Alberto Contador İçin 1 Yıl Ban Cezası Teklifi

27/01/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

26 Ocak 2011 Çarşamba günü (Dün) öğleden sonra yapılan açıklamada İspanya Bisiklet Federasyonu’nun; Alberto Contador’un kanında bulunan Clenbuterol maddesinin pozitif sonucu vermesi gereği 1 yıllık ban teklifini disiplin kuruluna önerdiği açıklandı. Henüz kesinleşmemiş Contador soruşturması bu teklifle göstermiştir ki, Şampiyon için soruşturma gidişatı pek parlak değil. 3 Kez Fransa Bisiklet Turunu kazanmış genç şampiyonun 2010 Fransa Turu şampiyonluğunu kutlamak için pek de zamanı olmadı aslında. 20 Temmuz’da Astana takımındaki 3 arkadaşıyla yediği biftek ve ertesi gün 21 Temmuz’da alınan kan örneğinde Clenbuterol tespiti ve sansasyonları sonrası zafer kutlamalarına pek de fırsatı kalmadı. Kan testinde UCI’nin yasaklı listesinde bulunan kas yapıcı madde Clenbuterol’ün aynı zamanda hayvanları semirtmek, kas kütle yoğunluğu sağlamak için hayvan yetiştiricilerince de bilinçsizce kullanılması bir şampiyonu böylesi zor bir duruma düşürebilir mi? Zira kan örneğinde bulunan Clenbuterol oranı sınırın hemen üzerinde olmakla birlikte çok da yüksek bir sonuçta tespit edilmedi.

 

İspanya bisiklet federasyonunun normalde ban cezalarının 2 yıl olması ama disiplin kuruluna 1 yıllık ban teklifi yapması da aslında İspanya bisiklet federasyonununca da Contador’un kanında bulunan Clenbuterol’ün isteği dışında alınmış olmasının dikkate alınmasından kaynaklanıyor olarak yorumluyoruz. Contador bu teklife 10 gün içerisinde itiraz hakkı bulunuyor. Yani itirazıyla birlikte sağlam deliller sunması için sadece 10 günü bulunuyor. Akabinde 9 Şubat 2011’de disiplin kurulunun Contador dosyası olarak nihai kararının vermesi gerekiyor. Şu günler Alberto Contador için oldukça kritik günler. Bu teklif ile İspanyol bisikletçinin şaşkına uğraması da cabası kendi ülkesi bisiklet federasyonunun böylesi bir zamanda böylesi bir teklif yapmış olması şampiyon için kötü bir darbe oldu. Bu beklenmedik gelişme ve Contador’a vurulan darbe Alberto Contador’un sözcüsü Jacinto Vidarte’nin açıklamalarıyla netlik kazanmıştır.

 

 

Lance Armstrong’un emekli olması sonrası Alberto Contador’a ban cezası verilirse bisiklet yarışlarına da bu yıl derin bir darbe vurulmuş olacak. En azından liderlik çekişmesine çokça rastlanmayan sıradan sayılabilecek bir Fransa Turunu izlemek zorunda kalabiliriz. Ve Contador’da 2010 Fransa bisiklet turu galibiyetini olası alacağı ban cezası sebebiyle kaybedebilir. 2011 Fransa Bisiklet turuna da katılamaz. Henüz karar onaylanmasa da 1 yıllık ceza getirisi şampiyona bu derece zarar verebilirken 2 yıllık ban cezası alması olasılığı (ki bu olasılık elbette var) gerek camia gerekse Contador için tam bir spor trajedisi olacaktır.

 

İspanya Bisiklet Federasyonunun teklifi ve açıklaması beklenmedik bir zamanda gerçekleştiğinden Alberto Contador’un önceden planlanmış programında bulunan Cuma günkü BBC kanalındaki röportajı merakla bekleniyor. Daha önceki basın açıklamalarında yemiş olduğu et sebebiyle Clenbuterol almış olduğunu vurgulayıp bir exper ile değerlendirilmesi gerektiğini üzerine basa basa defalarca vurgulamıştı. Asıl açıklama 9 Şubat’ta disiplin kurulunun vereceği kararın açıklaması olacak.

 

 

Cyclingtr sitesini Twitter’dan da takip edebilirsiniz. http://twitter.com/cyclingtr

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın