Pat McQuaid, Torku Şeker Spor’a rakip olmadığınnı ve güçlü Türk takım oluşumlarının şart olduğunu belirtti. Tek takım imajına sahip Türkiye’nin aslında çok güçlü takımlarının da var olduğunu dile getirmekten çekinmedik. Brisa Spor takımının güçlü yapısı ve güçlü takım sporcularından oluştuğunu, önümüzdeki dönemde lisans başvurusu hedeflediklerini belirttiğimizde, Brisa sayesinde eski oluşmuş imajın yakında değişeceğini belirttik.

 

UCI’ın öncülük ettiği ve dünya bisiklet merkezinde(İsviçre) yılda bir kez gerçekleşen Sportif Direktörlük kurslarına kısıtlı alımın bizler gibi bisikletin atılım yaptığı ülkeler için katılım sorununa değindik. Türkiye’den gelebilecek tekliflere açık olduklarını belirten UCI başkanı, bu yıl yapılacak kurs için katılımda Türkiye’yi görmek istediklerini belirtti.

 

Türkiye’nin taşıdığı eski bisiklet kültürünün dışa kapalı, sessiz ve gizli kalmış detaylarının getirdiği noktada, yurtdışı bisiklet otoritelerince hala eski bir sayfanın satırları gibi görünüyor olmak elbette ki üzücüydü. Brisa Spor gibi güçlü takımlarımızın da var olduğunu belirttikten sonra ilgisi artan McQuaid için Türkiye’de yeni kurulan bir çok amatör bisiklet kulüplerinin son yıllarda atak yaptığını belirttik. Bisikletliler Derneği, yerel dernekler gibi kuruluşların öncülüğünde yapılmakta olan bisiklet turları ve halk katılımının artışını dile getirdiğimizde bu beklenmedik detaylar karşısında şaşkınlığını gizlemeden ilgilendi. Bisikletin her aşamada geliştiği Türkiye pazarına girmek isteyen bisiklet markalarının beraberinde geldiğini söyleyen McQuaid, “Genç ve kalabalık nüfus… Avrupa krizinden etkilenmeyen Türkiye oldukça ilgi çekici. Bisiklet için çalışkan bir federasyon, takımların kurulması, gelişmesi için sponsor sağlar ve takımlara destek verirse gelişim normal seyirinden daha hızlı gerçekleşir. Tek yarış olmamalı, Tour of Turkey kendini ispatladı ancak Türkiye’de başka yarışların da yapılması, yarış takviminin zenginleşmesi gerekiyor. Yeni takımlar kurulmalı, Türk sporculara profesyonel antrenman sağlanabilmesi için UCI sportif direktörlük kurslarına gönderilecek direktörler lazım.”dedi. Türkiye’nin Avrupa’daki krizden etkilenmemesi ve ekonomisinin hala gelişmekte olduğunu belirten McQuaid bu dönemin verimli kullanılmasının önemini paylaştı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın