Azerbaycan’da Final Etabını Justin Jules Aldı – 2014 Tour d’Azerbaycan Galibi Ilnur Zakarin

11/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Final etabı için yeniden rotasını Bakü‘ye çeviren yarış heyecanı, bu kez rüzgarsız yakıcı güneş eşliğinde 126 sporcu ile başladı. Taş döşeme sektördeki zorlu tırmanış finişi sprinterlerini elerken punçörleri son tura bıraktı. Bu kez sprintte tırmanışa dayanıklı punçörler kaldı ve sprinterler yarışın son gününd zorlu finale teslim olarak yarışı bıraktı. Müthiş finalin galibi La Pomme Marseille takımından Justin Jules olurken ikinciliği MTN-Qhubeka takımından Youcef Reguigui, üçüncülüğü ise CCC Polsat takımından Adrian Honskinz elde etti. 2014 Tour d’Azerbidjan galibi dün Kraliçe etapta liderliği alan Ilnur Zakarin oldu.

Tour-d'Azerbaidjan-2014  (6)

Aper-Köksoyn Tour-d'Azerbaidjan-2014

Tour-d'Azerbaidjan-2014  (1)

Dün, Kraliçe Etapla genel sıralama liderini Kafkas zirvesinde netleştiren Azerbaycan Bisiklet Turunda, bugün lider mayoyu Ilnur Zakarin(RusVelo) taşıdı. Etap öncesi yorumunda “Kolay gibi görünüyor ancak bu yanıltıcı ve sadece kağıt üzerinde olan kolaylık. Final günü hem uzun, hem dünün yorgunluğu üzerine koşulacak zorlu bir mücadele olacak. Son 80 kilometrede atılacak 6 turdaki çıkış zor olacak. Liderlik baskısı bizim üzerimizde, yarışı kontrol etmeye çalışacağız. Kazaya karışmadan Turu tamamlamak ve mayomu korumak istiyoum.” dedi.

Tour-d'Azerbaidjan-2014  (2)

Tour-d'Azerbaidjan-2014  (8)

Torku Şeker Spor, takım lideri Juan Jose Cobo’nun 3 dakika 44 saniye geriye düşmesi ile etap galibiyetine odaklandı. Cobo ve Fuenta‘den sonra takımın en formda isimleri Muhammet Atalay ve Bekir Baki Akirşan‘dı. Dünün yorgunluğunu final gününe taşıyan peloton içerisinde, start öncesi Bekir Baki ile konuştuk. “Geçen yıl kazandığımız ve kadromuzda Cobo olduğu için  Torku üzerine çalışıldığını gördük. 2013’de daha çok yarış koştuğumuz için daha hazırdık. Ancak geçen yılın yorgunluğunu taşıdığımı söylebilirim. Sezon arası sadece 15 gün tatil yapabildim. Yeni sezonun ilk yarışındayım ve evet ancak yarış atmosferine uyum sağladım. Bugün etap zor ve uzun. Reklama çalışacağız.“dedi. Baki Akirşan, son 3 tura girdikten sonra ana grubun önlerine doğru, tırmanışta atak yaptı. Ancak yoldaki çukuran giren genç sporcu, yüzünün sol tarafına düştü ve sol bacağı kaldırım ile bisikleti arasında sıkışarak sürüklendi. Akirşan, ambulansa alındı.

Starttan sonra art arda gelen atakları yine zorlu son 80 kilometre öncesi yer alan sprint kapıları için geldi. Ana grubun kaçış ataklarını baskılamasıyla hızlı başlayan etabın ilk başarılı kaçış gubu 3 sporcuyla 40.kilometrede oluştu. 42 saniye önde olan kaçış grubunda Torku Şeker Spor‘dan David de la Fuente, Bakü Synergy takımından Azerbaycan Şampiyonu Samir Jabrayilov ve La Pomme Marseille takımından Thomas Vaubourzeix yer aldı. Ana gruba maksimum zaman farkını 60. kilometrede 6 dakikaya çıkartan lider grubun zaman avantajına ana grup tarafından müdahale başladı.

Bakü’de 136 kilometrelik pakurda atılan 6 tur, 3 kategori 3 tırmanış kapısı barındırıyordu ve günün kritik bölümü olaak görülüyordu. Kaçışın zaman farkını şehir merkezine yaklaştıkça düşüren ana grubun önünde, son 2 günün galip takımı MTN-Qhubeka aktif çalıştı. Turun tırmanış klasifikasyonu lideri Linus Gerdaman‘ın profesyonel yarışlardaki eski perfomansına geri döndüğünü gösteren performansı yanı sıra Youcef Reguigui ile etap galibiyti arayan takım,son tura girmeden yakalanan kaçış grubunun sonlanması ile finişe çalıştı.

Tour-d'Azerbaidjan-2014  (7)

Tour-d'Azerbaidjan-2014  (9)

Tour-d'Azerbaidjan-2014  (3)

Torku Şeker Spor‘dan kaçış grubunda yer alan David de la Fuente, prim kapılarında maksimum puanları toplayarak takım ve sponsor tanıtımına çalıştı.  Son tura girerken yakalanan kaçış grubu sonrası art arda ataklar geldi. Özellikle Caja Rral’ın son kozu, son tırmanışta atak yapmaktı. Takım adına şansını deneyen Karol Domagalski, son 4 kilometre kala yakalandı ve galibiyet şansı, günün uzun ve zorlu tırmanışlardından tempoya dayanabilen sprinterler son metrelerde galibiyet mücadelesine başladı. La Pomme Marseille takımından Justin Jules güçlü sprinti ile final etabının galibi oldu. Üçüncü etabın güçlü pedalı Youcef Reguigui geriden başlattığı sprintini galibiyete çevirecek mesafeye sahip olmadığından ikinci, CCC Polsat takımından Adrian Honkisz ise üçüncü oldu.

Tour d’Azerbaidjan’da Torku Şeker Spor‘dan Juan Jose Cobo turu 13. sırada ve 3. dakika 44.sn geriden tamamladı.

 

Tour d'azerbaidjan- 2014 (1)Tour d'azerbaidjan- 2014 (2)Tour d'azerbaidjan- 2014 (3)Tour d'azerbaidjan- 2014 (4)Tour d'azerbaidjan- 2014 (5)


Tour-d'Azerbaidjan-2014  (4)

Tour-d'Azerbaidjan-2014  (5)
Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın