‘Change Cycling Now’ Toplantısı Londra’da Yapıldı. Toplantı İçeriği Sarsıcı

03/12/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

USADA raporunun Lance Armstrong ve US Postal Service’in doping ve yasa dışı eylemlerini içeren raporundan sonra, herkes bisiklete sahip çıkmaya çalışıyor. Bunun en büyük örneği, Pazar günü Londra’da toplanıp, bisikletin geleceği için neler yapılabilir başlığında beyin fırtınasına katılan isimler oldu. Kimdi bu isimler? Fransa Bisiklet Turu’nu 3 kez kazanan Greg LeMond, eski bisikletçi ve takım yöneticisi Eric Boyer, Jonathan Voughters (Slipstream takım yöneticisi ve Profesyonel Bisikletçiler Birliği), eski bisikletçi ve yine Profesyonel Bisikletçiler Birliği’nden Gianni Bugno, Twitter’ın bisikletteki Tweet Kraliçesi ve Twitter yorumcusu Festinagirl (EMMA), Dr. Michael Ashenden (Kan Dopingi Uzmanı), Dr. John Hoberman (Profesör, doping uzmanı), Jorg Jaksche (eski bisikletçi), Paul Kimmage (Spor yazarı), Andy Lahye (BikePure), Scott O’Row (Anti Doping Tanıtım Yetkilisi), Antoine Vayer (Spor fizyolojisi Profesörü) David Walsh (Spor Yazarı) ve tabii ki bu ayaklanmanın baş kahramanı Jaimie Fuller (SKINS spor giyim şirketinin yöneticisi) toplantıdaki sandalyelerde bisikleti temizleme ve düzeltme adına fikir paylaşımı yapan isimler olarak yer aldı.

 

Jaimie Fuller yani SKINS firması yöneticisi, USADA raporundan sonra, hiçbir zaman Lance Armstrong’a ve UCI’a sponsor olmamasına rağmen, UCI’a 2 milyon dolarlık dava açmıştı. Avusturalya’da kurulan İsviçre merkezli profesyonel giyim firması SKINS, 5 yıldır sponsor desteğini takımlara ve sporculara göstermekteydi. UCI’a açılan davada, Lance Armstrong’un doping gelişmelerine, boyun eğildiği ve göz yumulduğu gerekçesi ile bisiklet sporunun kirletildiği yer alıyor. Jaimie Fuller, yeni bir yapılanmanın şart olduğu ve 2005’den beri UCI’da yetki olan Pat McQuaid ile eski başkan Henricus Verbruggen’in soruşturmaya alınması ve McQuaid’in görevinden acilen istifa etmesi gerekliliği görüşlerini, USADA raporunun açıklanma ile çekinmeden gündeme getirmiş, sistemi baskılamaya başlamıştı. İşte Pazar günü Londra’da yapılan toplantı, Chance Cycling Now bu konular etrafında dönüp, acil olarak neler yapılabilir ana temasını taşıyordu.

 

Greg LeMond, Le Monde gazetesine verdiği röportajda, Acilen birşeyler yapmak lazım, “ya şimdi, ya asla!” diyerek, Pat McQuaid’in istifa etmesi gerektiğini belirtti. Bir sonraki seçimlerin yapılacağı Mart 2013’e kadar beklemek istemeyen, Change Cycling Now, bugün Londra’da basın toplantısı verdi. Bisiklette acil değişim çağrısı için, kitleyi www.changecyclingnow.org sitesindeki kampanyaya katılmaya davet eden yetki grup adına toplantı masasında;  Eric Boyer, Jorg Jaksche, Dr. Michael Ashenden, Jaimie Fuller, Greg LeMond, Paul Kimmage, Prof. John Hoberman ve Festinagirl (Emma) yer aldı.

 

 

Ashenden ve Fuller’in konuşmaları ile başlayan toplantıda; McQuaid ve Verbruggen’in pozisyonlarını terk etmeleri gerektiği hem fikir olarak paylaşıldı. Fuller’in birçok defa tekrar ettiği, McQuaid’in UCI başkanlığından onurlu bir başkan olarak istifa etmesi gerekliliği, Change Cycling Now’ın öncelikli hedefi olduğunu gösterdi. Nitekim, şimdiye kadar Jaimie Fuller’in UCI’ye sponsor olmayışı, USADA raporundan sonra 2 milyon dolarlık dava açması, bugünkü toplantıda kimin hedef alınacağının sinyallerini çok önceden vermişti. Greg LeMond, yeni başkan seçilene kadar geçici başkan olmaya istekli olduğunu belirtti. Sorular alınmaya başlandığında ilk soru, “Geçici başkanlık için kendini öneriyorsun, ancak bu konum için Michael Ashenden daha vasıflı değil mi?” sorusu oldu. LeMond, “Kendimi zorlamıyorum. Uzun süreli lider gelene kadar, değişim için ve bu sporu sevdiğim için bir şeyler yapmaya çalışıyorum.” dedi.

 

Zero Tolerance uygulamasının yetersiz olduğuna hemfikir olan Change Cycling Now, Bugün Zero Tolerance (Sıfır Tolerans) zamanı değil.” dedi. Dr. Ashenden, “UCI, tam transparan değil ve çok şey saklıyor.” dedi. UCI üzerine hararetli saldırılar devam ederken, yeni kurulacak sistemde, doping yetkisinin UCI’dan alınması da hedefler arasında. Basının da suç ortaklığı yaptığını belirten Kimmage, “Artık değişimin zamanı, yoksa bisiklet sporu fazla uzun sürmeyecek” dedi.

 

Bisiklet sporunun yaşadığı baskılara çarpıcı örnekler de geldi. Örneğin; 2009 yılında Lance Armstrong’un dönüşü ile ilgili McQuaid’in tepkisini görmek isteyen Boyer, McQuaid’e fikrini sorduğunda McQuaid’in cevabı,”Bu sizin işiniz değil” oldu. Kimmage’in de UCI’a sorduğu, Lance Armstrong’un test havuzundaki durumu hakkındaki bilgi için UCI’dan kendisine gelen bir tehdit mektubunun elinde olduğunu açıkladı.

 

 

İlk olarak Greg LeMond, takımların ve sporcuların, UCI’dan korktuğunu ve bunun sağlıklı olmadığını gündeme getirdi. Kimmage, “Buraya gelip, oturacak hiçbir bisikletçi bulamadık. Çünkü korkuyorlar.” dedi. Kimmage, son Fransa Bisiklet Turu galibi Bradley Wiggins’in başarısını örnek gösterdi. “Herkes Bradley’i soruyor. İnanç eksikliğimiz var. Değişimi sağlayabilirsek bu olmayacak” dedi. Kimmage’in bu yorumundan yapılan çıkarıma göre, son galibin 21 etap sonundaki galibiyeti dahi şüphe ile karşılanıyor. Bu, sistemden kaynaklı. Benzetmesi ile verdiği örnek bazı kesimlerce, “Wiggins de dopingli mi diyorlar” yorumuna sebep oldu. Yeni projenin finansal desteğinin sorulması üzerine, SKINS firması ve Jaimie Fuller’in destek vereceği açıklandı. Paul Kimmage; “Anti-Doping için sponsor olması büyük bir olay değil mi?” diyerek dikkatleri yeni oluşuma çekti.

 

Lance Armstrong depreminden sonra hızlıca harekete geçip, bisiklet sporunda değişikliğe gidilmeli. McQuaid, 2013 Mart ayı beklenmeden, onurlu bir başkan olarak istifa etmeli, bunun için kaybedilecek zaman yok. Bisiklet sporunda takımların ve sporcuların korkusu sağlıklı bir ortam olmadığına işaret ediyor. UCI’ın doping yetkilerinin kısıtlanmasını savunan ve 2013 Mart ayındaki yeni başkanlık seçimine kadar Greg LeMond’un talip olduğu değişimin acil hayata geçirilme önerisinin etkisi büyük, ancak ortama çok başlılığın sebep olduğu karmaşıklık hakimdi. Birkaç saate sığdırılan Change Cycling Now kampanyası, önümüzdeki günlerde birçok alanda yorumlara ve belki de saldırılara açık olacak. Yine de UCI’ın hatasını kabul etmesi gerekliliği, hatta USADA raporundan sonra Lance Armstrong’un öne mertçe çıkıp konuşması beklendiği, LeMond tarafından istenip, kampanya yetkililerince desteklendi.

 

Proje, hızlı ilerleme gösteriyor. Bisiklet sporunda acil değişikliğe gidilmezse sponsor sıkıntısı yaşanacağı, bisikletin geleceğine zarar veren sistemden kurtulunması gerektiğini düşünüyorsanız, siz de projeye destek verebilirsiniz. Kampanya adresi; www.changecyclingnow.org

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın