Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Takım Prezantasyonu Yapıldı

27/04/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

27 Nisan Pazar günü alınacak açılış etabı startı ile 8 etapta bin 254 kilometrelik mücadeleye başlayacak takımların lansmanı bugün Alanya’da yapıldı. Team Colombia’nın vize sorunu sebebi ile start alamayacak olması sebebiyle 20 takım, 160 spocunun “Yarım Asırlık Mücadele”de yer alacağı dün netleşmişti. Cumartesi akşam üzeri başlayan takım prezantasyonu ile takımlar tanıtıldı.

 

Tour-of-Turkey-2014-hazırlık-ozgu-ozdemir (17)

 

UCI(Dünya Bisiklet Federasyonu), takım lisans hakları sıralamasında ve alfabetik sıraya göre tanıtılan takımlardan, sunumu ilk gerçekleşen, Kazakistan’ın profesyonel bisiklet takımı olan Astana oldu. TUR 2014’ün maskotu Pardus’un da tanıtımda yer aldığı gecede, favori isimler Kızıl Kule’yi renklendirdi. Türkiye’nin yakından tanıtığı, aşina yüz ve son yıllarda galibiyetsiz ülkemizden ayrılmamış olan, Lotto Belisol takımının güçlü sprinteri Andre Greipel, Belkin takımının yıldızı Theo Bos ve muhteşem kadrosu ile TUR’u sarsacak takım karması ile Omega Pharma QuickStep, takım prezantasyonunun odağıydı.

 

Tour-of-Turkey-2014-hazırlık-ozgu-ozdemir (20)

 

Büyük start öncesi bu özel gecenin temasında Omega Pharma QuickStep’in iddialı takım kadrosu göz alıcıydı. Ülkemizde ilk kez yarış koşacak olan ve son yılların en güçlü sprinteri olarak Mark Cavendish ve Cavendish’i finişe taşıyacak olan güçlü kadro, bu yıl 6 etap için duyulan heyecanı pekiştirdi. Ülkemizde pek çok kez etap galibiyeti kazanmış ve bu yıl sürpriz bir gündem oluşturarak Omega Pharma QuickStep’e transfer olmuş olan Alessandro Petacchi, yine Türkiye Bisiklet Turunda etap galibiyetine sahip Mark Renshaw’u bu özel takım kadrosunda görmek, Cavendish’i finişe taşıyan ve kendi kariyerlerinde de hal-i hazırda yıldız olan bu güçlü isimlerin performanslarını bir kez daha ve bu kez Britanya Şampiyonluk mayosunu taşıyan Mark Cavendish için sergileyecek olmaları heyecanı katladı.

 

Alanya’nın yoğun katılımı ile gerçeleşen prezantasyonda halkın ilgisi ve Alanya’dan dünyaya yapılacak basın servisinin emektarları Cavendish ve müthiş kadrosu ile daha da hareketlendi.

 

Tour-of-Turkey-2014-hazırlık-ozgu-ozdemir (23)

 

Tanıtımın son takımı, UCI Kıta Takımı lisansına sahip, TUR’un tek Türk takımı Torku Şeker Spor ile sona erdi. Türkiye’in 50. yılına özel olarak hazırlanan ve kariyerinde Vuelta galibiyeti bulunan Juan Jose Cobo’yu renklerine katarak gücünü genel sıralama iddiasında daha da arttıran TORKU, günün en çok halk desteği toplayan takımı olarak sahnede yerini aldı. Türkiye Şampiyonluk mayosu ile “Dağ Kaplanı” Nazım Bakırcı, Juan Jose Cobo, David de la Fuente, Yuri Metlushenko, Ahmet Örken, Miraç Kal, Ahmet Akdilek ve Sergiy Grechyn’den oluşan takım kadrosuna ek olarak takımın en genç üyesi Torku renklerinde sahne aldı. Miraç Kal’ın henüz birkaç aylık kızı, eski Türkiye Şampiyonu ve güçlü bir sprinter olan babası Miraç’ın kucağında tezhüratları topladı.

 

Takımların tanıtımı, havai fişek gösterileri ile tamamlanırken, gece sanatçı Kıraç’ın 50. yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu özel konseri ile devam etti.

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın