Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 50. Rotası Açıklandı

25/02/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 50. edisyonuna zaman hızla daralıyor. 8 günlük mücadelenin rotası büyük bir heyecanla beklenirken, bugün Organizasyon resmi duyurusunu yaparak 1.254 kilometrelik rekabetin güzargahını açıkladı.

 

Alanya’dan 27 Nisan’da 50.kez start alacak olan Turkuaz mücadele, Türkiye’nin tarihi zenginliğini bir kez daha yansıtacak olan, metropol şehri İstanbul’da sona erecek. Dünya’da tek  kıtalararası bisiklet yarışı ünvanını, bu yıl da Boğazı geçerek kanıtlayacak olan TUR heyecanını şimdiden yurt dışı basınının ilgi merkezi olurken, rotasında yapılan bir kaç değişiklik şimdiden beğeni kazandı.

 

Tour-odTurkey-1.stage-Profile

 

İlk gün, Alanya’da açılışı gerçekleşecek TUR’un 144,7 kilometrelik mesafesi, şehir merkezinde atılacak 4 tur sonunda, sprinterlerin mücadelesine tanıklık edecek. Turkuaz rekabetin ilk gününde, lider mayoyu sırtına geçirmek isteyen sprinterlerin nefes kesici mücadelesine, 50. edisyona özel sürprizleri ile izleyici katılımının da çok yüksek olacağı bekleniyor.

Tour-of-Turkey-2.Stage-Profile

 

İkinci etap, Alanya’dan Kemer’e 174,2 kilometrelik mesafesinde Akdeniz’in göz kamaştıran mavisi eşliğinde geçecek. İkinci gün, yine sprinterlere özel profili ile final kilometrelerinde hız ve taktik rekabeti ile bisiklet severleri, Türkiye güzellikleri eşliğinde büyülerken, lider Turkuaz mayonun sprinterlere şans verdiği 5 özel günden biri olarak büyük önem taşıyor olacak.

 

Tour-of-Turkey-3.Stage-Profile

 

Toplam mesafesi 1254 km olan TUR 2014 yarış parkurunda, bisikletçileri üçüncü ve altıncı etapta iki önemli tırmanış finişi bekliyor. Deniz seviyesine göre 1825 m yükseklikte Elmalı Göğübeli geçidinde bitecek olan 3. etap, 50.yıl mücadelesinin en uzun ve en yüksek rakımda gerçekleşecek etabı olarak dikkat çekiyor. TUR rotasına 2012 yılında eklenen, 2 HC kategorisindeki ilk zirve finişi, henüz ilk rotada yer aldığının açıklanması ardından büyük ses getirmişti. Mini Elpe d’Huez lakabını alması için 2012 yılı 3.etabı olarak geçilmesi gerekiyordu. Elmalı zirvesi finişine, bitmek bilmeyen kilometrelerin bacak kaslarını isyana sürükleyen eğimi görüldüğünde mini Alpe d’Huez’in ilanı da gecikmemişti. Elmalı zirvesi bir kez daha genel sıralamayı sarsacak, sprinterler 2 günlük Turkuaz mayo mücadelesi ardından TUR’a tutunma mücadelesi sergileyecek. 184,7 kilometrelik Kraliçe etabın sonunda Turkuaz mayo artık genel sıralama favorilerinden biri sırtına geçmiş olacak.

 

Tour-of-Turkey-4.Stage-Profile

Kraliçe etabın ardından, 4.etap TUR 2014’ün en kısa etabı olarak Fethiye’den Marmaris’e 124,3 kilometre mesafede gerçekleşecek. Sakin geçmesi beklenen dördüncü etap bir anlamda, iki zirve finişi arasında dinlenme günü mahiyetinde geçilebilir. Gün kaçış grubunun günü gibi görünüyor.

 

Tour-of-Turkey-5.Stage-Profile

Tırmanış bölümleri bakımından zengin ve sporcuları zorlayacak bir diğer etap ise 1 Mayıs günü koşulacak olan, Marmaris-Turgutreis 5.etap mücadelesi. 2014 TUR’un  3 tırmanış etabından biri olarak geçilecek beşinci gün, takım stratejisi ve performansı tüm gün, genel sıralama üzerindeki hesapları parkura serecek mücadeleyle geçecek. Bir çok sporcu, genel sıralamadaki rekabetin son günü olarak Meryem Ana zirvesine odaklanmış olacak, ancak Meryem Ana öncesi vakit kaybetmemek ve hatta tırmanış ve sonrasındaki teknik inişi avantaja çevirmek isteyecek isimler izlenebilir.

Tour-of-Turkey-6.Stage-Profile

TUR 2014’ün en uzun ikinci etabı olan 6.etabın sona ereceği Selçuk tırmanışında ise bisikletçiler, son 5 km’de 400 m yükseğe tırmanarak Meryem Ana tepesine ulaşacak. Kısa ama dik yokuşu ile Meryem Ana zirfesi TUR’un Turkuaz mücadelesi rekabetindeki kritik etap olacak.

 

50.yılında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun en uzun üç etabının aynı zamanda en yüksek etaplar olması tırmanış puanları ve genel klasman liderliği bakımından tırmanış ustası bisikletçilere önemli birer fırsat sunacak. Nispeten düz parkurlara sahip diğer beş etap ise sprinterler arasındaki ataklar ile mücadeleyi üst düzeye çıkararak, sporculara sprint puanları klasmanı için avantaj sağlayacak.

 

Tour-odTurkey-7.stage-Profile

 

İlk kez 1968 yılında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda finiş etabına ev sahipliği yapan İzmir 2014 yılında bir değişiklik ile gündemde. Son iki yıldır Lozan meydanında sona eren 7.etap finişi 2014 yılında şehrin diğer yakasına Karşıyaka İskelesine taşınacak. Önceki yıllarda en fazla izleyici katılımını gösteren İzmir, körfezin bir uçtan bir uca geçileceği yeni rotası ile, İzmir güzelliklerini daha fazla dünyaya tanıtacak.

 

Tour-odTurkey-8.stage-Profile

İstanbul-İstanbul, Dünya’nın tek kıtalararası bisiklet yarışında Avrupa’dan Aysa’ya uzanan 121 kilometrelik final heyecanı yaşanacak. Zengin tarih, Eurosprot ile dünyaya açılacak Türkiye güzelliklerinin muhteşem finali ile TUR’un yarım asrı remen tamamlanmış olacak.

 

Büyük start’a iki ay kala açıklanan yarım asrın, muazzam rekabetinde gözler katılacak takımların açıklanmasına çevrilmiş durumda. WorldTour olmaya hazır olduğunu ısrarla gösteren Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için, Bisiklet sporunda yapılacak rönesans sonrası beklenen lisansın alınabileceği düşünülüyor.

 

TUR 2014 Etapları

Etap No Etap Adı Mesafe Tarih
1. Etap Alanya – Alanya 144.7 km 27 Nisan
2. Etap Alanya – Kemer 174.2 km 28 Nisan
3. Etap Finike – Elmalı 184.7 km 29 Nisan
4. Etap Fethiye – Marmaris 124.3 km 30 Nisan
5. Etap Marmaris – Turgutreis 177.3 km 1 Mayıs
6. Etap Bodrum – Selçuk 183.1 km 2 Mayıs
7. Etap Kuşadası – İzmir 144.8 km 3 Mayıs
8. Etap İstanbul – İstanbul 121.0 km 4 Mayıs

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın