Cancellara’ya 2 Yıl Gecikmeli Gümüş Olimpiyat Madalyası

19/12/2010  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Beijing Olimpiyatlarının tamamlanmasından bugüne 2 sene geçti. 2008’de Beijing’de Yol Yarışı kategorisinde yarışan sporcular 23,8 km’lik parkurda 7 tur atmış zorlu ve stresli olimpiyat mücadelesi vermişlerdi. Yarışı İspanyol Samuel Sanchez kazanarak altın madalyayı almaya hak kazanmıştı. 2.’liği İtalyan sporcu Davide Rebellin, 3.’lüğü Fabian Cancellara, 4.’lüğü ise Rus Aleksandr Kolobnev almıştı.

 

 

Yarış sonu alınan kan örneklerinden çıkan çarpıcı sonuç 28 Nisan 2009’da açıklandı. İtalyan sürücü Davide Rebellin’in kanında CERA doping maddesi pozitif sonucu büyük ses uyandırdı. İtiraz çabaları sonrası kesinleşen kararda 75 bin Euro para cezasına çarptırılan Davide Rebellin gümüş olimpiyat madalyasını da iade etmek zorunda kaldı.

 

 

2 yıl aradan sonra gümüş madalya verilip bronz madalyası alınan Fabian Cancellara geç gelen ödülünün eskiliği, çiziklerini görünce 2 yıl boyunca koruduğu bronz madalyasının daha değerli olduğunu belirtmiş. Bronz madalyanın yeni sahibi ise 2008’de Beijing’de 4. olan Rus sporcu Aleksandr Kolobnev oldu. Madalyaların Aralık 2010’da gerçek sahiplerine verilmesi Rus sporcu için de anlam ifade etmemiş olsa gerek. Aleksandr Kolobnev bu madalya 2 yıl önce zamanında değerliydi. Şuan önemini kaybetmiştir açıklaması yaptı.

 

 

İtalyan sporcu Davide Rebellin ise 27 Nisan 2009-27 Nisan 2011’e dek ban cezalı olacak. Şuan 39 yaşında olan Rebellin’in ban cezası sonunda emekli olmayı düşünmediği ve  yarışlara geri dönmeyi düşündüğü biliniyor.

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın