Criterium du Dauphine 2013: Natnael Berhane Dağlara Çıkmaya Hazır

29/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Europcar takımının Fransız yıldızları Thomas Voeckler ve Pierre Rolland, Critérium du Dauphiné için Alpler’deki çekişmeli yarışta olacaklar. Ancak Vendée’li takımda sezonun parlayan yıldızlarından biri daha olacak: Tour of Turkey ikincisi, 22 yaşındaki Eritreli Natnael Berhane, 9 Haziran’da Risoul’da koşulacak olan sekizinci ve son etabın sonunda Beyaz Mayo‘yu giymeyi hedefliyor.

 

23 Nisan’da Elmalı Dağı’nın tepesindeki Göğübeli Geçidi’nde, tarihi öneme sahip bir olay gerçekleşmiş ve Natnael Berhane, genel klasmanda ikincilikle bitirdiği Tour of Turkey’nin en prestijli etabını kazanarak, UCI’nin en yüksek kategorisi olan World Tour’un hemen altındaki “Hors Categorie” (Kategori Dışı) bir yarışta galibiyet elde eden ilk siyahi Afrikalı olmuştu. Eritreli, iyiyle kötüyü ayırması açısından belirleyici özelliğe sahip olan bu tırmanışta kendi gücünü ve zerafetini gösterirken, yarışı ve rakiplerinin gücünü değerlendirerek zekasını da ortaya koymuş oldu.

 

 

Cumartesi günü yarışıp kırkıncı sırada bitirdiği tek günlük Grand Prix de Plumelec yarışının startında, “O galibiyetten sonra hiç yarışmadım, ama Dauphiné için hazırım,” diyen sporcu, ertesi gün yine Brittany’de koşulan Boucles de l’Aulne’de, takım arkadaşı genç dahi Bryan Coquard‘a yardım ederek ona beşincilik kazandırmıştı. Berhane, “Dauphiné benim için yepyeni bir deneyim. Şimdiye dek hiç bu kadar prestijli bir yarışta bulunmadım ve oradaki tırmanışlarda Alberto Contador ve Chris Froome gibi sporcularla pedal çevirmek için sabırsızlanıyorum,” dedi ve ekledi: “Ayrıca Thomas Voeckler ve Pierre Rolland gibi yıldızlarla beraber yarışacağım için de şanslıyım. Onlar gibi bir sporcu olmak için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Europcar önemli bir takım. Önceden onları televizyonda izliyordum ve şu anda Afrika’da insanların beni televizyonda canlı olarak izleyebiliyor olmaları beni oldukça etkiliyor. Türkiye’deki galibiyetimi gördüler ve ondan sonra birçok tebrik mesajı aldım.

 

Berhane, bir ay önce Tour of Taiwan’da bir dağ etabını kazanan Güney Afrikalı MTN-Qhubeka takımının Etiyopyalı sporcusu TsgabuGrmay‘dan ilham aldığını belirtti. Ayrıca Dauphiné’de, kendisi gibi Eritreli olan Daniel Teklehaimanot‘la buluşmak için sabırsızlanan sporcu, bir ProTeam’e (Orica-GreenEdge) katılan ilk siyahi Afrikalı olma özelliğiyle çığır açan Teklehaimanot için, “Dünya Bisiklet Merkezi’nde, önce Potchefstroem, Güney Afrika’da ve daha sonra da Aigle, İsviçre’de olmak üzere iki yılımız beraber geçti,” şeklinde konuştu. Ancak Teklehaimanot’un Avrupa’daki son yarışı 2012’de katıldığı Vuelta oldu ve o zamandan beri de vize almak konusunda problemler yaşıyor.

 

 

Tour of Trentino’dan hemen sonra yarıştığı Tour of Turkey’den önce, Berhane dağlardaki potansiyelinin farkında değildi. Sporcu, 2011’de Tropicale Amissa-Bongo’nun bir etabında Jérôme Pineau‘yu geçerek kazandığı zaferle, Europcar’ın takım yöneticisi Jean-René Bernaudeau tarafından fark edilmişti. Şimdiyse durum bambaşka; sporcu, Beyaz Mayo’yu kazanma hayalleri sayesinde, Paris-Nice ikincisi Andrew Talansky (Garmin-Sharp), Tirreno-Adriatico dördüncüsü ve Flèche Wallonne beşincisi Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) ve Tour of Oman sekizincisi Kenny Elissonde (FDJ) gibi yıldızı parlayan sporcularla karşılaşacak.

 

 

Kaynak: A.S.O.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın