Alexandre Vinokourov Son Yarışının Ardından Emekli Oldu

16/08/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2012 Londra Olimpiyatları Yol Bisikleti yarışlarının galibi Vinokourov, San Sebastian Klasik’in bitiş çizgisinden geçmesiyle birlikte profesyonel bisiklet kariyerini sonlandırdı. Altın renkli bisikleti ve formasının üstündeki olimpiyat halkaları ile yarışan Vino, kariyerinin son yarışında 35. oldu. Yarışla ilgili olarak performansını değerlendiren Alexandre, yarışı kazanmak istediğini, takımının da bu doğrultuda onun için çalıştığını ancak bacaklarının olimpiyatlardaki kadar iyi olmadığını söyledi.

 

 

38 yaşında olan Vinokourov, emekliliği ile ilgili ise; aslında 2011 yılında emekli olmak istediğini ancak Fransa Turu’nda geçirdiği kaza sonucu femur kemiğnin kırılması yüzünden turu bitiremeyince, kariyerini hayal kırıklığı ile bitirmek istemediğini ve kararını 1 yıl ertelediğini söyledi. Yerinde karar verdiğini de olimpiyat altın madalyası alarak herkese ispatlamış oldu.

 

 

1973 Kazakistan doğumlu olan Vino’nun kariyerinde; 2 kere dünya şampiyonası 3.’lüğü, Fransa Turu’nda 4 etap birinciliği, Vuelta’da 4 etap birinciliği ve 2006 yılında Vuelta Genel sıralama 1.’liği, 2 kez Liege – Bastogne –  Liege zaferi, Amstel Gold Race galibiyeti ve son olarak da 2012 Londra Olimpiyatları’nda kazandığı altın madalyası bulunuyor.

 

 

11 yaşında bisiklet sporuyla tanıştı. 1998 yılında Fransa’ya taşındı ve profesyonel kariyerine başlamış oldu. 2007 yılında Astana adına yarışırken kanında dopingli madde bulunmasının ardından 2 yıl ceza aldı. 2009 yılında yine Astana Takımı ile birlikte kariyerine kaldığı yerden devam etti.2011 yılında Fransa Turu’nda geçirdiği büyük kaza sonucu turdan erken ayrılmak zorunda kaldı. Kazada, iniş sırasında virajı alamayıp ağaçlık alana uçmuş ve bacağını ağaçlara çarparak vücutta kırılması en zor kemiklerden olan femur kemiğini kırmıştı. Aslında 2011 yılında kariyerini noktalamayı planlamasına rağmen kazadan dolayı 2012 yılında da yarışarak kariyerini 1 yıl daha uzattı.

 

Yarıştığı takımlar:

1998 – 1999  Casino – Ag2r

2000 – 2005  Team Telekom

2006               Liberty Seguros – Würth

2007               Astana

2009 – 2012  Astana

 

 

Son olarak emeklliği ve daha sonraki planları ile ilgili yaptığı açıklama da eylül ayında 39 yaşına gireceğini ancak hala çökmediğini ve gücü olduğunu fakat elde ettiği başarı sonrası zirvede bırakmanın en iyisi olduğunu belirtti. Gelecek ile ilgili de önce Kazakistan Devlet Başkanı’nı ziyaret edeceğini ardından da bisiklet federasyonu başkanı ile fikirler hakkında konuşacaklarını söyledi.

 

Hazırlayan: Ali Furkan GÜR

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın