Bir Master Sporcunun KOS GRANFONDO notları…

16/04/2018  //     //  Videolar, Yol Bisikleti Haberleri

20180413_Kos-Granfondo-TimeTrial_160256_85B10846-(ZF-6513-55563-1-002)Bisiklet sporu, özellikle son yıllarda, ister hobi kullanımı, ister turculuk, ister yarışçılık olsun müthiş bir ivmelenme ile etki alanını genişletti. Toplumsal olarak değerlendirildiğinde ise bir kaç yıl öncesine nazaran çok daha fazla bir farkındalık söz konusu. Bu durum, sporun farklı boyutları ile ilgili ulusal ve global ölçekte gerçekleştirilen organizasyonların büyümesine neden olarak daha fazla profesyonel bir boyut kazandırdı. GRANFONDO WORLD SERIES de bunlardan birisi, belki de en popüler olanı. Üst seviyedeki profesyonel olmayan sporcuların global olarak yarışabilmesi amacını taşıyan organizasyon, Avustralya’ dan Yeni Zellanda’ ya, Polonya’ dan Güney Kıbrıs’ a kadar bir çok ülkede faaliyet gerçekleştiriyor. Biz de bu serinin bir parçası olan UCI KOS GRANFONDO yarışına, coğrafi avantajımızı kullanıp katılmaya karar verdik.

u8

KOS adasına, Bodrum’ dan 30 dakikalık bir katamaran yolculuğu ile ulaşılıyor. Nesnel koşullar nedeni ile, sadece; 13 Nisan Cuma günü gerçekleştirilen ITT (Bireysel Zamana Karşı) yarışına katılabilme şansına sahip olabiliyoruz. Yarış için gerekli son katılım işlemleri gerçekleştirilirken çok profesyonel bir organizasyonun içerisinde olduğunuzu hissediyorsunuz ilk andan itibaren.

ı9

Bizdeki yarışlarla karşılaştırıldığında, öncelikli olarak kayıt esnasında karşılaşılan kargaşa durumları yok. Kayıt noktasına ulaştığınızda, size özel olarak hazırlanmış, yarış çipi, harita, UCI hediyesi çorap, yarış numarası ve kilitli iğnelerinden mütevellit zarfınız hemen teslim ediliyor. Yüzlerce sporcunun start alacağı zaman karşı yarışında ise, ”Bana bugün sıra gelmez..” derken şaşırtıcı bir biçimde, start list te verilen çıkış zamanımın dakikası dakikasına uyduğunu görüyorum. Bu esnada mutlaka yazmam gereken bir durum var, ismim anons edildikten sonra ”Türkiye..” anonsu geçilince izleyicilerin alkışı ve tezahüratı ise gerçekten etkileyici bir durumdu. Yarış esnasında ise hissettiğim diğer bir önemli nokta, güvenlik tedbirlerinin neredeyse mükemmel seviyede oluşu idi. Yarışın ilk 5 kilometresi boyunca görevli motorsikletler bireysel olarak guard hizmetini yerine getirdi. Yarışın herhangi bir anında güvenlikle ilgili hiçbir tedirginlik yaşamayınca bütün konsantrasyonunuzu yola, yarışa ve kendi performansınıza aktarabiliyorsunuz…

8ca97751-0bfe-4e8e-bf62-37f8b10e7110Ekran Resmi 2018-04-16 17.20.511523716507762

Ekran Resmi 2018-04-16 17.29.39

Diğer bir nokta, yarışa gelenlerin büyük bir bölümü üst seviyedeki elit sporcular. Bir kısmının ex-pro olduğuna şahit oluyorum yaptığım bazı görüşmelerde, zira start noktasındaki duruş bile fikir veriyordu zaten.

”Federasyonumuz yarış takvimini açıkladı , açıklamadı, yarış iptal edilecekmiş, master kategorisi kapatılacakmış, zaten paraları var neden yolluk talep ediliyor ki, bir hafta kaldı hala bir haber yok, yolluklar verilmeyecekmiş, son gün etap değişikliği olmuş, vb…” tartışmalarına kilitlenilen süreçler düşünüldüğünde, artık ülkemizde de sık sık yapılan GRANFONDO yarışlarının profesyonel olmayan, ancak üst performans seviyesindeki tüm kategorideki sporcular için ideal bir seçenek olduğu kanısındayım. 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın