Alberto Contador Basın Açıklaması – Saxo Bank Takımıyla Sözleşmesi Sona Erdi

09/02/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Pazartesi günü bisiklet sporunun kara haberi, CAS’ın Alberto Contador’u uzaklaştırma cezası kararının etkileri gündemi zorlamaya devam ediyor. El Pistolero’nun takımı Saxo Bank takım yöneticisi Bjarne Riis, İspanyol sporcu Contador’un şehri Pinto’da Contador ile verdiği basın toplantısında Contador’un takımla sözleşmesinin sona erdiğini açıkladı. CAS kararı sonrası Alberto Contador’u desteklediklerini ve destekleyeceklerini ekleyen Riis sözleşmenin sona erdiğini açıkladığı toplantıda “Ağustosa da çok var. Contador’un cezası sona erdikten sonra eğer hala takımla devam etmek isterse bizim niyetimiz aynı olacak. Alberto ile çalışmamızda hiç bir sıkıntım olamaz. Açıkçası bisiklet üzerinde onun gibi bir ismi görmeyeli uzun yıllar oldu. Belki…Eddy Mercks’den beri.” dedi. Contador ise; “Şu anda kendimi kandırılmış gibi hissediyorum. Hayallerim yıkıldı ve moral durumum da karmaşık. Bunun nasıl olduğunu kendime sormadığım bir sabah bile olmamıştır. Kararı gerçekten anlayamıyorum. Suçsuzluğumu kanıtlamak için herşeyi gözden geçirdik. Herşeyi yaptık. Saatlerimizi harcadık. Bu kararı anlayamıyorum ben uzman değilim.” dedi.

 

 

2010 yılında test sonucunun pozitif geldiği günden beri destek olan ailesi, arkadaşları ve takımına destekleri için teşekkür etti. “Tüm destekler için ne kadar mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Bu sorunların başladığı zamandan beri erilen inanılmaz destek için. Aylarca uyuyamadım, evden çıkmak istemedim ve bisiklete binmediğim dönemler oldu. Söylenecek çok şey var. Bu sadece bir karar gibi görünse de yıllarca beni takip edecek bir karar.” Contador’un moral bozukluğu ve stresten oldukça kilo verdiği gözlerden kaçmadı.

 

 

“Bu yaşadıklarımı başka birinin yaşamasını istemem. Suçsuzluğumun savaşını sonuna kadar sürdüreceğim. Avukatlar şimdi kararı inceliyor ve bir olasılık olup olmadığına bakılıyor. Birşeyden eminim. En iyi derecelerim için yarışlara dönmeyi istiyorum. Ben her zaman olduğum gibi temiz olacağım. Şu anda moralim düşük ancak biliyorum ki döndüğümde güçlü döneceğim.”dedi.

 

2010 Fransa Bisiklet Turu 3. galibiyet ünvanını kaybetmesi 2 kez Fransa Bisiklet Turu galibi olarak değişen Alberto Contador için kabus dolu 565 günün ardından açıklanan karar ile kaotik günler devam ediyor. CAS’ın belirlediği ceza bitiş süresi 5 Ağustos 2012’ye kadar UCI kurallarına göre SaxoBank sporcusu olarak sayılmayan Alberto Contador’a takımın ödeme yapma yükümlülüğü de geçerliliğini yitirmiş oluyor. Sözleşme, uzaklaştırma cezası sebebiyle sözleşmenin şartları ücretten de mahrum kalan Alberto Contador zor günler yaşamaya devam ediyor. Riis, takım adına konuşurken Alberto Contador’a uygulanan CAS
yaptırımlarına tüm sponsorlarınca tam destek verileceğini de belirtti.
Takım yönetimi Contador testinden çıkan sonuca ve 565 gün sonra gelen
yaptırıma karşı kazara alınmış olduğuna ve Contador’a güvenlerinin %100
olduğuna da değindi. 

 

 

Yine de bütçeyi genişletmeyen SaxoBank için kadrosunda Contador’un yer almaması ve bütçe sebebiyle Genel Sıralama Liderliğine gidebilecek yedek sporcu transfer etmeden yeni sezona giren takım için zor bir sezon olacak. 5 Ağustos’ta sona erecek uzaklaştırma cezası ardından 6 Ağustos’ta başlayacak Eneco Tour, 18 Ağustos Vuelta a Espana ile sezon için SaxoBank’ın puan toplamasına yardım edebilir. Yada kadrosu güçlü olmadığı ve elinden alınan 3.Fransa Turu galibiyetini geri alabilmek için yeni ve güçlü takım arayışına geçebilir. Basın açıklamasında yanyana oturan Riis ve Contador şaşkınlıkla karışık, buruk ve zorlu bir basın toplantısı yaptıkları da kuşkusuz görülüyordu. Contador’un tırmanış eğimlerinin en bitirici yerinde yaptığı ataklar
tezatında hassas, kırılgan ve akabinde hırslı bir rekabet seline dönen
kişiliğini dikkate alırsak… Dönüşü ile gelecek yarış sonuçlarının ve
bunun için daha güçlü takım kadrosu arayışı yada oluşturulmasının sağlanmasını talep etmesinin sürpriz olmayacağını ancak henüz bu olasılıklar için erken olduğunu belirtmek yerinde olur.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın