Alberto Contador Disiplin Kuruluna Savunma Dosyası

31/01/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Alberto Contador Çarşamba günü İspanya Bisiklet Federasyonu’nun Contador dosyasını takip eden İspanya disiplin kuruluna verdiği ceza teklifinin açıklanması ardından, Cuma günü basın toplantısı yapmıştı. Basın toplantısı ardından Mallorca’daki Saxo Bank hazırlık kampından ayrılarak İspanya’ya ailesinin yanına döndü. 9 Şubat’a kadar netleşecek Contador dosyası bekleyişi için gerek Saxo Bank takım yönetimi gerekse Contador bu dönemin kampta değil ailesinin yanında moral bularak geçirilmesinin uygun olduğuna karar verdi.

 

 

İki yıl önce yaşanan Fransız Tenisçi Richard Gasquet örneğinde Gasqued kanında tespit edilen kokain sebebiyle disiplin kuruluna sevkedilmişti. WADA’dan ceza gelmesi beklenirken Gasquet’in çarpıcı savunmasıyla ceza iptali oldu. Gasquet, Miami’de disko da bir kızla öpüştüğünü ve kokainin bu şekilde kanına geçmiş olabileceğini savunmuştu. Bu örnek ile Contador dosyası arasında bir bağ bulunuyor. Alberto Contador’un avukatı Andy Ramos Gil’e göre istem dışı bulaşan doping maddesi daha önce ne derece dikkate alındıysa Contador dosyasında da dikkate alınmalı. Sonuçta Contador’un kanında tespit edilen Clenbuterol’ün performans arttıcı etkisinin bulunmadığı oysa kokain’in performans arttıcı özelliği olduğu halde istem dışı alındığı gereçesiyle Gasqued dosyasının iptal edildiği gündeme getirilecek.

 

Contador’un kontamine et yemesi sebebiyle kanına Clenbuterol buşatığı tezini destekleyen, disiplin kuruluna sunduğu hali hazırda  13 tıbbii rapor bulunuyor. Diğer bir savunma tezi olarak, Geçen sene ISD_Neri takımı profesyonel yol bisikletçisi Alessandro Colo ve Li Fuyu, masa tenisi oyuncusu Dimitri Ovtcharov ve Dağ bisikletçisi
Rudy Van Houts’un da kanlarında kontamine etten bulaşan Cluenbuterol örnekleri var. Bu sporcular da hayvan yetiştiricilerinin Cluenbuterol maddesi ile geliştirdikleri hayvanların etlerini  Meksika’da yedikleri için Cluenbuterol doping’inden suçlu bulundular. Yalnız burada önemli fark Alberto Contador’un Cluenbuterollü et yediği ülkenin Fransa oluşu. Fransa’da ise hayvan yetiştiricilerinin hayvanlara Cluenbuterol takviyesi yapması yasak. Fransa’da hayvan yetiştiricilerine kontrollerde aksama yada kontrol edilmeme söz konusu olamaz mı?

 

Savunma dosyasında ayrıca Almanya ve Çin’den de tıbbi raportörlerin raporları bulunuyor. Her zaman olmayabilir. Ancak tıbbi sonuçlara göre Clenbuterol’ün kanda pozitif çıkması Clenbuterollü et yenmesi ile mümkündür.  Çin’in Anti-Doping Ajansı müdür yardımcısı ve Avrupa ülkelerinde laboratuar sahiplerinin bu doğrultuda raporları savunma dosyasının içerisinde bulunmakta. Raporlarla desteklenen savunma dosyası Contador’un aklanmasına yeterli olacak mı? Sonucu ancak 9 Şubat’ta disiplin kurulunun sonucu açıklaması sonrası öğrenebileceğiz.

 

 

Cyclingtr sitesini Twitter’dan da takip edebilirsiniz. http://twitter.com/cyclingtr

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın