Bakala’nın Bisiklette Reform Teklifine İtalya’dan Destek

13/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Giro d’Italia’nın direktörü Michele Acquarone’den Zdenek Bakala’nın bisiklette Şampiyonlar Ligi tarzı bir uygulamaya gidilmesi konusundaki teklifine destek geldi.

 

Basına açıklamalarda bulunan Acquarone, son zamanlarda yaşanılan şok edici olaylardan sonra, bisiklet sporunda bazı değişikliklere gidilmesinin bu spora gönül veren insanlar tarafından da desteklendiğini ve doping soruşturmaları nedeniyle azalan seyirci ilgisinin bu tarz yeni fikirlerle tekrar artırabileceğini söyledi.

 

Açıklamalarına devam eden Acquarone ” Geçtiğimiz yıl, kimlerin bisiklet sporunu değiştirebileceğini konuştuk ve bisiklet sporunun büyümesini ve gelişmesini sağlayacak herkangi bir fikre ve öneriye açığız.”

 

” Bisiklet sporunun UCI’ın kontrolünde ve Uluslararası Olimpik Komite’nin denetiminde kalmasına devam edilmesine inanıyoruz.” dedi.

 

Omega Pharma – Quickstep’in patronu 18 takımdan oluşan ve içinde en prestijli yarışların bulunduğu 20’ye yakın yarıştan oluşan bir lig önerisinde bulunmuş ve UEFA Şampiyonlar Ligi benzetmesi yapmıştı. UEFA’nın bu organizasyonu sayesinde lige katılmaya hak kazanan takımlar performanslarıyla doğru orantılı gelir elde edebiliyorlar. Bisiklet sporunda da bu tarz bir uygulamayla takımların performanslarıyla orantılı gelir elde ederek finansal planlarını sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri ve izleyicilerin de düzene oturmuş bir şekilde yarışları izlemeleri ile birlikte ilginin arttırılması hedefleniyor.

 

Şampiyonlar Ligi benzetmesi hakkında da açıklamalarda bulunun Acquarone, ” Bisiklet, futbol değil. İki spor da farklı geleneklere sahip. Ben daha çok tenisteki Grand Slam ve Master turnuvalarını yapılacak uygulama için daha açıklayıcı buluyorum.”

 

Bu konuda aslında Formula 1 örneğini de verebiliriz. 70’li yıllarda Bernie Ecclestone, tüm yarışları düzene sokmuş ve belli kurallarla birlikte eskiden tek tek yarışlar yapılırken, puanların toplanıldığı ve tüm yarışların ardından şampiyonların belli olduğu bir şampiyona oluşturmuştu. Bu sayede yayın hakları, sponsorluklar sayesinde spor bugünkü güçlü konumuna getirilerek, milyarlarca dolarlık bir endüstri konumuna geldi.

 

Ayrıca Triatlon’dan da örnek verebiliriz. 2009 yılından itibaren tek yarış olarak koşulan Dünya Triatlon Şampiyonası, her sene değişmekle birlikte yaklaşık 10 adet yarıştan puanların toplanıldığı bir seri haline dönüştürüldü ve bu değişim sayesinde triatlona olan ilgi arttırılarak sponsor desteği de çoğaldı.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın