Alexander Vinokourov’dan Bisiklet Hastalığının Örneği… Vino 2012 Sezonunda Yine Yollarda…

22/09/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Alexander Vinokourov dün Kazakistan’ın başkentinde Astana’nın büyük sponsoru Samruk-Kazyna’da yaptığı basın toplantısında 2012 yılında da yollardaki rekabetini sürdüreceğini açıkladı. Bu sezon Fransa Bisiklet Turu 9.etabında ciddi bir kaza yaşamıştı. Hayali Fransa Bisiklet Turu Sarı Mayo mücadelesinden çekilmek zorunda kalan Alexander Vinokourov, kazada sağ Femur kırığı, Pelvis’inde ciddi bir sorun ve omuzunda yaralanmalar oluşmuştu. Kaza sonrası takım arkadaşları ve yetkililerin yardımı ile yolun kenarına çıkartılan Vinokourov’un bisiklet severlere yaşattığı endişeyi hatırlıyoruz.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=OWv3qMMA12w:550:0]

 

Ambulans ile hastaneye kaldırılan Vinokourov Fransa Bisiklet Turunun bu yılki favorileri arasında Astana takım lideri olarak katılmıştı. Kaza sebebiyle Fransa Bisiklet Turunun 9.gününde hayallerine veda eden 38 yaşındaki tecrübeli isim yaşadığı ciddi kaza ve etkileri sebebiyle Fransa Turuna veda ederek fanatiklerini endişelendirmişti.

 

 

 

10 Temmuz‘da gerçekleşen kaza sonrası Femur Kemiği ve Pelvis sorunu sebebiyle profesyonellik hayatınınn bittiğini düşünen “Kazakistan’ın Kahramanı”  kazadan sonra bir kaç gün içinde emeklilik kararını Fransa Bisiklet Turunda yarışan takım arkadaşlarına dramatik mesajların ağırlıkla yer aldığı, aynı zamanda basın açıklaması niteliğindeki videoyu yayınlatmıştı. Cyclingtr olarak bu emeklilik kararı videosu ile ilgili yorum yapmadık. Çünkü Vino’yu gerçeten tanıyanlar onun böylesi bir son ile Profesyonel yarış dünyasından bu veda ile çekilmeyeceğini bilirler. Kaza sonrası yürüyemeyen Vino’nun doğal psikolojik ruh halinde yayınladığı emeklilik kararı videosu her profesyonel bisiklet sporcusunun ciddi kazası sonrası aldığı bir karardır. Bu asıl olarak bir hastalık türüdür. Hastalığın yaşanan kaza sonrası ilk aşaması yaşanan trajediden duyulan acılardır.

 

 

2.Aşamada artık eskisi gibi olamayacağım korkusu başlar. (16 Temmuz 2011 Kazadan 6 gün sonra)

 

 

3.Aşamasında ağrılar ve dolayısıyla endişeler azaldıkça kendini toparlama isteğine yerini bırakır. Çünkü bisiklet sporcusu zaten acıya dayanıklı zorlu, uzun etaplara meydan okuyan savaşçı bir ruha sahiptir. (18 Temmuz 2011 Kazadan 8 gün sonra)

 

 

4.Aşamasında ağrılar dindiğinde gün yüzüne çıkan; Hızlı toparlanırsam formumu yakalayabilirim inancı belirir. İyileşme emareleri sporcuya umut vaad eder. (5 Ağustos 2011 Kazadan 26 gün sonra)

 

 

 

5.Aşamada; Evet artık kazanın zorlu kısmı geride kalmaya başlamıştır. Ağrı acı yoktur. Dolayısıyla artık eski formumu yakalamalıyım diyerek ve profesyonel destek alınarak evde trainer ile formunu ölçmeye neler yapılabileceğini analiz etmeye başlar. (22 Ağustos 2011 Kazadan 43 gün sonra)

 

 

6.Aşama; Neredeyse 2 aydır performans göstermemiş kasların kaybettiği güç fark edilir ve öncelikle kasları eski güç üretkenliğine getirmek üzere profesyonel destek ile ağırlık çalışmalarına başlanır. (1 Eylül 2011 Kazadan sonra 53.gün)

 

 

 

 

8.Aşama; Tertemiz takım forması giyilir, 2 aydır kendisini bekleyen tertemiz hazırlanmış bisikletine binerek ilk kez yollara tekrar çıkıp o zevki tatmak ister. Takımının forması üzerindedir(Bu hastalıktaki en önemli psikolojik etken) ve kaza da… acılar da geride kalmıştır… Kendini sorgular bu evrede. Neden emekli olacakmışım ki? Gidebiliyorum !!! (Kazadan sonra 66.gün)

 

 

 

 

9.Aşama; Hastalık her yanını sarmıştır ve yollar onu çağırıyordur. Ben buna bisiklet hastalığı diyorum. Ne rampalar dayanır, ne de kazalar durdurabilir. Ölene dek esir olunan bu hastalığın kaza sonrası son aşamasında alelacele yapılmış ve emekliliği kendine o zamanlar için yakıştırmış sporcu telafi basın açıklamasını yapar.( 21 Eylül 2011 Kazadan 74 gün sonra)

 

“Eğer devam etmek istiyorsam bunun bir sebebi Astana takımı içindir. Son 2 yıldır iyi dereceler elde ettim, takımımın bundan kar etmesini istiyorum. Böyle veda edemem. Antrenman yapmaya başladım. Takımım ve ülkem için bir sezon daha yollarda olacağım” açıklamasını yaptı. Seneye gerçek son yılı olabilecek, güzel bir veda ile kaza sebebiyle değil kendi finaliyle veda etmesi karakterine yakışan Vinokourov’u son sezon yılı olarak izleyeceğiz.

 

Hazırlayan: Aylin Koç

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın