Chris Froome: “Bisiklet Doğru Yönde Gelişiyor”

10/06/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Bu sezon oldukça başarılı sonuçlar elde eden Team Sky’ ın İngiliz bisikletçisi, Criterium Dauphine zaferinin ardından bu galibiyetinin Lance Armstrong sonrası dönemin bittiğine işaret ettiğini söyledi.

 

Elde ettiği galibiyetin ardından basına açıklamalarda bulunan Froome, ” Hem dağ klasmanında hem de genel klasmanda ön sıralarda yer almam son 10 yılda bisiklet sporunun değiştiğinin bir göstergesi. Spor doğru yönde gelişiyor, elde ettiğim sonuçlar bunu gösteriyor.” dedi.

 

Froome, bu sezonki 9. galibiyetini elde ederek, 29 Haziran’ da Korsika’ dan start alacak olan Tour de France’ ın en önemli favorilerinden birini olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. 2012 yılında Bradley Wiggins’ in arkasından Tour’ u 2. sırada tamamladıktan sonra İngiliz sporcu, Tour of Oman, The Criterium International, Tour de Romandie ve son olarak da Dauphine’ de genel klasmanı ilk sırada tamamladı.

 

Bu sezon genel klasmanda yalnızca Tirreno – Adriatico’ da hayal kırıklığı yaşayan Froome, Giro’ nun galibi Vincenzo Nibali’ ye geçilerek ‘İki Denizin Yarışı’ nı 2. sırada tamamlamıştı. Sondan bir önceki gün genel klasman forması olan Maglia Rosa’ ya sahip olan Froome, son etaptaki bireysel zamana karşı da Nibali’ nin 34 saniye gerisinde kalarak, 2.’ liğe razı olmuştu.

 

Geçen 12 ayda eleştrimenler Sky takımının tıpkı Lanca Armstorng’ un U.S. Postal ve Discovery Channel takımlarının yarıştığı taktikle zafere ulaştığı değerlendirmesinde bulunmuştu. Dağ etaplarında takım halinde ilerleyen ve takım liderini koruyarak kendi temposunu oluşturan Team Sky sık sık bu taktiği nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde yer almıştı.

 

Bradley Wiggins ise bu eleştirilere karşılık olarak tüm performanslarının haklı olmasa da 3 kez breysel olimpik madalya kazanmasının nasıl bu başarıyı elde ettiğini gösterdiğini söylemişti.

 

Christopher Froome’ da tıpkı Bradley Wiggins’ in geçen yıl sahip olduğu gibi önemli takım arkadaşlarına sahip. Peter Kennaugh, Geraint Thomas, Richie Porte ve  Vasil Kiryienka gibi isimler özellikle geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Criterium Dauphine’ de olduğu gibi Froome’ u çok iyi destekledi ve başarısında önemli rol sahibi oldu. Ayrıca Sky ekibinin bu tarz yarışlarda ne kadar güçlü bir kadroya sahip olduğunun göstergesi de Richie Porte’ nin Dauphine’ yi Froome’ un arkasından 2. sırada tamamlaması. 

 

Froome bu son elde ettiği galibiyet ile UCI Dünya Sıralaması’ nda 4. sıraya yükseldi. Aynı listede takımlar sıralamasında da Team Sky lider konumda bulunuyor. 

 

Chris Froome yaptığı açıklamayı son olarak şu sözlerle bitirdi; “Bisiklet sporunun değişmeye başladığını görebiliyorum. Armstrong olayından sonra tüm bisikletçiler birlikte hareket etmeli”.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın