Astana Takımı MPCC Güvenilir Bisiklet Hareketine Katılıyor

27/12/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2007 yılında kurulan MPCC (Mouvement pour un Cyclisme Crédible)’ye USADA raporundan sonra katılım artıyor. Çarşamba günü(dün) Astana takımı da güvenilir bisiklet hareketinin bir üyesi olmak üzere başvurusunu gerçekleştirdi. Astana takımının genel müdürü Alexandre Vinokourov tarafından resmi başvuru MPCC Başkanı Roger Legeay’a ithafen 26 Aralık günü gönderildi. Resmi başvuru mailinde, Astana takımının profesyonel bisiklet dünyasının imajını korumak ve eski imajın sağlanması için dopingsiz ve güvenilir bisiklet hareketine katılmanın önemli olduğunu vurguluyor.ve güvenili bisiklet hareketine katılma arzusunu iletiyor. Astana takımı genel yöneticisi Vinokourov’dan Roger Legeay’a gönderilen katılım arzusu, talep mektubu tam metnini de sizlerle paylaşmak istedik.

 

    Sevgili Bayım;

Profesyonel
bir bisiklet paydaşta, kamuya doping ile verilen mücadeleye bağlılığımızı gösterme gerekliliği
öneminin farkında olarak, Pro Team Astana resmen güvenilir bisiklet
hareketine (Güvenilir Bisiklet Hareketi, MPCC) katılmak için 
istek gönderiyoruz

Geçmişte yaşanan doping uygulamaları, profesyonel bisikletin geleceği için büyük sorun yarattı. Bisiklet sporunun, itibar ve spor canlılığı tehdit etti. Doping uygulamaları veya benzer ortamlar artık tekrarlanmamalıdır.

Güven
ve Yönetmelikleri ile MPCC Kanunu’ndaki şeffaflığa dayanarak, Pro
Team Astana, saf profesyonel bisiklet sporunun olumlu imajını korumakta gönüllü olarak, doğru bir adım atıyor.

 

 Saygılarımızla,

Alexandre Vinokourov,

Genel Müdür

Pro Team Astana

 

 

2012 sezonunda emekli olarak Astana takım yönetimine geçen Vinokourov için sürmekte olan bir şike soruşturması olduğunu hatırlarsınız.  Kolobnev ve Vinokourov arasındaki para akışı ve soruşturması devam ederken, geçmişinde doping cezası da bulunan Vinokourov 2012 Yıl Yarışı Olimpiyat Şampiyonu olarak afilli bir jübile yapmıştı. 2013 itibari ile Vino’nun yarışlardaki zincir sesleri maziye gömülürken, artık sesini ve girişimlerini Astana Takım yönetimi statüsünde duymaya ve izlemeye başlayacağız. Takım yöneticisi olarak geçmişinde doping ve hali hazırda sürmekte olan soruşturma dosyasını, kariyerinin izleri olarak günümüze taşırken, bu kez Kazakistan’da Astana ile doğan güçlü bisiklet hareketinin devamlılığı için güvenilir bisiklet hareketine katılmayı arzu edişi, manidar bir girişim oldu. Bisiklet sporu temiz olduğu sürece, Kazakistan’da kendisi ile doğan bisiklet sporu aşkı da aynı oranda sağlıklı bir grafikte yükselişte olacak. Vinokourov, Kazakistan’ın ölümsüz idolü, kahramanı olma yolunda doğru bir adım daha atmış görünüyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın