Carlos Sastre, Trois Etapes 2 ile Yeniden Yarışacak

26/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2008 Fransa Bisiklet Turu galibi Carlos Sastre, Eylül 2011’de emeklilik kararını açıklamıştı. 2012 sezonunda da katılım yapan eski şampiyon Alpine pro-am Trois Etapes’ın ikinci edisyonu için Temmuz ayında start almaya hazırlanıyor. Sastre, 4 günlük Trois Etapes’ın, bir profesyonel 7 amatör takım karması konseptine sahip yarışı ile biraz aksiyona dönüş yapacağını açıkladı. Alplerde verilecek 4 etaplık mücadelede, “profesyonel gibi yarış” sloganıyla 15 takım onurları için Alp’leri tamamlayacak.

 

Mücadelede yarış konsepti, 15 takımın 8’er sporcusu, 1 profesyonel 7 amatör karma ile, yarış telsizi taşıyarak, takım aracı ve sportif direktör eşliğinde profesyonel yarış hayallerini gerçekleştirmek üzere, profesyonel yarışların benzer atmosferi sağlanarak gerçekleşiyor. Henüz ikinci yılına start alan Trois Etapes’a ilgi bu yıl oldukça fazla. Elbette ilgi gösterenlerden birinin 2011 Eylül ayında emekliliğini ilan edip yarışlardan çekilen Carlos Sastre olması beklenmiyordu. Yarış kurgusu, profesyonel yarışçı olma hayaline sahip bir çok amatörün Alplerde ki mücadelesi ve profesyonel yarış atmosferi sebebiyle oldukça başarılı bir kurguya sahip olduğundan, emekli olup yarışlardan erken çekilen ve yarışları özleyen Sastre gibi şampiyonların ve pro hayalindeki amatörlerin ilgisi ile muhakkak ki çok gelişecek.

 

Yarış profesyonel turlarda olduğu gibi bireysel zamana karşı prolog 20 kilometrelik parkura sahip, Alplerle çevrili Maurienne kasabasında, büyük Alp vadisinde start alacak. Alpler öncesi bireysel zamana karşı ardından 3 günlük Alp’ler mücadelesinin amatör sporcular için pek de kolay geçmeyeceğini, gerçekten üst düzey performans gerektirdiğini belirtmekte fayda var. Birinci Etapta Maurienne’nin kuzeyinde ki Col du Glandon’a Orelleden start alınacak. 110 kilometrelik etabın, Col du Glandon  ve zirvesindeki Col de la Croix de Fer ile Alp’lere tırmanışı 38.kilometrede başlıyor. İkinci etapta, Col de l’Iseran tırmanışı, 3.Etapta Col du Chaussy ve Col de la Madeleine tırmanışları mevcut. Organizasyon, gelirini hayır kurumlarına bağışladığı yarış için, özellikle tırmanışların inişlerinde güvenliği sağlamak adına yarış formatını durduruyor. 2 Tırmanış olaran profilde katılımcılar, ilk inişten sonra ikinci startını alıyor. Tamamı ile tırmanış formatlı Alp macerası denilebilir. Ancak konseptin heyecan uyandırdığı kesin.

 

Sastre; ” İkinci yılda da katılacağım için mutluyum. Benim için tekrar katılmak çok güzel olacak. Geçen yıl fantastikti, bence bu yarış mükemmel. Bisikleti seven insanlarla olmayı seviyorum. Bisikleti hala çok seviyorum ve bisiklet sporunu seven insanlarla bu tırmanışları yapmak mükemmel bir his. Beni en çok motive eden, toplanan paranın yardım kuruluşlarına ulaşması. Geçen yıl 1,7 milyon dolar yardım için bağışlandı.” dedi. Yarış 26-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek.

 

[View:http://vimeo.com/51898035:550:0]

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın