Armstrong’un Spor Doktoru ve Dopingle Alakalı En Az 15 Sporcu Daha Var

21/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Lance Armstrong’un spor doktoru ile alakası bulunan en az 15 sporcunun daha olduğu, kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve yaygın dopingle bağlantılı oldukları, dopingin bisiklet dünyasını sarmaya devam edeceğini gösteriyor. Cuma günü Gazzetta dello Sport, eski Giro d’italia galipleri Michele
Scarponi ve Denis Menchov ve bu yılki Olimpiyat Şampiyonu Alexandre
Vinokourov ‘un, Dr Michele Ferrari gözetiminde doping kullandıkları gerekçesiyle soruşturma
altında olduklarını açıkladı.

 

Padua savcı Benedetto’nun belgelediği, 40 milyon $’lık operasyonun, vergi kaçırmak amacıyla nasıl Cebelitarık, Monte Carlo, İsviçre ve Güney Amerika üzerinden para geri dönüşümü sağlanarak aktarılan paranın izini ve fazlasını çıkardı. Dr. Ferrari ve sporcular ise inkar ediyor.  Roberti, son birkaç yıldır, Ferrari soruşturmasının lideri olarak çalışıyordu. Ve çalışmaları, USADA’nın karar dosyasında önemli yer almış, delilleri USADA ile paylaşmıştır. Amstrong 2004 yılına kadar, Ferrari’nin onun antrenörü olduğunu kabul etti. Ferrari, Temmuz ayında USADA tarafından ömür boyu uzaklaştırma cezası almıştı.Roberti, çalışmalarının neredeyse bitmiş olduğunu geçen hafta Ajans Press’e söylediğinde, bisiklet camiasında yeni bir süpürme dosyasının gelmekte olduğunu düşündüm. Söylentilere göre, dosyayla ilgili 15 den fazla sporcuyu ilgilendiren bir doping dosyası yolda.

 

Uluslararası bisikletçiler sendikası (CPA) başkanı Gianni Bugno’da, “Bunun içerisindeki gerçekler ve yalanların neresinde olduğunu anlamaya ihtiyacımız var. Devam eden bir soruşturma var ve bittiğinde durumun ne olacağını göreceğiz” , “Doping İtalya’da bir suçtur ve bu problem tüm sporlarda vardır. Ferrari sadece bisikletçilerle çalışmadı. Diğer branşlarla ve atletlerle de çalıştı.” dedi. Örneğin eski Olimpik Yürüme Yarışı Şampiyonu Alex Schwazer, bu yıl ki Londra olimpiyatlarında pozitif doping sonucu verince Ferrari ile çalıştığını kabul etti.

 

Bugno, bisiklet sporunun bir an bile olsun durduğunu görmek istemiyor. “Hayır biz ileriye taşımalıyız. Sporculara zarar veren şeyi durdurmalıyız. Biz bu hileli sistemle savaşıp, masumları korumak zorundayız. Yaşanmış tüm bu sorunlarla ilgili olarak UCI (International Cycling Union)’den bir yanıt bekliyoruz. UCI’nin USADA raporuna bir yanıt vermesi gerekiyor.”dedi. (UCI, Cuma günü yaptığı açıklamada 22 Ekim Pazartesi günü cevap vereceklerini duyurdu). Ferrari’nin İtalya’da yeniden, kaçakçılık ve doping maddeleri, vergi kaçırma ve kara para aklama suçları sebebiyle soruşturma altında olduğu belirtildi.

 

Gazzetta’nın açıklamalarında ise; Müfettişler, İtalya ve İsviçre gibi uzak ülkelerdeki sporcularla görüşmek için Ferrari’nin kullandığı karavana mikrofon yerleştirildiğini belirtti. Gazete aynı zamanda Eylül 2010’da yapılan konuşma detaylarına da girerek, karavanda yapılan Ferrari ve Scarponi arasındaki konuşma metnini yayınladı. Edinilen bilgiye göre konuşmada; Ferrari, Scarponi’nin bir sonraki Giro’da kazanabilmesi için kan transfüzyonu yapması gerektiğini söylemiş. Scarponi, 2011 Giro d’italia’yı genel sıralama ikincisi olarak bitirmişti. 2011’in kazananı Alberto Contador ceza alıp, dereceleri silindiğinde ise 2011 Giro d’italia’nın kazananı Michele Scarponi oldu. 2007 yılında Michele Scarponi, İspanya’nın doping skandalı Puerto Operasyonu soruşturmasının sonucu olarak 18 ay uzaklaştırma cezası almıştı.

 

Eylül 2010’da yapılan görüşmelerde bir isim daha polis tarafından kayıtlara geçmiş. Rus bisikletçi Denis Menchov Eylül 2010’da ajan Raimondo Scimone ile görüşmesinde “Tüm bisikletçilerin Ferrari ile çalıştığını, Ferrari tarafından takip edildiğini” söylemiş. Toplanan verilerin sarsıcı boyutları karşısında görülüyor ki, şu an ki jenarasyonun söylendiği, bir önceki jenarasyon sporcularına tepkisi yerinde. Ne yazık ki, dönemin neredeyse tüm bisikletçileri bir dönem Ferrari ile çalışmış görünüyor. Ajan Raimondo Scimone’da raporunda; Denis Menchov asla doping kullanmamış ve yanlış bir şey yapmamıştır, şeklinde açıklama yapmış. Ve ne yazık ki Spor ajanı’da Ferrari ile birlikte çalışıp, Ferrari organizasyonuna destek veren isimlerden biri. Ferrari Sistemindeki aktif rolü gereği, takımlara vergi kaçırma yolları hakkında yön veren Scimone, İtalyan sporcuların da illegal para transferleri için Lugano’da açılmış bir banka hesabına para aktarmaları konusunda yardımcı olmuş. Kayıtlara göre bu hesaba illegal para aktaran isimler ise; Scarponi, Menchov, Kolobnev, Gusev, Karpets, Ignatiev, Petrov ve Ongarato.

 

Denis Menchov 2005-2010 sezonunda Rabobank takımında yarışmıştı. 2009 Giro d’italia’yı kazanmıştı ve 2005-2007 yıllarında da Vuelta galibiyetlerini elde etmişti. Rabobank’ın Cuma günü “Bisiklete güven bitmiştir.” diyerek Armstrong ve doping dosyasının kan donduran içeriğini dikkate alıp sponsorluktan çekilmesi maalesef bisiklet için oldukça üzücü.

 

Ne yazık ki; Bay Roberti’nin soruşturma altına aldığı bilinen isimlerden bir tanesi de Aleksander Vinokourov. Vinokourov, 2007 Fransa Bisiklet Turu sırasında kan transfüzyonundan çıkan pozitif doping sonucu sebebiyle 2 yıl uzaklaştırma almıştı. Bu yıl da Londra Olimpiyatlarında yol yarışını kazandı. Kazak sporcununun bu sezon sonunda emekli olacagını, bu yıl Tour of Turkey’de yaptığım röportajda belirtmişti.

 

Soruşturma altında olan, Lance Armstrong’un eski takım arkadaşları ise;  Yaroslav Popovych ve Volodymyr Bileka; Rus sporcular Alexandr Kolobnev, Vladimir Karpets, Vladimir Gusev, Mikhail Ignatiev; Çek sporcu Roman Kreuziger; ve İtalyan sporculardan Filippo Pozzato, Lorenzo Bertagnolli, Giovanni Visconti ve Franco Pellizzotti’nin isimleri bulunuyor. Gazzetta’ya göre sporcuların ve takımların vergi sınırından kurtulmaları için ajan Scimone, Monte Carlo’da bulunan T&F Spor Müdürlüğü şirketi ile çalışmalarını önermiş. Sporcular, UCI tarafından onaylanmayan(sahte) kontratlarından %6 vergi ödeyerek, İsviçre üzerinden Ferrari’ye para aktardıklarını yazdı.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın