Alejandro Valverde Ban Cezalı

01/06/2010  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

Bugün UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) tarafından World Ranking (Dünya Sıralaması) listesi açıklandı. Sporcuların sezon başından itibaren katıldıkları yarışlarda elde ettikleri başarılara göre hazırlanan bu listede Alejandro Valverde UCI Dünya Sıralamasında 1.sıradaydı. Fakat listenin yayınlanmasından 4 saat sonra Alejandro Valverde’nin 31.12.2011’e kadar ban cezası açıklandı.

 

 

Spor Tahkim Mahkemesi(CAS) soruşturmasının neticelenmesiyle açıklanan ban cezası 01.Ocak.2010 tarihinden itibaren geçerli olacak. Valverde’nin bu sezon 1 Ocak 2010’dan itibaren katıldığı, kazandığı derecelerden diskalifiye oldu ve kazandığı ödülleri geri iade etmek durumda kalacak.

 

 

Tour de Romandie 2010 genel sıralama birinciliğini en yakın rakibi 11 saniye fark ile turu 2. sırada tamamlayan Simon Spilak hak etmiş oldu. Romandia Bisiklet Turu 2010 için tıklayınız.

 

 

 

 

 

Operation Puerta Case olarak adlandırılan 30 Haziran 2006 tarihinde patlak veren kan revüzyonu fırtınasında ele geçirilen kan torbaları arasında Valverde etiketli EPO içeren kan torbasının incelenmesi sonrası DNA kontrolü, EPO varlığı sebebiyle kullanmak ve teşebbüs etme suçundan 2011 yılı sonuna dek yarışlardan men edildiği kesinleşti. 2006 yılında yaşanan Operation Puerta’nın sansasyonel fırtınalı günlerine geri gönüş İtalya Olimpik Komitesinin Mayıs 2009 da Operation Puerta dosyasını tekrar açmasıyla verdiği İtalyan topraklarında 2 yıl ban cezası ile yarışlardan uzaklaştırılmasıyla Alejandro Valverde için kara günler başladı. İtalyan komitesinin yaptırımını takip eden WADA ve UCI’nin de tekrar Operation Puerta dosyasını açması ve incelemesiyle bugün kesinleşen 2 yıllık ban cezası açıklandı. Ban cezasının başladığı 1 Ocak 2010’dan itibaren tüm başarılarından diskalifiye edilmesi ve UCI Dünya Sıralamasında 1.sıradaki yerini kaybetmesi profesyonel yol bisikleti yarış dünyasında şok etkisi yarattı.

 

 

 

 2006 Yılı Operation Puerta Dosyası


 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xdif41_operation-puerto-doping-scandal_sport:550:0]

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın