BOA Kaybetti…David Millar ve Dwain Chambers Olimpiyat Yolu Açık

02/05/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

British Olympic Assosation(BOA) ile WADA(Dünya Anti Doping Ajansı) arasındaki gerginlik 5 ay kadar önce had safhaya çıkmıştı. Kasım 2011 sonunda yaşanan gerginliğin sebebi, Britanya’nın doping kurallarına sert yaklaşımına karşılık diğer ülkelerin sporcularına tanıdığı esneklikten uzak olmasıydı. Britanya Olimpiyat Komitesi kanunlarına göre doping cezası alan bir sporcu, ömür boyu Olimpiyatlardan men cezası alıyordu. Wada öncelikle kanunların esnetilmesiyle ilgili görüşmelere girişirken Britanya görüşmelere gergin ve kesin cevaplar verince kanunların tüm dünya gelenelinda aynı esneklikte uygulanmasının daha hakkaniyetli olacağı öngörülerek konu CAS’a taşındı.

 

CAS(Spor Tahkim Mahkemesi)’nin kararına göre BOA kanunlarından üst yetkide görüken WADA kanunlarının geçerli olması gerekliliği kararına varıldı. Britanyalı sporculardan daha önce doping cezası alıp aktif spor hayatlarına devam ederken, şimdiye kadar Olimpiyatlardan men cezası sebebiyle ülkelerini temsil edemeyen David Millar ve Dwain Chambers’a Londra Olimpiyat yolu açılmış oldu. 5 ay önceki gerginliğin arasında kalan David Millar, Olimpiyat hedefinde olmadığını ancak bu haksızlığın düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünü dile getirmişti. 35 yaşındaki Britanyalı sporcu Millar 2004’de aldığı doping cezası sebebiyle ülkesini Londra’da temsil edememişti. Konu ile ilgili,  “16 yaşındaki bir sporcuya bilgisi dahilinde verilecek bir doping maddesi sonrası alacağı ceza sebebiyle ömür boyu Olimpiyatlardan men etmek haksızlıktır” diyen Millar ve şimdiye kadar men cezasından etkilenen sporcular için Olimpiyat yolu CAS kararı ile açılmış oldu.

 

 

Böylelikle Biritanya’nın 1992 yılında kabul edilen sert kanunlarıyla Olimpiyat men cezası 20 yıl sonra Spor Tahkim Mahkemesi kararınca bozuldu. 5 ay önce WADA’nın uyarıları ve görüşmelerine ters ve net cevaplar veren Britanya Olimpiyat Komitesi adına komite başkanı Colin Moynihan; spor tahkim mahkemesinin kararını saygıyla karşıladıklarını, David Millar ve Dwain Chambers’ın elemeleri geçmeleri halinde Olimpiyatlara katılabileceklerini belirtti. Ancak; Millar’ın 5 ay önceki açıklamalarında belirttiği üzere Olimpiyat hedefi bulunmuyor. 2011 Dünya Şampiyonu Mark Cavendish’in de desteklediği men cezası iptali, Britanya’nın ileri yıllarda Olimpiyat hedefi taşıyan sporcuları için vermiş olduğu bir mücadeleydi.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın