BigMat, FDJ Takım Sponsorluğunu Yenilemeyecek. Française des Jeux – FDJ Tek İsim

01/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

1997 yılında kurulan FDJ(Française des Jeux) takımına geçem yıl sponsor olan Fransız yapı malzemeleri şirketi BİGMAT sezon sonunda sözleşmeyi yenilemeyecek. BİGMAT, geçtiğimiz sezon için Garmin takımı ile görüşüp, sponsorluk sözleşmesini Fransız takımı ile yapmıştı. Alt Sponsor’un gelişi ile takımın adı 2012 sezonunda FDJ-BigMat olarak geçti. Rabobank’ın uzun soluklu sponsorluğunun da bu yıl sona ermesi şaşkınlığıyla, ilk intiba doping’in yeni nir sponsor kaybına yol açıp açmadığı oldu.

 

Konu ile ilgili Française des Jeux sözcüsünün L’Equipe gazatesine verdiği bilgi; BigMat sponsorluğunun sona ermesindeki etkenin doping olmadığı, küresel kriz sebebiyle sponsorluktan çekildiği yönünde bildirildi. Frédéric Riou ayrıca; “Sponsorluk sözleşmesi Fransız BigMat firması ile değil, Uluslararası BigMat şirketi ile yapılmıştı. Küresel krizle gelişen sıkıntılı ortamda yabancı ortaklardan kaynaklı kriz problemi sebebiyle sözleşmeyi yenilemek mümkün değildi. Sözleşmenin yenilenmeme sebebi olarak son zamanlardaki bisiklet skandalları ile hiçbir ilgisi yoktur.” dedi.

 

Takımın alt sponsorunun çekilmesi haberi, takımın maddi problemler yaşayıp yaşamayacağının irdelenmesine yol açtı. Ancak, 2011 sonunda Marc Madiot’un takımı ile 4 yıllık ana sponsorluk sözleşmesi imzalayan Fransız şans oyunları şirketi Française des Jeux’un tek başına bütçe için yeterli olacağı belirtildi. Française des Jeux’un ana sponsorluğu devap ediyor. Frédéric Riou, BigMat’in sponsorluktan ayrılmasının takımın geleceğini etkilemeyeceğini açıkladı. Frédéric Riou, “Somut olarak, bu durum bisiklet takımına etki etmeyecek, önümüzdeki sezon tek isim FDJ adı altında devam edilecek. 2014 sezonu için ise yardımcı sponsor bulmaya çalışılacak.” dedi.

 

BigMat, bisiklet sporundan adını tamamen çekmiyor. Continental takım olan BigMat-Auber 93 takımına sponsorluk desteğini 2013 sonuna kadar sürdürecek.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın