Bisiklet Turları Devam Ediyor. Umman Bisiklet Turu Galibi Fabian Cancellara

20/02/2010  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Yol bisiklet yarışları 1868 yılında organize bir spor olarak başladı. İlk dünya şampiyonası 1893 yılında yapıldı ve ilk kez 1896 Atina Olimpiyatları’nda yol bisikleti yarışları organizasyon programına alındı, 19. yy’ın  sonunda bu yarışlar başta  Fransa, İspanya, Belçika, İtalya ve batı Avrupa ülkeleri olmak üzere oldukça popüler oldu ve  bir çok kısa uzun bisiklet turları düzenlenmeye başlandı.  Liège-Bastogne-Liège (1892), Paris-Roubaix (1896), Tour de France – Fransa Turu (1903),  Milan-Sanremo ve  Giro di Lombardia (1905), Giro d’Italia – İtalya Turu(1909),  Ronde van Vlaanderen (1913) ilk başlayan turlardan bazılarıdır.

Dünya  Bisikletçiler Birliği (Union Cycliste Internationale) 2005 yılında turları  UCI Düya Yol Bisikleti Serisi yerine UCI ProTur’ları ugulamaya başladı. Bu tarihten itibaren dünya kupaları bir günlük yarışlar şeklinde organize edilmektedir. Pro Tur’lar aralarında Grand Tour denilen  büyük turların ve  yine Tour Down Under, Tour de Suisse, Paris-Nice,  Critérium de Dauphiné Libéré gibi önemli turların bulunduğu bir grup tur tanımlandı.

Bir günlük  UCI Dünya Yol Bisikleti Kupası yarışları ile beraber bir çok popüler ve önemli yarış vardır, bunların arasında  bahar aylarında yapılan Milan-Sanremo (İtalya), Ronde van Vlaanderen (Belçika), Paris-Roubaix (Fransa), Liège-Bastogne-Liège (Belçika),  Amstel Gold Race (Hollanda) , ve son baharda düzenlenen  Clásica de San Sebastián (İspanya), HEW Cyclassics (Almanya), Züri-Metzgete (İsviçre), Paris-Tours (Fransa) ve Giro di Lombardia (İtalya) sayabiliriz.

Günümüzde İtalya, İspanya ve Fransa Bisiklet turları üç büyük tur olarak kabul ediliyor ve bu turlar öncesinde her takım kendinsi için hedef belirlediği bu turlara  hazırlık niteliğinde bir çok küçük ısınma turlarına katılarak form tutup büyük turlar öncesi başarı grafiğini en üst seviyeye çıkarmak istiyor.

Ancak aralarında 2008 yılında 2,1 kategorisine alınarak  Fransa Turu standartlarına yükseltilen, ve bu sene 46.sı düzenlenecek olan Tour Of Turkey’in de bulunduğu bir çok kısa tur kendi aralarında kıyasıya yarışıyor. Bir örnek verecek olursak benim de ilgiyle izlediğim ve en çok beğendiğim yarışçılardan bu sene Lance Armstrong’la (USA) beraber Team Radio Shack’de yarışacakaolan Levi Leimpheimer’in (USA) tam 6 kez kazandığı Tour of Claifornia’yı gösterebiliriz. Öne çıkmaya çalışan turlardan olarak sayabiliriz.

Tour of Claifornia aralarında Tour de Georgia ve Tour of Missouri’ninde bulunduğu Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan üç büyük oraganizasyondan biri.
Şubat aylarında yapılan ve dünyada gittikçe popülerlliği artan Tour of Claifornia 2006 yılında UCI tarafından 2.1 kategorisine alınarak başladı ve yine aynı yılın sonunda ve 2.HC (Hors Kategorisi)  statüsüne alındı. Hors Kategorisi, bir başka deyişle “Kategori Ötesi Yarışlar” oluyor ki bu Dünyada Şampiyonlar Ligi Yarışları olarak tanımlanıyor.

Bu sene 11-18 Nisan tarihleri arasında 46. sı düzenlenecek olan Tour Of Turkey diğer adı ile Cumhur Başkanlığı Turu da bu  UCI tarafından 2.HC kategorisinde alınarak ödüllendirildi.
Turlar kendi arlarında kıyasıya yarışırken tur tarihlerinin belirlenmesi diğer para ödülü, güzergah, etap uzunlukları, etapların kategorileri kadar katılımın ve ilginin belirlenmesinde çok önemli bir rol oynuyor.  Bu anlamda Tur tarihlerinin uygun olmadığını düşünen İspanya Turu Organizatörleri de dahil bir çok tur organizatörleri stratejiler belirleyerek turlarını üst sıralara çıkarmak istiyorlar.

Her sene dünyada bisiklete olan ilginin giderek artması özellikle Arap Ülkeleri’nin bu alanda yatırım yapmaya başlaması ile  artık takımların sezon öncesi seçenekleri gittikçe çoğalıyor ve aynı tarihlerde birçok  önemli kısa turlar düzenleniyor ancak gerek maddi ödüllerin cazipliği, gerekse kuzeydeki soğuk iklim koşullarına rağmen arap yarım adamasındaki sıcak iklim koşulları pro ve continantal takımların ilgisini bu turlara giderek daha fazla çekiyor. Bu turlardan en önemlileri Tom Bonnen(Belçika)’in katılmayı çok sevdiği 2002 yılından beri  yapılan  2.1 kategorisindeki Katar Turu ve bu sene büyük ilgi çekerek ilk kez yapılan Umman Turu’nu sayabiliriz.

Takımlar sezon öncesi hazılık niteliğindeki bu yarışlara belli bir strateji ile katılıyorlar örneğin 7-12 Şubat 2010 tarihleri arasında yapılanTour of Qatar (Katar Turu)  ve hemen ardından 14- 19 Şubat 2010 tarihlerinde 2.1 kategorisinde Tour Of Oman (Umman Turu) yapıldı. Katar Turu’na  katılan 16 takımın hepsi Umman turuna da katıldı ve büyük turlar önce hazırlıklarını bu turlada  sporcularını uzun yolculuklar ile fazla yıpratmadan gerçekleştirdiler.

Katar Turu’nda Vacansoleil Takımı’ından Wouter Mol (Hollanda) 15h 55′ 17″  ile genel klasmanda birinciliği oldu.

Umman turunda ise 6.Etap olarak Al Jissah – Muscat Corniche (ITT) arasında  18.6kmlik  son gün yapılan zaman karşı yarışını Norveçli Boasson Hagen(Sky Team) kazanmasına  rağmen genel sıralamada biriciiliği Dünya Şampiyonları’ndan Team Saxo Bank’tan Fabian Cancellara (İsviçre) 16:02:52 derecesiyle  aldı.
1. Fabian Cancellara (İsviçre)
2. Edvald Boasson Hagen (Norveç)
3. Cameron Meyer (Australya)

Bu iki turda kokain sakandalından geçene cezası biterek Fransa Turu kadrosuna son anda dahil olan önemli sprinterlerden Tom Boonnen’in (Belçika) bu iki turda çıkışta olduğunu söyleyebiliriz. Boonnen Katar Turu’nda  3. ve 5. etaplarıi :Umman turunda ise 5. etabı kazanadı ayrıca Umman turunda  gösterdiği performanla dikkat çekti ve 5. etabı almasını bildi.

Sezon sonuna kadar HTC-Columbia ile sözleşmesi bitecek olan, 2009 Fransa Turu’nun  altı etap galibi çok güçlü sprinter Mark Cavendish ile de  söz kesmeye çalışan olan Sky Takımı kurduğu güçlü ve geniş kadro ile bu sene adından çok söz ettirecek.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın