Alberto Contador CAS Duruşması için Yalan Makinası Talep Etti

14/11/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Zoru başarmak… Alberto Contador için en zorlu yarışlar, en zorlu turlarda zoru başaran adam olmayı başarmış bir isim. Ancak 2010 Fransa Bisiklet Turunda alınan kan ve idrar örneğinde Clenbuterol bulunduğunun açıklandığı güne dek sorunsuz ilerleyen bisikletçinin zor günler başlamıştı. Şimdi mücadelesi artık parkurlarda değil hukuksal alanda vermesi gerekiyor. Yine de “Zoru başarmak ve Contador” her zaman ikisi bir arada oldu. 21-24 Kasım’da gerçekleşecek CAS duruşmasında 23 tanık ve bilirkişi kafilesi ile savunma yapılacak.

 

Alberto Contador’un hukuk ekibinden Avukat Gorka Villar’ın İspanyol El Pais gazetesine vermiş olduğu röportajda dava hakkında detaylı bilgiler de duruşma öncesi biraz olsun merakı azaltır nitelikte oldu. WADA(Dünya Anti Doping Ajansı)’nın yasaklı madde listesinde bulundurduğu Clenbuterol maddesinin her hangi bir sınıra taabi olmaksızın tespiti halinde doping sayılması yıldız sporcunun kötü günler yaşamasına sebep oldu. Şimdi, Contador suçsuzluğunu ispat etmek adına aylardır hukuk ekibi ile birlikte yoğun bir savunma hazırlığı safhasında. Mahkemede juriyi ikna etmek için yalan makinasına bağlanmayı talep etti. 2010 yılında idrar testinde 50 pikogram clenbuterol bulunan Contador için bir çok görüş var. Normalde idrar testinde 50 pikogram Clenbuterol çıkması için ciddi miktarda Clenbuterol alınması gerekir tezine karşı Contador ve ekibi Fransa Bisiklet Turu zamanında PAU’daki dinlenme gününde yedikleri etten clenbuterol maddesi aldığını ispat etmeye çalışacak. Bunun için o gün PAU’daki restorana gittiği takım arkadaşları; Benjamín Noval, Jesús Hernández ve Paolo Tiralongo’da o gün sığır filetosu yediklerine dair tanıklık yapacaklar. Konu ile ilgili olarak tanık ve bilirkişi listesinde La AMA, sığır yetiştiricileri ve kasaplar birliği yöneticisi de katılacak. Daha önceden verdiği kan ve idrar örneklerinin ve biyolojik pasaportunun temizliği vurgulanacak. 

 

21-24 Kasım’a gün sayan mahkemede tam anlamıyla bilimsel ve hukuki düello olacak. Kararın ise 2012’yi bulacağı tahmin ediliyor. Zira duruşma sonrası delillerin değerlendirilmesi için 6-8 haftaya ihtiyaç olacağı ve akabinde karar verilebileceği düşünülüyor.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın