Andy Schleck’ in Önündeki En Büyük Sorun: Korku

11/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Andy Schleck, şu anda Tirreno – Adriatico’ da 84. sırada, ve birinci sıradaki Chris Froome’ un tam 32 dakika gerisinde mücadelesini sürdürüyor. Sonuçtan da görüleceği üzere olması gerektiği yerden çok gerilerde.

 

Peki, Andy Schleck’ in şu anda bu kadar kötü performans sergilemesinde asıl sebep ne? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. 8 ay önce geçirdiği ağır kazadan sonra psikolojik olarak hala toparlanamayan Lüksemburglu bisikletçi hala bisikletine bindiğinde tam performans gösteremiyor.

 

 

RadioShack Leopard’ taki sportif direktörü Dirk Demol bu konuyla ilgili Belçika basınına bazı açıklamalarda bulundu. Demol’ a göre Andy Schleck’ in önündeki en büyük engel, psikolojik olarak hala hazır olmaması. “Andy, yeteri kadar hazır değil.” diyen Demol, sözlerine devam etti. “Dauphine’de zamana karşı bisikletiyle çok ciddi bir şekilde düştü. Bir kaç yıl önce düştüğü yere yakın bir yerde Gert Steegmans’ da düşmüştü. Steegmans kaza sebebiyle Paris – Nice’ i kaçırmıştı. Düşerken onu gördüğümde yerden 20 cm yükselmişti. Bir bisikletçi için gerçekten çok zor anlar.”

 

Steegmans, kaza sonrası toparlanmış ve kariyerine kaldığı yerden devam etmişti. Demol, Andy Schleck’ in ise hala bu durumla başa çıkamadığını ve Tirreno – Adriatico’ da geride kalan günlerde çok fazla vakit kaybettiğini söyledi.

 

Schleck’ in şu andaki durumuna değinen Demol, “Andy, hala kendini güvende hissetmiyor. Zamana karşı bisikleti üzerindeyken ve hızı da yaklaşık 75/80 km/h iken düştü. Kazanın tam olarak nasıl olduğu ise hala belirsiz.” dedi.

 

 

Kazadan sonra Pelvis kemiğini kıran Schleck, aylarca ağrı çekmişti. Andy’ nin endişesini anlamak kolay. Ancak buradaki ikilem, profesyonel bir bisikletçi olarak, bu tarz olaylardan sonra kendini toparlayamaz ise performansının eskisi gibi olamayacağı.

 

Dirk Demol ise buna inanıyor, ancak biraz zaman alacağını savunuyor. “Bence iyi olacaktır ve tüm bunları atlatacaktır. Ancak, ilk olarak korkunun üstesinden gelmeli.” diyen sportif direktör, “ve biz de ona yardımcı olmaya devam edeceğiz. Ancak bu yarışta bunun olmasını beklemiyoruz. 7 hafta sonra yapılacak olan Liege – Bastogne – Liege’ ye kadar toparlanacağını düşünüyoruz. Ve Tour için de aynı şekilde geçerli, şu anda zirveye oynayabilecek tek bisikletçimiz o, desteklemeye devam edeceğiz.” diyerek Andy Schleck’ e takım olarak ne kadar güvendiklerini bir kez daha göstermiş oldu.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın