Astana Takımında Durum Değerlendirmesi – Janez Brajkovic Fransa Bisiklet Turundan Çekildi

05/07/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu’nun henüz ilk haftasında olmamıza rağmen, 9 sporcu ile mücadeleye başlayan Astana takımından yeni bir kayıp haberi daha geldi. İlk olarak, Andrey Kashechkin’in mide problemi sebebiyle 3.etapta turdan çekilmesi ile Kazakistan takımının kaosu başlamıştı. 5.Etap kazazedelerinden Fredrik Kessiakoff, Perşembe günü 6.etaba start almış ancak yaralarının sebep olduğu acıya dayanamayarak turdan çekilmiş ve takım aracına geçmişti. Altıncı etabın, bir koç küçük kazalarında başka turdan çekilen olmaması ümit ediliyordu. Ancak, finişe 12 kilometre 4 Cofidis takımı sporcusu ve Astana takımından da Janez Brajkovic’in kaza görüntüsü sonrası yeni bir veda olabileceği konuşulmaya başlamıştı.

 

Kaza sonrası Cofidis’li sporcular bisikletlerine dönüş yaparak altıncı etabı tamamlamıştı. Ancak, Janez Brajkovic’in oturur pozisyonunu koruyarak yerden kalkmaması turdan çekilme ihtimalini güçlendirmişti. 2011 Fransa Bisiklet Turu beşinci etabındaki kazasındaki sakatlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan Brajkovic, 2012 Fransa Bisiklet Turunu ise genel sıralamada 9.sırada tamamlamıştı. Kaza sonrası yaşadığı şoku anlatan Brajkovic, “Dizimdeki yaranın büyüklüğünü ve derinliğini görünce gerçekten korktum. Kötü olduğunu biliyordum yine de etabı tamamlamak istedim. Çünkü gerçekten ne olduğunu bilemezsiniz. Doktorlar çok hızlı ve çok profesyoneldi. Yarayı hemen diktiler. Anestezinin etkisi geçince çok fazla ağrım olacağını söylemişlerdi.” dedi

 

 

Fredrik Kessiakoff ise; “Bunda kimsenin suçu yok. Bu Tour de France, herkes burada iyi iş çıkarmaya çalışıyor. Herkes burada takım kaptanları için çalışıyor. Ve herkes yarışın önünde konumlanmak istiyor. Yol geniş olsa da herkesin yarışın önünde konumlanması mümkün değildir.”, “Hareket edemedim çok fazla ağrım vardı. Ve çapraz rüzgar başlayıp, peloton hızı arttırınca ben hızlanamadım gidonu tutamıyordum. Tüm vücudum ağrıyordu. Kendim için ve takımım için üzgünüm. Çünkü kalan iki buçuk hafta boyunca 6 kişi 9 kişinin işini yapacak.” dedi.

 

2012 Sezonu için RadioShack Nissan Trek takımından transfer olan 29 yaşındaki Slovenyalı sporcu, Astana takım lideri Jacob Fuglsang odaklı takımın genel sıralamada ilk 10 hedefine Fuglsang’ı taşıyacak isimlerden biriydi. Lider Fuglsang ve Astana’nın tur öncesindeki ilk 10 hedefi biraz zor görünüyor. Henüz ilk haftadan, dağlık etaplarda Fuglsang’ı taşıyacak isimlerin Tur’dan çekilmesi takımın işini zorlaştıracak. Özellikle Janez Brajkovic’in devam edememesi tırmanışlardaki en güçlü domestiğin mücadeleden çekilmiş olması Astana takımı için kalan 6 sporcu üzerinde strateji kısıtlılığı sorununu yaşatacak. Fuglsang ise 5 takım arkadaşı ile durumunu değerlendirdi. “İlk 10 hedefinde bir değişiklik yok. Amacımız hala aynı ancak hiç kolay olmayacak.”dedi.

 

 

Astana takımında mücadeleye devam edecek 6 sporcu; Jakob Fuglsang, Assan Bazayev, Enrico Gasparotto, Francesco Gavazzi, Alexey Lutsenko ve Dmitriy Muravyev kaldı. Astana’nın dağlarda etkili olacak 3 sporcusu da turdan çekilince, Jacob Fuglsang’ın iddiası da henüz dağlar başlamadan bitmiş gibi görünüyor. Kalan 6 isimden, Fuglsang liderliğinde tırmanışlarda da yardım edebilecek sadece isim var. Biri, Dmitriy Muravyev diğeri de Francesco Gavazzi. Gavazzi, kariyerinde elde edemediği süper domestiklik görevini bu yıl Fransa Turunda başarıyla temsil edebilecek tecrübe ve alt yapıya sahip. Zira, takımın tırmanışlar için Gavazzi’den başka kullanabileceği domestiği kalmamış durumda.

 

Astana Pro Team Sportif Direktörü Dmitriy Sedoun, kazaların şanssız tesadüfler olduğunu ve kalan iki hafta için kendilerini sinir bozucu mücadelenin beklediğini belirtti. “Dağlarda Fuglsang’a yarım edecek 5 sporcu var. Düz, rüzgarlı ve kaçışsız bir etapta bugün iki olağan üstü dağcımızı kaybettik. Ne yapabiliriz? Yaralı sporcularımızın tedavilerini yapacağız. Takımın dinlenip, toparlanmasını sağlayıp yarın, sonraki gün ve 13 etap daha yine yarışacağız. Bisiklet sporunda hiçbir şey kolay olmuyor.”

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın