Armstrong ile USADA Masaya Oturuyor

07/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

USADA (United States Anti-Doping Agency),  Armstrong’ un yeminli ifade vermesi için, kendisinin ajansıyla görüşmelere başladıklarını açıkladı.

 

USADA’ nın CEO’ su, Travis Tygart, geçtiğimiz Ağustos’ da artık doping suçlamaları ile mücadele etmeyeceğini söyleyen daha sonra da katıldığı Tv programında doping yaptığını itiraf eden eski pro bisikletçi ile görüşmelere başlandığını doğruladı.

 

” Mr. Armstrong ve temsilcileri ile iletişim kurmak istiyoruz. Onun çözümün bir parçası olma ve sporun daha temiz olması için çabalamak istemesini anlıyoruz.” diyen Tygart sözlerine devam etti, ” Bizimle çalışmak için 2 hafta süre istediler ve biz de bunu kabul ettik.” dedi.

 

Amerikalı bisikletçi, USADA tarafından ömür boyu spordan uzaklaştırma cezası almış ayrıca, 1998 yılından beri aldığı tüm dereceleri silinmişti. Buna rağmen doping yaptığını inkar eden Lance Armstrong, son olarak Oprah Winfrey’ in tv programına katılarak yıllar boyunca doping yaptığını itiraf etmişti. 

 

Oprah’ ın eğer spordan uzaklaştırma cezasının kalkma şansı ortaya çıkarsa tekrar yarışmak isteyip istemediği sorusuna da bunun mümkün olduğunu şu sözlerle açıklamıştı, ” Eğer bana tekrar yarışmak istediğimi soracak olursanız cevabım kesinlikle evet. Ben bir yarışçıyım, yarışmayı seviyorum. Ancak bunun gerçekleşeceğini sanmıyorum. Tüm hayatım boyunca bununla karşılaşacağım. Antrenman yapmayı seviyorum, yarışmayı seviyorum. Bitiş çizgisinin üzerinden geçmeyi seviyorum.”

 

Oprah’ ın tekrar peletona dönmek ve Tour de France’ ta yarışmayı istemesi ile ilgili sorusuna ise Tour’ da bir daha yer almak istemediğini ancak, örnek olarak 50 yaşında Chicago Maratonu’ nu bitirmeyi istediğini söylemiş ama şu anda evi olan Austin’ deki 10 km koşu yarışına bile katılamadığını söylemişti.

 

USADA Tv programının ardından Armstrong’ un itirafından ardında yeminli ifade vermesi halinde, tekrar masaya oturabileceklerini söylemişti. WADA’ da yaptığı açıklama da ömür boyu spordan uzaklaştırma cezası alan sporcuların işbirliğine gitmeleri halinde cezalarının 8 yıla indirilebileceğini söylemişti.

 

Önümüzdeki 2 hafta sonunda büyük ihtimalle, Armstrong’ un kariyeri boyunca yaptığı dopingde ona yardım edenler, ,işbirlikçileri, tedarikçileri ortaya çıkacak gibi. Gelişmeleri Cyclingtr.com‘ dan takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın