Cancellara’ dan Milan – San Remo Öncesi Peter Sagan’ a Mesaj Var!

16/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Spartacus‘ lakaplı yaşayan efsane Fabian Cancellara belki bu sezon kendisinden beklenilen performansın biraz altında kalmış olabilir. Ancak İsviçreli bisikletçi önümüzdeki pazar yapılacak olan ve siz değerli Cyclingtr.com takipçilerinin de yarışın hemen ardından ayrıntılarını görebileceğiniz ‘la Classica di Primavera‘ yani Bahar Klasiği olan Milan – San Remo‘ da bitiş çizgisinden ilk sırada geçeceğine inanıyor. Cancellara yaptığı açıklamada özellikle Sagan’ ı durduracağını ve yarışı kendisinin kazanacağını da üstüne basa basa söylemekten çekinmiyor.

 

Şu anda 30 yaşında olan bisikletçi, artık yaşını kabul ettiğini ve yeni jenerasyon yetenekli genç bisikletçilerin nefesini artık ensesinde hissettiğini söyledi. “Şu anda çok kötü değilim. İşimi bitirdim. Ev ödevimi bitirdim. Neye ihtiyacım varsa hepsini hallettim.” diyen isviçreli bisikletçi, pazar günkü yarışa psikolojik olarak ne kadar hazır olduğunu da göstermiş oldu.

 

Geride bıraktığımız Tirreno – Adriatico hakkında da birkaç cümle söyleyen Cancellara, “Tirreno – Adriatico önemli bir haftalık yarış. Kendi yolumda gitmiş ve sonuçlar beklenildiği gibi olmamış olabilir. Ama, hey, her şey kazanmak değil ki” dedi.

 

 

Sagan Hakkındaki Düşünceleri

 

‘Spartacus’ şu ana kadar iyi hazırlandığını söylese de bu yıl henüz yarış kazanmış durumda değil. Hatta, Peter Sagan ile birlikte katıldığı yarışlardan bazılarından onu podyumun zirvesinde gördü.

 

Bilindiği gibi Peter Sagan, ataklara karşılık verme ve son metrelerde bi anda öne fırlayabilme gibi bir çok yeteneğe sahip bir bisikletçi. Cancellara’ yı ise genelde, bitişe bir kaç kilometre kala yaptığı ataklarla ve gücünü sona kadar korumasıyla tanıyoruz. Cancellara, 2008 yılında son 2 kilometrede yaptığı solo atakla Milan – San Remo’ yu kazanmıştı.

 

Bu yıl da Fabian Cancellara, Sagan’ ı ‘la Classica di Primavera’ da geçebileceğini düşünüyor. Ayrıca Cancellara, Peter Sagan’ dan hoşlanmadığını da yaptığı açıklamalarda açıkça söyledi.

 

 

Cancellara’ nın Sagan’ ı sevmemesinin sebebi ise geçtiğimiz yıl Tour de France’ ın ilk etabında ikisi arasında yaşananlar. Cancellara yine son 2 kilometrede tek başına atağına başlamıştı. Ancak hemen arkasından Slovak yıldız arkasına yapışmıştı. Cancellara pelotonla arasını açmaya çalışırken Sagan, bir an olsun arka tekerleğinden ayrılmamış ve bunun üzerine de tepkisini el hareketiyle göstermişti. Bir çok kez Sagan’ a öne geçmesi için işarette bulunsa da Sagan, arkasında kalmaya devam etmişti. Daha sonra arkalarına Edvald Boasson Hagen’ de katılmıştı. Son 200m’ de ise, genç Slovak  yıldız atağına başlamış ve yorulan Cancellara’ yı kolay bir şekilde geçmişti. Fabian Cancellara ise bu durumdan hiç de memnun kalmamıştı.

 

Cancellara’ nın Peter Sagan’ ı sevmemesi sebebi olarak gösterdiği 2012 Tdf’ nın 1. etabındaki o anları izlemek için buraya tıklayın.

 

Bu konuya değinen İsviçreli tecrübeli isim, “Bir bisikletçi olarak ona saygı duyuyorum. Genç bir yetenek ve bizim için böyle yeteneklere sahip olmak iyi. Daha önce Tour de France’ tan sonra söylediğim gibi öğreneceği daha çok şey var. Ben kendi yarışımı koşacağım. O ve Cannondale takımı da kendi yarışlarını koşacaklar. Milan – San Remo’ da nasıl yarışacağıma dair kafamda fikirler var ancak bunları kendimde tutmak istiyorum. Hepsi yarışın nasıl gideceğine bağlı. Geçtiğimiz yıl bana karşı hiç centilmence davranmadı. Büyük ihtimalle onu kopartacağım. Eğer atakta birlikte olursak onu çekmeyeceğim. Tabii ki, her şey grubta yaşanacaklara bağlı ama geçtiğimiz yıl yaptığım gibi  kimseyi bitişe taşımayacağım. Hayır.” diyerek hem iddialı hem de agresif bir yarış öncesi açıklaması yaptı.

 

Gelecek Planları

 

30 yaşında olan, ve uzun yıllardır hep zirveye oynayan tecrübeli isim gelecek hakkında da konuştu. “Bazen odaklanmak çok zor olabiliyor ancak ben orta yolu bulduğuma inanıyorum. Şu anda 100% olarak Klasiklere odaklanmış durumdayım ancak, sezonun geri kalanında bazı yarışlara girmek yerine çocuklarımla vakit geçirmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda bisikletimle zaman geçirmekten de büyük zevk alıyorum. Hayat çok hızlı bir biçimde bitebilir, bu yüzden yarışlara odaklanarak onlardan en iyi sonucu elde etmeye çalışıyorum.”

 

 

30 yaşındayım. Yüksek bir rakam. Pelotonda çok genç sporcular olduğu gibi takım arkadaşım Chris Horner gibi çok yaşlı bisikletçiler de var. Bu yıl 42 yaşında olacak ama ben o yaşa kadar yarışmayacağım. 38 yaşına geldiğimde ya da o yaşlara geldiğimde ya evimde koltuğumda oturacağım ya da takımıma yardım edeceğim. Tabii ki yıllarımı saymıyorum ancak 100% ‘e çıkabilmek için kendinizi motive edecek şeyler bulmalısınız. 2006 yılından beri yüksek seviyedeyim. Bu yüzden ara vermek ya da bir adım geri gitmeye ihtiyacınız oluyor. Bu 1 ya da 2 ay dahi olsa da işe yarayabiliyor. Biz futbolcu değiliz. Bisiklet lanet olası sert bir spor bu yüzden 100%’ nüzü vermelisiniz. Aksi takdirde diğerleri gibi arka planda kalıp hiç bir şey başaramazsınız.”

 

Fabian Cancellara bu açıklamalarıyla hem emeklilik planlarından hem de spor felsefesinden bahsetti. Pazar günü yapılacak olan yarışta ise ‘Spartacus’ ün rakibi yalnızca Peter Sagan değil. Şu anda bisiklet otoriteleri Mark Cavendish, Andrei Greipel, Alessandro Petacchi, Phlippe Gilbert, Matthew Goss, John Degenkolb’ u ve Slyvain Chavanel’ i yarışın galibi olarak görüyorlar. ‘la Classica di Primavera’ nın galibini pazar günü yapılacak olan 298 km‘ nin ardından belli olacak.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın