Alexandr Kolobnev Fransa Bisiklet Turunda Doping Pozitif Sonucu Verdi

12/07/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Fransa Bisiklet Turu’nun 8. etabında kaçış grubunda yer alan Katushatakımının Rus sporcusu Alexandr Kolobnev’den 5. etapta 6 Temmuz’da alınanidrar örneğinde pozitif doping sonucu çıktığı dün akşam gelen haberlerarasındaydı. Kolobnev pozitif çıkan test sonucu sebebiyle kendi isteğiyleFransa Bisiklet Turu’ndan geri çekildi. Aslında bu karar çok da Kolobnev’inalmış olduğu bir karar değildi. Kolobnev’in takımı olan Katusha takımSportif Direktörü Dimitri Konyschev, takım otelinden yapmış olduğuaçıklamada “Kolobnev’i Tour de France’dan geri çektik” şeklinde konuştu.Böylece Kolobnev, bugün koşulan 10. etapta start almadı.

A numunesi olarak geçen ilk numune örneğinde pozitif sonuç çıkan sporcu Bnumunesi vererek testin tekrarını isteme hakkına sahip oluyor. Kolobnev’inde B numunesi örneğini bekleyeceği tahmin ediliyor. UCI kurallarına göre Bnumunesi sonuçları ulaşana kadar sporcu Fransa Bisiklet Turu’na devamedemiyor. Zira Rus sporcu bu test sonucu ile dopingçi damgasından ziyade,Fransa Bisiklet Turu’ndan çekilmek zorunda kalmış olması ve hatta Katushatakımında takım prensibi olan sözleşmesiyle de başı derde girecek. Rusyadevlet başkanı Vladimir Putin’in destek verdiği Katusha takımının sporcularile yapılan sözleşmelerinde, sporcunun pozitif doping sonucu çıkarmasıhalinde takım maaşının 5 katını isteme hakkını Katusha takımı sözleşme ilesaklı tutuyor. Eğer Alexandr Kolobnev, bir rahatsızlığı için kullandığı birilaç ile bu testi verdiğini ispat edemez ise Katusha takımının sözleşmeyekonu olan bu bedeli sporcudan istemesi kaçınılmaz olacak.

Beşinci etapta alınan idrar örneğinde Hidroklorotiyazidmaddesinin bulunduğu açıklaması ile Alexandr Kolobnev, 2011 Fransa BisikletTuru’nda ilk pozitif doping testini veren sporcu olmuş oldu.  Hidroklorotiyazidülkemizde saf halde satılmıyor. Yüksek tansiyon, kalpyetmezliği, karaciğer sirozu, böbrek problemlerinde kullanılan Hidroklorotiyazid’indiğer bir özelliği de kullanılan doping ilaçlarını saklamaya yarayan içeriğisebebiyle WADA’nın yasaklı listesinde bulunuyor olması.

 

2009  Dünya Yol Şampiyonası’nda gümüş madalyayı alan Alexandr KolobnevFransa Bisiklet Turu’nda 69. sırada, genel sıralama lideri ThomasVoeckler’in 22 dakika 15 saniye ardında bulunuyordu. Haber üzerine polistakım otelinde, Kolobnev’in odasında arama yaptı, fakat doping maddesibulunmadı. Katusha takım aracına eşlik eden iki polis aracı ile birlikteifade vermek üzere Alexandr Kolobnev ve oda arkadaşı Egor Silin’e Katushatakım başkanı AndreiTchmil eşlik etti. B numune örneğinin sonucu merakla bekleniyor.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın