Alessandro Petacchi Emekliliğini Açıkladı!

24/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

39 yaşındaki İtalyan spinter Alessandro Petacchi bugün 18 yıllık profestonel bisiklet kariyerini sonlandırdığını açıkladı. Petacchi, emeklilik kararını 2010 yılından beri formasını giydiğini Lampre-Merida’ nın resmi internet sitesinden duyurdu. Petacchi, 2010 yılında Tour of Turkey’ de Puan Klasmanını lider tamamlamış ve 4. etapta zafere ulaşmıştı.

 

Petacchi yaptığı açıklamada, “Artık kendime zaman ayırmam gerektiğini ve yeni ilgi alanları bulmam gerektiğini hissediyorum. Benim gibi birinin alabileceği en önemli zaferleri elde ettiğimden kariyerini tatmin edici buluyorum. Kariyerimde elde ettiğim 200′ ün üzerinde zaferden sonra hayatımın bu noktasında bir dönüm noktasında olduğumu düşünüyorum ve ailemle daha fazla vakit geçirmeye karar verdim. Bu düşünceler kariyerimi sonlandırma kararımı almamı kolaylaştırdı.” dedi.

 

 

Alessandro Petacchi, 1996 yılında Scrigno takımı ile profesyonel sözleşme imzaladıktan sonra 2000 yılında Fassa Bortolo’ ta transfer oldu. Kariyeri boyunca bu iki takımın dışında ayrıca Milram, LPR Brakes-Ballan ve Lampre-Farnese Vini ( Şu an ki Lampre Merida) takımları için mücadele etti. Petacchi’ nin kariyeri 2003 yılında kazandığı  Giro d’Italia’ da 6, Tour de France’ ta 4 ve Vuelta’ da 5 etapla müthiş bir yükselişe geçti. 2004 yılında Giro d’Italia’ da kazandığı 9 etapla rekor kırdı. 2005 yılında Milan – San Remo’ da zaferi elde eden İtalyan sprinter 2010 yılındaki Tour de France’ ta ise yeşil formayı sırtına geçirmeyi bildi.

 

Petacchi 2007 yılında Giro d’Italia’ da yarıştığı sırada kan örneğinde Salbutamol maddesine rastlanıldığından dolayı doping testi sonuçları pozitif çıktı. Astım olduğunu ispatlyana Petacchi kontollü kullanım sertifikasına sahip olduğu savunmasında bulundu. Ancak kanından alınan örneklerde normalde kullanması gerektiğinden fazla miktara rastlanıldı. İtalyan Olimpik Komitesi temiz raporu verse de Uluslararası Spor Tahkim Kurulu (CAS)’ tan geçemedi ve Ocak 2007′ den itibaren elde ettiği dereceleri iptal edildi.

 

 

Petacchi güçlü bir sprinter olmasına rağmen pelotonda her zaman sessiz biri olarak biliniyordu. Ayrıca Petacchi’ nin yakınları onu tam bir hayvan sever olarak tanımlıyor. Hatta, Petacchi’ nin evinde bir papağan beslediği bilinen bir gerçek.

 

Alessandro Petacchi emeklilik kararını anlattığı mesajında son olarak şu cümlelere yer veriyor;

 

“Tüm bisiklet severlere elveda demek istiyorum. Belki ileride bu camiaya biskletin yeni jenerasyonuna deneyimlerimi sunmak için dönerim. Takımıma, sponsorlarıma, yönetime, çalışanlara ve sporculara, beni kariyerim boyunca destekleyenlere teşekkür etmek istiyorum.”

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın