Bir Türk Efsanesi : Talat Tunçalp

24/11/2009  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

1915 yılında İstanbul’da doğan, Türkiye’nin yaşayan en eski olimpiyat sporcusu ünvanına sahip olan, 1936’da Berlin,
1948’de Londra Olimpiyat oyunlarında yarışarak ülkemizi temsil eden
, 16 yıllık aktif spor yaşamında 32 Türkiye Şampiyonluğu’nun 31’ini kazanarak kırılması güç bir rekora imza atan ve 1950-1968 yılları
arasında Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlığı yapan,
94 yaşındaki eski bisiklet sporcusu Talat Tunçalp, yıllar sonra hatırlanmanın mutluluğunu yaşadı.


Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu, eski bisiklet sporcusu Sadık Keleş ve spor yazarı gazeteci Nail Bülbül ile Talat Tunçalp’i, İstanbul Şişli’deki evinde ziyaret etti.


Müftüoğlu, bisiklet sporunun tarihçesini ve önemli olaylarını içerecek, bisiklet sporuyla ilgili bilgileri gelecek nesillere aktaracak bir kitap hazırlamak için çalışma başlattıklarını belirterek, bu çerçevede ilk ziyareti, Türkiye’nin yaşayan en eski olimpiyat sporcusu Talat Tunçalp’a gerçekleştirdiklerini söyledi.


Anılarını, yaşadıklarını ve bisiklet sporuyla ilgili kendi döneminde yaşanan gelişmeleri Müftüoğlu, Keleş ve Bülbül’e anlatan Tunçalp, kitapta kullanılmak üzere kayıt altına alınan konuşmalarında, öncelikle eskiden Türkiye’de bisiklet sporuna verilen öneme dikkati çekti. Kendi döneminde bisiklet sporunun, futboldan sonra en çok ilgiyi gören spor dalı olduğunu anlatan Tunçalp, yaptıkları her yarışta binlerce insanın meydanları doldurduğunu ve büyük coşku yaşandığını bildirdi.

 

1933 yılında bisiklet sporuna başladığını dile getiren Tunçalp, aktif sporu 1949 yılında bıraktığını belirtti. 16 yıllık spor yaşamında Türkiye’de düzenlenen 16 yol yarışı şampiyonluğunun tamamını, 16 sürat yarışı şampiyonluğunun da 15’ini kazandığını belirterek, 16 yılda yapılan 32 Türkiye Şampiyonluğu’nun 31’ini elde ettiğini söyledi. Bunun gerçek bir rekor olduğunu vurgulayan Tunçalp, ”Sanırım Türkiye’de bu kadar şampiyonluk kazanan bir başka sporcu yoktur. Uğraşsak belki Guinnes Rekorlar Kitabı’na girerdik” dedi.


Aktif sporculuk yaşamında 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları ve 1948 Londra Yaz Olimpiyatları’na katıldığını anlatan Tunçalp, o dönemde de olimpiyatlara katılmak için belirli kriterlerin uygulandığını söyledi. Tunçalp, o dönemde adı İdman Cemiyetleri İttifakı olan Beden Terbiyesi Genel Müdürü Başkanı Hikmet Ayerdem’in isteği üzerine Romanya’daki bir yarışa katıldığını ve birinci geldiğini, böylece 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları’na gittiğini ifade etti.

 

 

Berlin Olimpiyatları :

 

Berlin Yaz Olimpiyatları’nda 234 bisikletçinin yarıştığını dile getiren Tunçalp, o yarışta yaşadıklarını şöyle anlattı:

 

1936 Berlin Olimpiyatları’nda Türk Takımı, geçit töreni sırasında.


”Berlin Olimpiyatları’nda, Hitler’in önünden asker yürüyüşüyle ve Hitler selamıyla geçtik. 73 sene önceydi. Dün gibi hatırlıyorum. Hitler de kendi selamıyla sporcuları selamlamıştı. Olimpiyatlarda acemiydik ve 234 yarışçının içerisinde boğulup kaldık. Ben yapı itibariyle pist yarışçısıyım. 100 kilometrelik yarışta 31 kişi toplu olarak bitiş çizgisine yaklaştık. Çok umutluydum, yarışın sonuna doğru 10 kişi kadar sporcu tam finişe yaklaştık. Ben içeride kaldım. Bir Alman da dıştan gelmişti. Tam son kilometreye girdik, Alman’ın pedalı benim ön tekerleğime değdi. Üç telim koptu. Düşmedim, ancak iki yanım bisikletçi doluydu, tekerleğim yalpalayarak bitiş çizgisine ilerledim, maalesef 31 kişinin sonuncusu oldum. Son metrelerde hepsini geçecektim, birinci olacaktım. Talihsiz kaza sonucu birinci ve ikinciliği Fransızlar aldı. Çok emek vermiştik. Çok ağladım, çok üzüldüm.”


1936 Berlin Olimpiyatları’nda Milli Takımımız ve yöneticilerimiz.

 

1936 yılı Berlin Olimpiyatları’nın hemen ardından Rusya’da katıldıkları yarışlarda Kiev’de ve Leningrad’da birinci olduğunu, Moskova’daki yarışlarda bitiş çizgisine son metreler kala tam atağa kalktığı sırada zincirin çıkması sonucu birinciliği kaybettiğini, buna rağmen milli futbol takımı, basketbol, voleybol ve atletizm olmak üzere Türkiye’den branş olarak Rusya yarışlarında bir tek bisiklet sporunun başarı gösterdiğini belirten Tunçalp şunları söyledi:


Milli Takımımız Rusya yarışları sırasında.

 

“Ben hız yarışçısıydım, hiç öyle Çetin
Yüce gibi yolda kaçıp da farklı birinci geldiğim yoktur. 16 defa Türkiye
şampiyonu oldum. Orhan Suda rakibimdi, kendisiyle finiş çalışması
yapardık, bir türlü öğrenemez, o çabukluğu gösteremezdi. Rahmet olsun, onun da hep ikinciliği oluşurdu. Sonra bisiklet hareketi ile
birlikte Türkiye Şampiyonluklarımızı 1949 yılına kadar götürdük. Ben
ticaretle ilgileniyordum, ama bisiklet sporu nedeniyle ticaretten para
kazanamadım. Federasyonun basit bir bütçesi vardı, biz kendi cebimizden
200-300 bin lira harcardık. Öte yandan basının ise bisiklet sporuna çok büyük bir
ilgisi vardı.”

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Turu’nun Oluşumu :

Aktif sporu 1949 yılında bıraktığını belirten Tunçalp, dönemin TBF Başkanı Hüsnü Naili Seden’in isteği üzerine 1950 yılında federasyon başkanı olduğunu ve bu görevi 1963 yılına kadar sürdürdüğünü söyledi.


 

Başkanlığı döneminde bisiklet sporuna gösterilen ilgiyi artırmayı amaçlayan Tunçalp, bunun için Marmara Bisiklet Turu’nu geliştirmeye karar verdiğini ifade etti. Bu nedenle Marmara Bisiklet Turu’nun adını Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu olarak değiştirdiğini ve turu uluslararası bir yarış haline getirdiğini anlatan Tunçalp, şunları kaydetti:


”Kral Faruk’un himayesinde yapılan Mısır Bisiklet Turu’na dünya ülkelerinden katılım çok fazlaydı. Ne yaparız da Marmara Bisiklet Turu’na dünya ülkelerinin ilgisini çekeriz diye düşündük ve Marmara Bisiklet Turu’nu enternasyonal yapmaya karar verdik. Bunun için Cumhurbaşkanı’nın ismini kullanarak büyük ilgi sağlanabilir düşüncesiyle zamanın genel müdürü Nuri Gücüyener ile dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’i ziyaret ettik. Kendisine sporumuzdaki bu özelliği anlatıp, turumuza Cumhurbaşkanlığı ismini vermelerini istedik. Bizim izahatımızdan tatmin olunca, “memnuniyetle kullanabilirsiniz” dedi. Cumhurbaşkanımızın izin vermesiyle Marmara Turu, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu unvanını kazandı ve o isim altında yapmaya devam ettik. İlk enternasyonal turumuz çok çetin geçti. Halk, Bursa Cumhuriyet Meydanı’nı öyle doldurmuştu ki, kalabalığı zapt etmek zordu. Hakikaten, basketbolun, atletizmin önüne geçmiştik. Futboldan sonra ikinci sporduk.”

 


94 Yaşında Halen Aktif :

Talat Tunçalp, 94 yaşında olmasına rağmen güçlü hafızası ve sağlıklı görünüşüyle dikkati çekiyor. Yaşına oranla bu kadar sağlıklı olmasını, tercih ettiği yaşam biçimine borçlu olduğunu söyleyen Tunçalp, şöyle konuştu:


”Hayattaki her şeyinizi yaptığınız tercihler belirler. Sporda başarılı olmak, sağlıklı, dinç kalmak ve uzun yaşamak istiyorsanız bunun belirli bir yaşam biçimi vardır. Alkol ve sigaradan uzak durup, spor yapacaksınız. Ben de öyle yaptım. Çok küçük yaşta başladığım sporu yaşamımın her dönemine yaydım. Aktif spor yaşamımda en az dört saat olmak üzere antrenman yapmadığım tek gün yoktur. Daha sonra da sporu hep yaptım. Bugün de yapıyorum. Hava güzel olursa günde bir saat yürüyorum. Hava kötüyse yürüyüş bandında yürüyorum. Yani mutlaka spor yapıyorum.”


Kazandığı şampiyonluklara rağmen spordan hiç para kazanmadığını, üstelik çok masraf ettiğini de dile getiren Tunçalp, buna karşın elde ettiği hazzın çok fazla olduğunu belirterek, ”Spor sayesinde, hasbelkader Atatürk’ün elini öpme fırsatına nail olmuş bir kimseyim” dedi.


Günümüzde her alanda imkanların daha da arttığını belirten Tunçalp, bisiklet sporuna ilginin azaldığını, bunun yeniden artması gerektiğini dile getirerek, basının bu konuda çok etkili olduğunu anlattı.


Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun son üç yıldır çok iyi bir noktaya geldiğine, bunun da kendisini çok mutlu ettiğine değinen Tunçalp, bu sayede bisiklet sporunun, kamuoyunun dikkatini daha fazla çekmeye başladığını, bunun da olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.


Bisiklet sporunun tarihçesini, önemli olaylarını ve envanterini içerecek bir kitabın yazılacak olmasının kendisini çok heyecanlandırdığını da vurgulayan Tunçalp, bisiklet sporuyla ilgili tüm bilgi, birikim ve elindeki belgeleri TBF ile paylaşacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın