Beklenen Oldu ve Tyler Hamilton, The Secret Race Kitabı ile Ödülü Aldı

27/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Ekim ayında, Tyler Hamilton’ın otobiyografisi ve dopingin gizli dosyalarını barındıran hikayesinin, Daniel Coyle tarafından kaleme alınmış olan “The Secret Race” kitabı ile Yılın William Hill Spor Kitapları ödülüne aday olduğunu sizlerle paylaşmıştık. 26 Kasım’da kesinleşeceğini duyurduğumuz, büyük ödülünü Yılın William Hill Spor kitabı olarak seçilen, “The Secret Race” kazandı. Ve yılın en prestijli spor kitabı olmayı başardı.

 

1990’lı yılların başından, 2000’li yıllara dek değindiği, takımı US Postal Service’in gizli ve büyük sırları olan doping dosyalarını gün yüzüne çıkaran Hamilton’ın hikayesi, kitap olarak büyük başarı topladı. Sırların gün yüzüne çıkması ile, bisiklet sporu doping sarsıntısıyla büyük isimlerinin ve derecelerinin de kaybını vermeye başlamıştı. Bisiklet sporunu temizlemeye yönelik girişimlerin, en yukarıdan en aşağıya ele alınmasını sağlayan olaylar zincirinde, ilk kurşun Tyler Hamilton’ın bu kitabı yazma kararı ile atılmış, 60 dakika programında etkilerini göstermeye başlamıştı. Sporu temizleme ve büyük bir cesaret örneği ile kaleme alınmış olan sırlar, Amazon’da en çok satan kitaplar sıralamasında ikinci sırada yer alarak, ylın spor kitabı olmaya aday gösterilmişti.

 

 

Kitapta adı geçen sporcular üzerine doping suçlaması ile gidilirken, henüz suçlamalarda adı geçip sessizliğini koruyan Bjarne Riis’de var. Riis’in, Dr. Fuente ile ortak çalıştığı ve sporcuları yönlendirdiğine kitabında yer veren Hamilton’ın iddialarına Riis’den şimdiye kadar hiçbir açıklama gelmedi. Hamilton’a göre CSC takımı döneminde, Dr. Fuente ile Bjarne Riis ortak çalışma içerisindeydi.

 

Gerek kitabın içeriği ve gerekse yazarı Daniel Coyle’nin başarılı anlatımı, “The Secret Race”in yılın William Hill Spor Kitapları ödülünü almasını sağladı. Adaylığına dair yaptığımız açıklamada, şimdiye kadar bisiklet branşından kazanan kitapları belirttiğimiz gibi, yazarın alacağı ödülün £ 24.000 olduğunu belirtmiştik. Kitap için 18 ay boyunca Daniel Coyle ile çalışan Tyler Hamilton, ödül töreninde; kitap ile gurur duyduğunu, ancak kitabın konusu ile gurur duymadığını belirterek, “İçeriği açıklamak zorundaydım.” dedi.

.

“The Secret Race”in bu başarısı ile, Yılın William Hill Spor Ödülüni alan bisiklet sporu temalı kitap sayısı üçe çıkmış oldu. İlki, İrlandalı gazeteci Paul Kimmage’in Rough Ride: An Insight into Pro Cycling adlı kitabı, bisiklet kategorisinden adaylığını, 1990 yılının, Yılın Spor Kitabı ödülünü almıştı. İkincisi ise; Lance Armstrong ve Sally Jenkins’in kaleme aldığı It’s Not About the Bike: My Journey Back to Life, 22 Mayıs 2000’de yayınlanmıştı. Ve 2000 yılının, Yılın Spor kitabı ödülünü almayı başarmıştı.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın