Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 50.Yılı Prezantasyonu Çırağan Sarayında Yapıldı

19/03/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

“Bisikletin 50 Yıllık Tutkusu” Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun yarım asırlık tarihinin buram buram estiği 50.yıl prezantasyonu 19 Mart Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda yapıldı. TRT3 ve TRT Spor’dan canlı yayınlanan, basın katılımı ve duayen Türk sporcuları ile birlikte yarış organizayonu eşliğinde gerçekleşen Prezantasyonda TUR’un 50.yıl yüzü Ahmet Örken prezantasyonda yer aldı.

 

50thTourofTurkey

 

TourofTurkey50thTUR’un sponsorları ile başlayan tanıtımın devamında, 50.yıl yüzü Ahmet Örken tanıtım podyumunda konuşma yaptı. 2011 Omnium kategorisi Avrupa gençler Şampiyonu, genç yeteneğimizin TUR için hazırlanmış olan 50.yıl tanıtım videosu ve prezantasyon vurgusu niteliğinde defalarca tekrar edilen konu, “Velodromsuz Türkiye”  idi. 1963 yılında Marmara Turu adıyla ilk startını alan ve 1968 yılından bugüne Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu olarak anılan turun duayen sporcuları tanıtımda sahneye davet edildi. 1963 Marmara Turu ikincisi Ertan Tezer, 1964 Marmara Turu 1.si Hasan Kılıç, Çetin Yüce, ünlü mukavametçi Bedri Sakarya ve Saim Tatlıcılar’ın anılarını paylaştığı program akışında, “Malzeme sıkıntısı çeksek de, buradaki arkadaşlarımın hepsi Velodromda yarışmıştır. İki Velodrom’umuz vardı. Akibetlerini merak ediyoruz.” yorumları duayenler tarafından paylaşıldı.

 

TourofTurkey2014-TanıtımÇırağan

 

Daha önce de Türkiye’de bisiklet sporunun sorunları olarak defalarca kaleme aldığımız, Velodromsuz Türkiye’den çıkıp Avrupa Gençler Omnium Şampiyonu olmayı başaran Ahmet Örken’in başarısı ile alenileşen eksikliğin vurgusunda Ahmet Örken haklı iddiasını büyük hedeflere dönüştürerek, “Ülkemizde Velodrom yapılırsa Dünya Şampiyonu olmaya hazırım.” sözleri büyük beğeni topladı.

 

50 Years-TourofTurkey

 

Prezantasyon yayın akışında, sahneye davet edilen TUR Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın, 50.yıl etaplarını ve parkur değişikliklerine değinerek yeni 1254 kilometrelik rotayı tanıttı. Parkur tanıtımından sonra 27 Nisan’da 8 etabın heyecanına start alacak takım tanıtımları yapılarak TUR’un yarım asırlık görkemli prezantasyonu tamamlandı.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın