Astana Takımının ProTur Lisansı İptal olabilir

27/09/2009  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bisiklet yol yarışları dünyasının sürekli sansasyon yaratan takımı Astana bu sefer Protour lisansını kaybetme haberiyle gündemde. 2007 Tour de France’ da Aleksandre Vinokourov’ un doping skandalı ardından 2 yıl ceza alması. 2008-2009 Tour de france’ ında Astana takımından Alberto Contador’un turu kazanması, Lance Armstrong’ un yarış dünyasına Astana takımı ile dönmesi, Takım içi huzursuzlukların yaşanması, Takımın maddi problemleri Alexandre Vinokourov’ un ban süresinin sona ermesi aşamasında Astana’ ya dönmesi. Johan Brujneel ‘in Astana’dan ayrılması beraberinde Lance Armstrong’ un da Astanadan ayrılması ve RadioShack takımının kurulmasına zemin hazırlaması derken… sürekli gündemde sansasyon dolu haberlerle kalan Astana takımının bu aralar UCI ile başı dertte. Pro yarışlarda Astana artık Hayal Takım olabilir.

 

Mali sorunlar sebebi ile sporcularına maaşlarını ödeyemeyen Astana takımı bu gerekçe ile UCI’ nin Astana’ yı incelemeye almasına sebep oldu. Astana’ ya bu yıl dönerek takım kaptanı olarak adı açıklanan Alexandre Vinokourov’ a sıcak bakmayan adı doping (Kan Transferi Yaptığı bilinen) skandalına karışmış Vikourov’ un UCI tarafından istenmemesi de gözönünde bulundurularak Mali sorunlar gerekçesiyle incelemeye alındı. Astana için bu aşama’ da artık olumlu bir haber gelme olasılığı çok düşük. Ve yakın zamanda Protur Lisansı iptal edildiği açıklanabilir.

 

Kazakistan takımı Astana için adeta felaket habercisi gibi gelen Kazak sürücü Alexandre Vinokourov,

Doping Skandalı

Johan Brujneel ‘in takımdan ayrılması takiben Lance Armstrong’ un takımdan ayrılıp RadioShack için kolları sıvamasına

ve şimdi de Astana’ nın Protour lisansını kaybetme aşamasına gelmesinde mali sorunların yanı sıra Vinokourov’ un da takım kaptanı olarak açıklanmasına sebep olduğu düşünülürse Vinokourov’ un dönüşü Astana takımı; yönetimi ve sporcuları için tam bir kaosa sebep oldu.

 

Bu durum yani eğer UCI Astana’ nın Protour lisansını iptal ettiği açıklanırsa en karlı çıkan Alberto Contador olacak. Contador Astana’ dan ayrılmak istiyor fakat 1 yıllık anlaşmasının daha olduğu ve bu sebepten ayrılamadığı dedikodusu dolaşıyor. Eğer sözleşme sorunu doğru ise Astana’ nın Protur lisansını kaybetmesi Contador için bir fırsat olabilir. Konu ile ilgili UCI’ nin karar açıklanması beklenmekte henüz kesinlik kazanmayan bu haberlerden Astana takımı için çok da umut dolu olduğu sözlenemez.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın