Alberto Contador Astana Takımından Ayrılıyor

29/07/2010  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

        3 kez Fransa Bisiklet Turunu kazanan 27 yaşındaki İspanyol sporcu Astana takımından ayrılıyor. 2009 sezonu sonunda maddi problemleri olan Astana takımından 2010 sonuna kadar anlaşması olsa da takım görüşmeleri yapmıştı. Astana takımından ayrılarak Team RadioShack’in kurulması ve maddi problemler gündemdeyken beklenmeyen bir gelişme olmuş ve Alberto Contador 5 milyon Eur ücret teklifini kabul ederek sezon sonuna kadar Astana takımında kalacağını duyurmuştu. 2010 sonunda kontratı bitecek olan Contador’un media takımından yolların ayrılacağı haberi geldi.

        Toplamda 3 kez Fransa Bisiklet Turu şampiyonu olan El Pistolero(Alberto Contador) Astana takımında 2008 sezonundan şuana kadar 2 kez Fransa Bisiklet Turunu , Giro’yu ve Vuelta’yı şampiyonlukla tamamlamış takım için görevini başarıyla tamamlamıştır. 2009 sezonu başında Astana takımıyla bisiklete geri dönen Lance Armstrong’un dönüşüyle Astana takımının Alberto Contador’a yaptığı hatalar, ödeme sorunları gibi problemlerden Contador ile Astana arası açılmıştı. Contador’un kontratı 2010 sezon sonuna kadardı Astana’nın fiyat yükseltmesiyle devam kararı alsa da bu sezon kontratının bitmesiyle Astana takımından ayrılacak.

        Fransa Turunun 19.etabı Bireysel Zamana Karşı olarak koşulurken sarı mayo Alberto Contador’daydı. Etap başlarken en yakın rakibi Andy Schleck ile aralarında 8 saniyelik fark vardı. Alberto Contador Andy’den daha iyi bireysel zamana karşıcı olmasına karşın saniselerin önemli olduğu sarı mayo rekabetinde Andy’nin kendisinden önce çıkacak olması Alberto Contador lehine idi. Telsizden Andy’nin temposu hakkında bilgi alabilir ona göre tempo arttırabilirdi. Ama tabii telsiz çalışsaydı… Böylesi önemli bir etapta telsizin en çok lazım olacağı anda telsiz bağlantısının olmamasıyla sarı mayonun riske edilmesine kızan Alberto Contador bu durumu da ayrılmak için sebep olarak görüyor haklı olarak.

        Alberto Contador’un bu arada diğer takımlarla görüşeceği ve tahminen 1 ay içerisinde kontrat imzalaması bekleniyor. Tahminen Contador ile birlikte gidecek olan ekibi;Benjamin Noval, David de La Fuente, Jesus Hernandez ve tabii Dani Navarro. Söylentiler Bjarne Riis’in takımı olacağı yönünde olsa da bu sene ana sponsor Saxo Bank’ın ana sponsorluğuna devam etmemesi ve Bjarne Riis’in sponsor bulamaması durumunda bu transfer gerçekleşmeyebilir. Öte yandan geçen yılki takım transfer görüşmelerinde en yakın gördüğü takım QuickStep de olabilir. Hangi takıma gideceği ve takım görüşmelerini cyclingtr’dan takip edebilirsiniz.

        Forumumuzda “Sizce Contador hangi takıma gidecek?” Anketine katılarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz. (Forumdaki ankete katılmak için tıklayınız.)

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın