Alexander Kolobnev Katusha ile Yeniden Sözleşme İmzaladı

28/03/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

2011 sezonu Tour de France’da, 6 Temmuz günü alınan örneklerde Hiroklorotiyazid doping maddesi tespit edildiği 9.etap sonunda açıklanan Alexander Kolobnev Fransa Bisiklet Turu 10.etabında start almayarak kendi isteğiyle yarıştan çekilmişti. Rus sporcunun alınan örneklerinde tespit edilen Hidroklorotiyazid’in bir özelliği de kullanılan doping ilaçlarını saklamaya yarayan içeriği sebebiyle WADA’nın yasaklı listesinde bulunuyor. Katusha Takımı’nın sporcu sözleşmesinde yer alan sıkı doping kuralları sebebiyle Kolobnev’in aldığı maaşın 5 mislini takıma ödeme yapması riski oluştu. Kolobnev’in itirazı ile B örnekleri de incelemeye alındı. Ancak B örnekleri de aynı sonucu verince, Kolobnev doping kullanmadığını vurgulayarak bir tedavi sebebiyle Hidroklorotiyazid’i almış olabileceğini belirtti.

 

Ancak, 2011 sonunda sözleşmesi sona eren sporcunun gelişen olaylar sebebiyle Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in destek verdiği Katusha Takımı ile kesinlikle anlaşma imzalayamayacağı konuşuluyordu. Doping maddesi için savunmasında varis tedavisini öne süren Kolobnev, WADA’yı ikna etmeyi başardı. Kolobnev’in akut damar sorunları sebebiyle 15 yıldır doktora gittiği ve tedavi için verilen ilaç içerisindeki Hidroklorotiyazid’in Rusya’da reçetesiz dahi satıldığı belirlendi. Sonuç olarak, Kolobnev uzaklaştırma cezası almadı. Katusha sözleşmesinde yer alan uzaklaştırma cezasına dönüşecek ceza gerçekleşmediğinden, Kolobnev için herşey normale dönmeye başladı ve takımı Katusha ile 2012 sezonunu kapsayan sözleşme imzaladı. Katusha Takımı’nın, tahmin edilenin aksine sıkıntılı dönemlerinde ve savunmasında Kolobnev’e destek verdiği yanlız bırakmadığı da konuşuluyor.

 

Alexander Kolobnev, antrenman sırasında kaza yaptığı için, her ne kadar 2012 sezonu için Katusha ile anlaşma imzaladıysa da, bu yıl yarışlara katılması planlanmıyor. Yarışlar için, tekrar antrenmanlara başlaması ve eski performansını yakalaması hedefleniyor. Kolobnev; ” Katusha Takımının bir parçası olmaktan çok mutluyum. Hayatımda çok zor bir dönem yaşadım. Ancak geçti ve geride kaldı. Rusya Bisiklet Federasyonuna ve Başkan Igor Makarov’a destekleri için çok teşekkür ederim. Igor Makarov’un yardımı sayesinde tekrar Katusha Takımı’nda yarışabileceğim. Önümüzdeki sezon, klasikler için yeterli güce ve motivasyona sahip olacağım.”dedi.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın