Alberto Contador’un Avukatları Sonuçtan Emin – Dosya Kasım Ayına Gün Sayıyor

06/10/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Alberto Contador 2010 Fransa Bisinklet Turunda 20 Temmuz 2010 günü 3 arkadaşıyla birlikte gittiği restoranda yediği biftekten kaynaklanan ve ertesi günü alınan kan örneğinde Clenbuterol’ün pozitif çıkması sebebiyle kara günler yaşamasına sebep olan kabus devam ediyor. Pozitif Clenbuterol tespiti WADA tarafından kesin teşhis olmadığı gerekçesiyle net bir karar alarak Contador’u yarıştan çekmemişti. İspanya Federasyonu Contador devam açıklaması yapmıştı. Süregelen Clenbuterol olayında, etten geçebilen Clenbuterol sebebiyle sporcuların et korkusu dahi gündeme geldi. Olay patlak verdikten sonra korkular, endişeler Contador cephesinde tüm sıcaklığıyla yaşanırken ancak 2 ay sonra bir gelişme olmuş, Contador disiplin kuruluna sevk edilmişti. 3 kez Fransa Bisiklet Turu Şampiyonu olan El Pistolero’nun başı olabildiğince derde girdi. Sebep olan Clenbuterol kanında çok az miktarda bulunmasına rağmen WADA listesinde belirli bir sınırı konmamış olan Clenbuterol’ün tespiti demek net olarak ban cezası demek.

 

İşim ciddiyeti bekleme süresince gerginliğe de sebep olurken İspanya Bisiklet Federasyonundan beklenmeyen bir açıklama yapılmış Contador’un 1 yıl ban cezası alması için öneri sunulmuştu. İspanyol sporcunun federasyonca alınan bu karar ve sunulan öneriye tepkisi derin ve kırgın oldu. İspanya Federasyonunun bu tip cezalara normalde 2 yıl ban cezası verilir ama bulunan örnekte Clenbuterolün az olması sebebiyle 1 yıl ban cezası önerisine Contador’dan cevap 2 gün sonra bir basın açıklaması ile geldi.

 

Sistemin Kurbanıyım” dediği basın açıklamasında Fransa Bisiklet Turu galibiyetinde asla bir doping olmadığını bozuk sistemin kurbanı olduğunu ve bununla savaşacağını söyledi. Dramatik Basın açıklamasında yediği etten bulaşmış olabileceğini söyleyen Contador yavaş ilerleyen dosyanın gerginliğinde yorgun, kırgın ve olabildiğince duygusaldı. Contador cephesinde acil ve güçlü bir komite kuruldu. Bu komite etten bulaşabilecek Clenbuterolün kana karışması ve bilinçli bir doping kullanımının söz konusu olmadığını açıkladı, savunma dosyasına ekledi ve laboratuar açıklamaları, bilirkişi raporları ile bu tez güçlendirildi. 4 kişiden oluşan disiplin kurulu kararını 15 Şubatta açıkladı ve Alberto Contador disiplin kurulu kararı ile aklandı. Yapılan “suçsuzdur” açıklamasından sonra Alberto Contador’un dosyası CAS’a (Spor Tahkim
Mahkemesi) gitti. CAS’ın değerlendirmesinde olan Alberto Contador dosyasının
duruşması 6-7-8 Haziran 2011 günlerinde yapılacaktı. Ancak 26 Mayıs’da CAS(Spor Tahkim Mahkemesi) sürpriz bir açıklama yaparak davanın Temmuz sonu Ağustos başında görüleceğini açıklamıştı. Tour de France sonu !!!

 

 

ASO’nun yani Fransa Bisiklet Turu Organizatörlerince sorun görülmediği açıklaması sonrasında tüm tepkilere rağmen  Alberto Contador Fransa Bisiklet Turu Şampiyonluğunu korumak üzere tura katılacağını açıkladı. Fransa’da Tura katılacak takımların tanıtımında yuhalanan ve zorlu Alpe d’huez tırmanışında doping kontrolü yapmak isteyen seyircilere karşı dayanmaya çalıştı.  Giro Şampiyonluğu ve Fransa’nın ilk etabında yaşadığı sorun sebebiyle koruyamadıysa da Clenbuterol davası uzadıkça uzadı. Son olarak CAS dava gününü kasım ayının başına erteledi. Kasım ayı dava günü beklenirken gözler WADA’nın 2012 Doping Listesindeydi. 2012 Doping listesinde yapılan değişiklikler arasında Clenbuterol’e bir sınır getirilmesi bekleniyordu. Belirli bir sınırın üzerinde çıkacak Clenbuterol sınırı beklendiği gibi listede yerini almadı. Tam tersi Clenbuterol yasaklı bir maddedir. Belirli bir sınır altında yasaklı değildir olarak değiştirilmedi. Sınır getirilmesi yönünde uzmanların bu konuda planı olmadığı da eklendi.

 

Aynı açıklamada umut verici yan ise sporculara kontamine et yoluyla Clenbuterol bulaşması ve kanda düşük seviyede çıkması mümkündür. Böyle bir durumda her olayın ayrınlı incelenmesi gerekmektedir. ibaresinin yer alması WADA’nın bir sınır koymamış olmasının, davanın negatif sonuçlanabileceği ön yargısını kırıyor. WADA kontamine et yoluyla düşük miktarda Clenbuterol bulaşabileceğini kabul etmiş görünüyor. Yine de bu maddenin kötü amaçla mı yoksa gerçekten kontamine etten mi bulaştığının araştırması için Clenbuterol tespiti halinde bu şekilde bir kaosun sporcular tarafından yaşanabileceğini gösteriyor. WADA bu konuda ülkelerin federasyonları ve organizatörlerce kalınan otel ve restoranlarda kontemine et bulunmamasına dair işbirliğinde olduğunu, bu sorunun ülkeleri ilgilendirdiğini WADA’nın ilgilendirmediğini belirten bir açıklama yaptı.

 

Alberto Contador’un avukatları laboratuardan laboratuara da farklılık gösterebilen Clenbuterol tespitine dikkat çeken, et yolyla sporcuya bulaşabileceğini göstren delilleri, bilimsel açıklamaları ve uzmanların raporlarının açık olarak suçsuz olduğunu gösterdiğini açıkladılar. Kasım ayındaki davanın leyhlerine biteceğine kesin olarak inanan avukatların açıklamaları ve kanda bulunan Clenbuterolün çok düşük olması, etten kaynaklandığı yönündeki iddialırı destekler yönde olduğu vurgulandı. 

 

WADA’nın sınır getirmediği Clenbuterolde esnekliği belirten açıklama olarak da yorumlanabilir. Kesinlikle ban cezası denmiyor. Sporcuya et yoluyla bulaşabilmesinin mümküniyetine değinilen açıklamada her sporcu gibi Contador’da et yoluyla bulaştığını kanıtlamak üzere savunmasını yapmak durumunda bırakıldı gibi görünüyor. Gerçekten kontamine etten bulaşan bir Clenbuterol maddesi söz konusu ise dava içerisinde eklendiği belirtilen sayısız delilin işe yaraması ve Contador’un tamamen aklanması söz konusu olabilir. Dava 22 Kasım’da.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın