Amgen Tour of California 2014 için 9 Pro Takım Açıklandı

14/01/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Amerika’nın en büyük yol bisikleti yarışlarından olan ve bu yıl 9.’su düzenlenen Amgen Tour of California hızlı yükselişini sürdürmeye devam ettiği gibi, Olimpik sporcular ve Fransa Bisiklet Turu yıldızlarını ağırlamaya da devam ediyor. Coşkulu kutlamaları, kalabalık halk katılımı, zorlu tırmanışları ve geniş yollarını yol bisikleti yarışında iyi organize etmeyi başaran Kaliforniya, UCI takvimindeki yerini de değiştirip, takımlar ve büyük tur iddialıları için cazip tarihlere çekmeyi başardı. 2010 yılında, yarış takvimindeki yerini Şubat ayından Mayıs ayına kaydıran Kaliforniya Turu Organizasyonu, bu yıl bir hafta öne çektiği startı ile Tour of Turkey için de güçlü bir rekabete girmiş olduğu söylenebilir.

Türkiye Turu ile aynı kategoride, 2.HC olarak düzenlenmekte olan turun gerek tırmanışları ve gerekse halk popülasyonu rekabetindeki üstünlüğüne karşılık Türkiye güzellikleri, yarış standartlarındaki en iyi organizsyon kalitesi hala iki tur arasındaki rekabeti güçlü kılarken Türkiye’de Organizasyon komitesini yavaşlatan unsurlar, karayolları çalışmalarının yarattığı sıkıntılar, son günlerde dünyanın ilgisini siyasi yöne çeken gündem ve elbette ki son 2 yıl yaşanan EPO skandalının yarattığı dezavantajları bu yıl ki 50.edisyonuna taşıyor. Şu günlerde; takımları netleştirilme görüşmeleri tamamlanmak üzere olan Tour of Turkey için konu dezavantajları bertaraf etmek için biyolojik pasaport zorunluluğu ve 50.yıla özel sürprizler ile cazip hale getirilen TUR’un, Organizasyon komitesinin tecrübeli kadrosu ile sergilenen yoğun çalışma temposu ve ses getirecek detaylar sonucunda mükemmel sonuçlara ulaşacağı kesinlik kazanmaya başlıyor.

 

amgen2

 

8 Etaplık mücadelesini, 11-18 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleştirecek olan Kaliforniya Turu Organizasyonun netleştirdiği, 9 World Tour takımı ise açıklandı. Amgen Tour of California’nın en çok etap kazanan sporcusu ünvanını geçtiğimiz yıl alan Peter Sagan(10 Etap) ve Cannondale, 2012 Amgen Tour of California galibi Robert Gesink ve takımı Belkin Pro Cycling, Orica Green-EDGE, Sky Takımı, Omega Pharma-Quick-Step ve Argos Shimano açıklanan takımlar arasında.

 

2013 sezonunda Leopard-Trek takımı olarak anılan ve WorldTour lisansı ile birlikte Trek bisiklet firmasına devir olan takım, bu yıl Trek Factory Racing adı ile Amerikan takım lisansı ile Amgen Tour of California’da yarışacak. Ayrıca, Amerika’nın diğer World Tour lisansına sahip takımları; Garmin-Sharp ve geçtiğimiz yıl takım sporcusu Tejay van Garderen ile tur galibiyetini alan BMC takımı da açıklanan 9 Profesyonel takım arasında yer alıyor.

 

2014 sezonu için Trek Factory Racing takımı ile anlaşma imzalayan Alman sporcu Jens Voigt kariyerinin son yılında bir kez daha start alacağı tur için yine renkli kişiliği ile özdeşleşen yorumunu paylaştı;

Amgen Tour of California’nın başladığı yıldan itibaren her edisyonunda yer almış olmaktan gurur duyuyorum. Bu yarışı seviyorum. Her yol daha da büyüdüğünü, geliştiğini ve daha da güzelleştiğini gördüm. Ve şimdi, aktif profesyonel bisiklet sporcusu kariyerimin son yılında bu yarışın son bir kez daha parçası olmak istiyorum. Kalifornia! Ben geliyorum!

 

Yeni yarış takvimindeki yeri sebebi ile 9 Mayıs 2014’de ilk etabına start alacak Gido d’italia ile çakışan Amgen Tour of California, katılımcı takımlara Fransa Bisiklet Turuna hazırlık turu temasını vurgularken, UCI takvimindeki yerini koruyan Tour of Turkey, Giro d’italia katılıcıları ve özellikle Giro hedefleyen sprinterler için tercih sebebi olma özelliğini korumaya devam ediyor. Kaliforniya Bisiklet Turu Organizasyonu , erken netleştirdiği katılımcı Profesyoenl takımların ismini henüz yeni açıklamışken, kalan takımların lsitesini Şubat 2014’de açıklayabileceğini de belirtti.

 

Amgen2014Harita

 

11 Mayıs 2014, Pazar günü ilk etabına Kaliforniya eyaletinin başkenti, Sacromento’da alacak olan Amgen Tour of California, Folsom, San Jose, Mount Diablo State Park, Monterey, Cambria, Pismo Beach, Santa Barbara, Santa Clarita, Mountain High, Pasadena ve Thousand Oaks olmak üzere 11 şehirden geçecek.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın