Criterium du Dauphine 2013: Alpe d’Huez Provası

15/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Bu yıl İsviçre’de ilk kez koşulacak olan ve oldukça inişli çıkışlı bir profile sahip olan 2013 Critérium du Dauphiné parkuru bu sabah Lyon’da açıklandı. Elit bisikletçiler arasında önde gelen bisikletçiler, Superdévoluy’da sonlanacak ve belirleyici olması muhtemel olan etapta Alpe d’Huez tırmanışına da uğrayacaklar.

 

Asıl konu yine aynı. Dauphiné’deki yarış haftası, bir kez daha Tour de France’ta yarışması beklenen başlıca bisikletçilerin kazanma hırslarını ve performanslarını ortaya koymalarında rol oynayacak. Ancak, yarışın 65. yılında parkur açısından gelenek bir şekilde bozuldu; Critérium du Dauphiné, tarihinde ilk kez İsviçre’de start alacak. Yarış bu yıl, 2002’de Cenevre’de bir etap finişine ev sahipliği yapmış olan ülkeye bir dönüş yapıyor. Yarışta yalnızca coğrafi anlamda değişiklik yapılmakla kalınmamış; aynı zamanda 2 Haziran’da, sakin bir giriş etabından çok, Champéry’den başlayan 121 km uzunluğundaki, Abondance dağları ve vadileri arasında son derece inişli çıkışlı bir parkura start verilecek.

 

 

Bu dağlık arazide, sprinterlerin Oyonnax ve/veya Tarare’da parlama şansları olabilecekken, tüm alanlarda iddialı olan sporcularınsa Parc des Oiseaux’daki zamana karşıda kendilerini göstermeleri mümkün olabilecek. Ancak, asıl çekişmeler, 5. etapta Valmorel finişine giden yoldaki yüksek rakımda, trımanışçılar arasında yaşanacak. Bundan iki gün sonra, uzmanlıklarını dağlarda gösterecek olan tırmanışçılar, 1.966 metre rakımdaki Col de Sarenne geçidine ulaşacakları 21 virajlı Alpe d’Huez tırmanışında mücadele ettikten sonra bir müsabakada Le Freney d’Oisans’a varacak olan ilk bisikletçiler olacaklar. Bu, sporcuların Fransa Turu’nun 18. etabına hazırlanmaları için eşsiz bir fırsat olacak, ama günün son anları için de biraz enerji saklamaları gerekecek: Col du Noyer geçidine tırmandıktan kısa süre sonra, Superdévoluy’de son durum şekillenmeye başalaycak. Podyumdaki yerlerin bu gün kazanılması mümkün, ancak son etaptaki tırmanışlarda yapılacak ataklar da verimli olabilir. Grup, son 40 km’deki Col de Vars geçidine giden yolda mücadele ederken, yarışın Risoul’daki finişinden once yalnız bir tane düzlük kalmış olacak.

 

 

Etaplar:

1. Etap – 2 Haziran Pazar: Champéry-Champéry, 121 km

2. Etap – 3 Haziran Pazartesi: Châtel – Oyonnax, 183 km

3. Etap – 4 Haziran Salı: Ambérieu-en-Bugey – Tarare, 164 km

4. Etap – 5 Haziran Çarşamba: Villars-les-Dombes – Parc des Oiseaux, 32.5 km (bireysel zamana karşı)

5. Etap – 6 Haziran Perşembe: Grésy-sur-Aix – Valmorel, 139 km

6. Etap – 7 Haziran Cuma: La Léchère – Grenoble, 141.5 km

7. Etap – 8 Haziran Cumartesi: Le Pont-de-Claix – Superdévoluy, 184 km

8. Etap – 9 Haziran Pazar: Sisteron -Risoul, 152 km

 

Kaynak: A.S.O.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın