Cadel Evans Tirreno Adriatico’da Yine Formunu Ölçecek

07/03/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

İtalya’nın iki adriatik denizi arasında gerçekleşen Tirreno Adriatico bugün takım zamana karşı ile ilk startını alacak. 7 etaplık yarışın 7-13 Mart tarihleri arasında gerçekleşeceğini bir kez daha hatırlatalım. Bu hafta kesinleşen takım kadrolarındaki isimler  arasında elbette 2011 Tirreno Adriatico galibi Cadel Evans, 1 sırt numarasıyla bugün start alacak. Geçen yılki Tirreno Adriatico başarısı ile formunu ölçen Evans 2011 Fransa Bisiklet Turuna formda olduğunun göstergesi değerlerini bu yıl da ölçmek istiyor. Bu sebeple, 2012 Tirreno Adriatico’da galibiyeti yenilemek Cadel Evans için aynı zamanda sezondaki formunu test etmek, ölçmek anlamına geliyor. Cadel Evans, 2012 Tirreno Adriatico tanıtım yüzü olarak açıklandığında 2012 için yine galibiyet hedeflediğini belirtmişti.

 

Tirreno Adriatico için belirlenen BMC takım kadrosunda; Alessandro Ballan (ITA), Cadel Evans (AUS), Philippe Gilbert (BEL),
George Hincapie (USA), Marco Pinotti (ITA), Manuel Quinziato (ITA),
Michael Schär (SUI), Greg Van Avermaet (BEL) bulunuyor. Oldukça güçlü bir kadro ile katılım sağlayan BMC takımı için bu yarış hayli önemli. Cadel Evans için de yeni sezonda katılacağı çok etaplı ilk yarış olması vesilesiyle performans testi niteliğindeki ilk yarış olacak.

 

Cadel Evans yarış öncesi, “İlk hedefim form durumumu görmek olacak. Bunun için çok çalışmıştım. Bu yıl da, geçen yılki derecemi tekrarlamaya çalışacağım ve en yüksek performansımı deneyip formumu ölçeceğim.”dedi. Eski Dünya Şampiyonu Cadel Evans’ın geçen yıl Fransa Bisiklet Turu zaferine giden yolda çok etaplı tur olarak katıldığı iki yarıştan biri Tirreno Adriatico idi. Bu yıl Tirreno Adriatico’nun 7 etabından en önemlisinin Prati di Tive zirve finişinin yapılacağı 5.etap olacağını belirten Evans, “Bu yarışı tırmanışçılar için yapıyor. Çünkü bu tırmanış gerçekten çok uzun, belki 15 kilometre mefadesi var. Bu yüzden bu yıl, geçen yılki yarıştan oldukça farklı bir yarış olarak değişecek. Ve genel sıralama için oldukça önemli bir gün olcak.” dedi.

 

 

Evans ve BMC Takımı Müdür Yardımıcısı Fabio Baldato güçlü takım kadrosunun bugünkü 16,9 kilometrelik takım zamana karşı etabını en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğinin farkındalar. Fabioo Badolato, “Biz gidişatımızı gün ve gün izleyeceğiz. Takım kadromuzda her disipline hakim isimler var. Bu sebeple ataklarla gidebiliriz. 5.etaptaki zirve finişi için düşüncem Marco Pinotti gidebilir.” diyerek takımın 2 önemli ismi Tirreno Adriatico öncesi kısa bir değerlendirme yaptı. BMC takım kadrosundaki isimler dün, yarış öncesi son antrenmanını yaparak dinlenmeye çekildi.

 

 

5.etabın zirve finişi ve ziyadesinde oldukça uzun tırmanışı bu yıl Tirreno Adriatico’yu geçen yıldan çok farklı kılıyor. Tüm takımlar bu etaba odaklı strateji çalışmasındadır. Ancak geçen yılın galibi, Cadel Evans’ın bu yıl galibiyet ünvanını tazelemek istediğini her fırsatta dile getirmesinin altında yatan detayı bu açıklamayla öğrenmiş olduk. Geçen yıl, hayalini kurduğu Fransa Turu galibiyeti için katıldığı çok etaplı iki turdan biri ve ilki olan Tirreno Adriatico performansında formda olduğunu görmüş. Tirreno Adriatico, eski dünya şampiyonu için sezon başı performans ve form testi niteliğinde önemli bir yarış.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın