California Turu Kara Teslim Oldu… İlk Etap İptal

16/05/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

2006 yılında Şubat ayında başlayan California Turu’nun tarihi 2010 yılında Mayıs ayına alınmıştı. 2011 için 15 Mayıs’ta Güney Tahoe gölünden start alması planlanan ilk etap, Mayıs ayında yağan aşırı kar yağışına ve dondurucu rüzgara teslim oldu. Mayıs ayında Tahoe gölü yerlilerini de şaşkına çeviren bir kar fırtınası eşliğinde ilk etap sabah saat 10:30’da start almak üzere Güney Tahoe Gölü’ne gelen takımların toplanmasına sahne oldu

_____Arabaların üstünde ve start alanında biriken karlar temizlense de geceden yağan yoğun kar yağışı ile 1. etap içerisinde 18 cm’e ulaşan kar birikintisi sebebiyle sporculara sürüş güvenliği sağlanamıyordu. Ve California Turu’nun ilk etabının iptal edilmesi üzerinde anlaşılarak otellere geri dönüldü. Elbetteki yarış heyecanını yaşamak isteyen organizasyon, takımlar ve sporcular ilk etabın iptal edilmesine üzüldüklerini belirttiler, ama genel olarak sporcuların güvenliğinin daha önemli olduğu düşüncesi ile ilk etabın iptal edilme kararı yerinde bir karar olarak kabul edildi.

_____İptal edilen 191 kilometrelik etabın 4 dağ kapısı bulunuyordu. Karlı zemin ve karla karışık kuvvetli rüzgar eşliğinde geçilecek olan bu etap iptal edilmeseydi sporcular için tehlikeli olaylar ard arda yaşanabilirdi. Zira start alanındaki sürüş sırasında dahi bir çok kaza yaşanması bu şartlarda iptalin kaçınılmaz olduğunu gösteriyordu. Pazar günkü etabın iptali sonrasında normalde 2. etap olarak düşünülen North Lake Tahoe-Squaw Valley 214 km ile start alacak.

_____Eğer bu etapta değişiklik olmaz ise yine ciddi kazalar yaşanabilir diye düşünüyorum. Amgen Tour of California etap tanıtımları haberimizde etap detaylarını yazarken bu etap için, “Rakımın yüksek olduğu bu bölgede hala dağ tepelerinde kar hakimken, umut edelim ki Pazar gününe kadar kar ve buzul tehlikeleri olmaksızın bu iniş profili sorunsuz geçilsin” diye yazmıştık. Şimdi ise Tahoe gölündeki 18 cm kalınlığında kar örtüsüne eşlik eden karlı fırtına, yetkilileri Pazartesi günü koşulacak etapta sporcuların güvenliği açısından kara kara düşündürüyor.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın